Rok 2013 pod znakiem małych ciał Układu Słonecznego

Opublikowano: 25.02.2013 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 582

Na przełomie marca i kwietnia maksimum swojego blasku osiągnie kometa Lemmon (C/2012 F6), która dla obserwatorów z półkuli południowej już teraz jest dostrzegalna gołym okiem – poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Rok 2013 będzie niewątpliwie rokiem małych ciał Układu Słonecznego. Mieliśmy już upadek małej planetoidy na Uralu i rekordowo bliski przelot trochę większej, oznaczonej symbolem 2012 DA14. Czeka nas jeszcze spektakl związany z pojawieniem się trzech bardzo jasnych komet. Po zapowiadających się świetnie kometach PanSTARRS i ISON, do grona komet widocznych gołym okiem dołączyła właśnie kometa Lemmon (C/2012 F6).

Obiekt ten został odkryty 23 marca 2012 roku przez przegląd nieba realizowany na Mount Lemmon w Arizonie. Po wykonaniu wstępnych obliczeń okazało się, że Lemmon (C/2012 F6) porusza się po eliptycznej orbicie o okresie obiegu wynoszącym aż 11 tysięcy lat. Przez peryhelium (najbliżej Słońca) kometa przejdzie 9 marca 2013 roku.

W momencie odkrycia jej blask wynosił około 20 magnitudo (magnitudo – jednostka jasności gwiazd), czyli była ona dostępna obserwacjom przez duże teleskopy. Obecnie obiekt znajduje się w konstelacji Tukana i zaczyna być widoczny gołym okiem, bo jego blask sięga 5.5 magnitudo.

Niestety dla nas, największą atrakcją kometa będzie dla mieszkańców antypodów. W maksimum blasku, które osiągnie ona pod sam koniec marca, będzie miała jasność około 3 magnitudo, a więc powinna być bez problemów widoczna gołym okiem. Będzie wtedy świecić na granicy konstelacji Rzeźbiarza, Wodnika i Wieloryba.

Dla obserwatorów w Polsce Lemmon (C/2012 F6) stanie się dostępna dopiero w maju, kiedy jej blask spadnie do około 5–6 magnitudo. Będzie wtedy bez problemów widoczna przez niewielkie lornetki. Co ciekawe, jej trasa na naszym niebie będzie prawie dokładną kopią trasy PanSTARRS (C/2011 L4), która przetnie gwiazdozbiory Ryb, Pegaza i Andromedy.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.