Roger Waters wzywa do bojkotu Izraela

Roger Waters – były lider zespołu Pink Floyd wzywa swoich kolegów-muzyków do uczestnictwa w kampanii BDS – Bojkotu, Wycofania Inwestycji oraz Sankcji.

Taktyka BDS (Bojkotu, Wycofania Inwestycji i Sankcji) polega na pokojowym, obywatelskim sprzeciwie mającym na celu powstrzymanie reprodukcji izraelskiej okupacji i łamania prawa międzynarodowego. Celem kampanii jest wywarcie presji konsumenckiej i zmuszenie firm i przedsiębiorstw do przestrzegania prawa międzynarodowego i wycofania inwestycji z nielegalnych osiedli osadników na Zachodnim Brzegu, zerwanie kontraktów militarnych i wszelkich innych wspierających izraelską okupację, nie nawiązywanie współpracy z instytucjami akademickimi wspierającymi izraelską politykę okupacji, a także nagłaśnianie i eksponowanie procesu normalizacji izraelskiej polityki pogwałcenia prawa międzynarodowego, apartheidu i zbrodni wojennych i wykreowanie masowej presji społecznej, która zmusi poszczególne rządy do nałożenia sankcji karnych na Izrael i wymusi na nim przestrzeganie norm prawa międzynarodowego.

Waters oskarżył Izrael o apartheid i oświadczył, że tylko sankcje takie jak te nakładane przed laty na Republikę Południowej Afryki są w stanie doprowadzić do zakończenia izraelskiej okupacji.

Waters wystosował list otwarty do swoich kolegów-muzyków, by przyłączyli się do kampanii bojkotu Izraela i odwołali już zaplanowane, albo nie przyjmowali zaproszeń na koncerty w tym kraju.

– Do napisania tego listu zmusiło mnie zaproszenie Stevie’ego Wondera na koncert, który miał uświetnić uroczystą kolację dla Sił Obronnych Izraela dnia 6 grudnia ubiegłego roku – powiedział Waters. – Napisałem do niego, że byłoby to jak gra w piłkę w drużynie policji Johannesburga zaraz po masakrze w Sharpeville w 1960 roku.

Stevie Wonder w efekcie odwołał swój koncert.

– Jeżeli rządy odmawiają działań, to sami ludzie muszą wykorzystać wszystkie pokojowe metody, jakie są w ich rękach – uważa Waters. – Dla niektórych oznacza to udział w marszach solidarności ze Strefą Gazy, dla innych udział w humanitarnych flotyllach , które próbują nieść pomoc dla Strefy Gazy. Dla mnie to oznacza deklarację solidarności z ludźmi z Palestyny, ale także z tymi tysiącami Izraelczyków, którzy nie zgadzają się z polityka swojego rządu – mówi muzyk.

Działania Rogera Watersa na rzecz Palestyńczyków rozpoczęły się w 2006 roku, gdy zespół był na koncertach w Izraelu. ogromne wrażenie zrobił wówczas na muzykach mur na Zachodnim Brzegu.

W ubiegłym roku Waters przyłączył się do składu sędziowskiego Trybunału Russella. Ten utworzony w 1954 r. przez Bertranda Russella, laureata literackiej nagrody Nobla, oraz Jean Paul Sartre’a organ obywatelski powstał po to, by zająć się zbrodniami amerykańskimi w Wietnamie. Obecnie kierowane są do niego skargi na rządy, które nie wywiązują się ze swoich obowiązków wobec obywateli. W 2011 roku trafiła do niego również skarga na rząd Izraela. Trybunał uznał wówczas, że rządy Izraela sprawowane nad Palestyńczykami stanowią reżim apartheidu.

Źródło: Kampania Solidarności z Palestyną