Rodzina gen. Franco chce odroczenia ekshumacji

Opublikowano: 09.03.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1300

Spadkobiercy zmarłego w 1975 dyktatora zgodnie z zapowiedzią odwołali się do Sądu Najwyższego od decyzji premiera Pedro Sancheza w sprawie ekshumacji. Jednocześnie chcą zawiesić wszczętą już przez rząd 15 lutego procedurę: domagają się odroczenia wszelkich zmian dotyczących miejsca pochówku generała aż do momentu wydania orzeczenia.

Rodzina Franco stanowczo oświadczyła, że „wskaże alternatywne miejsce jego pochówku jedynie w hipotetycznym przypadku, gdy Sąd Najwyższy odrzuci ich odwołanie od postanowienia Rady Ministrów” w sprawie ekshumacji generała. Krewni zwrócili się do SN, aby zastosował środki zapobiegawcze „w celu całkowitego zawieszenia” wykonania decyzji rządu Pedro Sancheza z 15 lutego – „łącznie z 15-dniowym terminem wyznaczonym jej na wskazanie miejsca, w które powinny być przeniesione prochy dyktatora”.

Premier bowiem wyraźnie zastrzegł, że jeśli rodzina nie wskaże miejsca innego niż mauzoleum Valle de los Caidos (Doliny Poległych) oraz katedra Almudena w centrum Madrytu, Rada Ministrów sama zadecyduje o tym, co zrobić z prochami Franco. Na to z kolei rodzina zareagowała oburzonym listem: „rząd nie ma prawa (…) dowolnie dysponować prochami Francisco Franco”.

Sanchez nie zgodził się bowiem na pierwotną propozycję rodziny, aby w przypadku niepowodzenia odwołania od decyzji o ekshumacji przenieść szczątki generała do krypty w katedrze Almudena. Agencja EFE napisała, że ministrowie kategorycznie stwierdzili, iż taki pochówek miałby charakter publicznego hołdu dla wieloletniego dyktatora i inicjatora krwawej wojny domowej. Zaznaczyli, że odmowę motywują „koniecznością zachowania bezpieczeństwa i ładu społecznego” na terenie stołecznej bazyliki.

Zarówno rodzina generała jak i kościół katolicki od wielu miesięcy robią wszystko, aby zablokować ekshumację, o której zdecydował socjalistyczny rząd. Pod koniec lutego również ojciec Santiago Cantera, przeor klasztoru benedyktynów w Valle de los Caidos, zarządzających mauzoleum, zapewnił, że nie dostosuje się do nakazów rządu – i że jedyną instytucją, której posłucha, będzie SN.

Pod koniec ubiegłego miesiąca zapadł również wyrok sądu w San Lorenzo de El Escorial pod Madrytem. W orzeczeniu stwierdzono, że nie można z dnia na dzień przenieść ciała Franco poza Dolinę Poległych z powodu rzekomych barier architektonicznych. Był to ciągnący się tygodniami proces cywilny z powództwa jednego z obywateli Hiszpanii, domagających się ekshumacji generała. Sędzia argumentował, że do przeniesienia ciała „niezbędne byłoby wydobycie marmurowej płyty nagrobkowej oraz znajdującego się pod nią granitu o łącznej wadze 2 ton”, w związku z czym „niezrozumiały jest pośpiech, z jakim hiszpański rząd próbuje dokonać ekshumacji”. Orzeczenie z 26 lutego stało się wodą na młyn wyznawców kultu dyktatora, którzy zarzucają Sanchezowi „polityczny rewanżyzm” i próbę pozyskania elektoratu przed zaplanowanymi na 28 kwietnia przedterminowymi wyborami do parlamentu.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 1,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
norbo
Użytkownik

W Hiszpanii wkrótce wybory. Nie tak dawno do lokalnego parlamentu dziwnym trafem dostali się (neo)faszyści… Historia kołem się toczy.