Rok 2013 pod znakiem małych ciał Układu Słonecznego

Opublikowano: 25.02.2013 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 2

Na przełomie marca i kwietnia maksimum swojego blasku osiągnie kometa Lemmon (C/2012 F6), która dla obserwatorów z półkuli południowej już teraz jest dostrzegalna gołym okiem – poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Rok 2013 będzie niewątpliwie rokiem małych ciał Układu Słonecznego. Mieliśmy już upadek małej planetoidy na Uralu i rekordowo bliski przelot trochę większej, oznaczonej symbolem 2012 DA14. Czeka nas jeszcze spektakl związany z pojawieniem się trzech bardzo jasnych komet. Po zapowiadających się świetnie kometach PanSTARRS i ISON, do grona komet widocznych gołym okiem dołączyła właśnie kometa Lemmon (C/2012 F6).

Obiekt ten został odkryty 23 marca 2012 roku przez przegląd nieba realizowany na Mount Lemmon w Arizonie. Po wykonaniu wstępnych obliczeń okazało się, że Lemmon (C/2012 F6) porusza się po eliptycznej orbicie o okresie obiegu wynoszącym aż 11 tysięcy lat. Przez peryhelium (najbliżej Słońca) kometa przejdzie 9 marca 2013 roku.

W momencie odkrycia jej blask wynosił około 20 magnitudo (magnitudo – jednostka jasności gwiazd), czyli była ona dostępna obserwacjom przez duże teleskopy. Obecnie obiekt znajduje się w konstelacji Tukana i zaczyna być widoczny gołym okiem, bo jego blask sięga 5.5 magnitudo.

Niestety dla nas, największą atrakcją kometa będzie dla mieszkańców antypodów. W maksimum blasku, które osiągnie ona pod sam koniec marca, będzie miała jasność około 3 magnitudo, a więc powinna być bez problemów widoczna gołym okiem. Będzie wtedy świecić na granicy konstelacji Rzeźbiarza, Wodnika i Wieloryba.

Dla obserwatorów w Polsce Lemmon (C/2012 F6) stanie się dostępna dopiero w maju, kiedy jej blask spadnie do około 5–6 magnitudo. Będzie wtedy bez problemów widoczna przez niewielkie lornetki. Co ciekawe, jej trasa na naszym niebie będzie prawie dokładną kopią trasy PanSTARRS (C/2011 L4), która przetnie gwiazdozbiory Ryb, Pegaza i Andromedy.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o