Rodzice niesprawnych dzieci odrzucają ofertę Tuska

Opublikowano: 23.03.2014 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 484

22 marca podczas wieczornego spotkania z protestującymi w Sejmie rodzicami niepełnosprawnych dzieci premier Donald Tusk zapowiedział, że od 1 maja świadczenie pielęgnacyjne wyniesie 1 tys. zł netto. Protestujących nie usatysfakcjonowała ta propozycja.

Od 19 marca w Sejmie protestuje ok. 20 osób – rodzice ze swoimi niepełnosprawnymi dziećmi. Zapowiadają, że będą w Sejmie do skutku, domagają się m.in. natychmiastowej podwyżki świadczenia pielęgnacyjnego, które otrzymują rezygnujący z pracy rodzice niepełnosprawnych dzieci, a także uzawodowienia tej opieki.

Projekt zgłoszony ma być jako komisyjny, żeby maksymalnie skrócić proces legislacyjny. Premier chce, by sejmowa komisja przedstawiła go na najbliższym posiedzeniu. Jak poinformował Tusk, od 1 maja świadczenie dla rodzica opiekującego się niepełnosprawnym dzieckiem wyniesie 1 tys. zł netto, od 1 stycznia 2015 r. kwota ta ma wynieść 1,2 tys. zł, a od 1 stycznia 2016 r. osiągnie wysokość płacy minimalnej, co na rękę oznacza 1,3 tys. zł.

Obecnie zasiłek składa się z kwoty świadczenia i 200 zł z rządowego programu, które jest nieoskładkowane. Oznacza to, że składki na ubezpieczenie odprowadzane są od tej kwoty.

Premier przekonywał, że osiągnięcie poziomu płacy minimalnej jest w tej chwili niemożliwe. Protestujący rodzice mówili, że nie zadowalają ich propozycje premiera.

“Nikt z nas nie wymaga cudów, my wymagamy tylko i wyłącznie minimalnej płacy. Z naszej strony jest to wyrozumiałość wobec rządu” – powiedziała jedna z matek przebywających w Sejmie. “Zapraszam pana do siebie do domu, żeby zaopiekował się pan moim dzieckiem” – powiedziała Iwona Hartwich, matka dziecka wymagającego stałej opieki.

Pozostali rodzice namawiali premiera, by “przemyślał swoją propozycję i jeszcze raz poszukał środków”. Tusk zaznaczał jednak, że przedstawiona przez niego propozycja to jedyna, za którą może wziąć w tym momencie odpowiedzialność. Dodał, że podczas prac w Sejmie posłowie będą mogli spróbować poszukać dodatkowych pieniędzy.

Wzrost świadczenia pielęgnacyjnego do poziomu płacy minimalnej to główny, ale tylko jeden z kilku postulatów protestujących rodziców. Innym było np. wycofanie się z zapisu uzależniającego kwoty świadczenia od stopnia niepełnosprawności dziecka. Ten punkt został już przez rząd zaakceptowany.

Obecnie rodzic, który opiekuje się niepełnosprawnym dzieckiem w domu, otrzymuje 820 zł. Warunkiem pobierania świadczenia jest rezygnacja z podejmowania zatrudnienia. Dodatkowo może liczyć na 153 zł zasiłku pielęgnacyjnego na dziecko i korzystać z niektórych świadczeń z opieki społecznej. Renta socjalna dla dorosłej osoby niepełnosprawnej wynosi 611 zł.

22 wieczorem wieczorem przed Sejmem zebrało się kilkadziesiąt osób solidaryzujących się z osobami protestującymi w gmachu.

Autor: jkl
Źródło: Lewica.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. Winston S. 23.03.2014 10:02

  Dlaczego? A jakie jest bliższe określenie osoby niepełnosprawnej?

 2. MichalR 23.03.2014 10:34

  “Z naszej strony jest to wyrozumiałość wobec rządu” – Jakież to wspaniałomyślne. Rządać nieswoich pieniędzy i mówić jaka minimalna kwota wchodzi w grę.

 3. agama 23.03.2014 11:12

  zmiana systemu na demokrację bezpośrednią z odwoływaniem przez obywateli rady ministrów i będzie bez łaski u antyspołecznych szkodników, którzy wolą sobie przyznać po 500 zł premii z nie ich pieniędzy niż dać chorym dzieciom.

  Do 30 marca głosowanie:

  http://db.org.pl/

 4. razowy40i4 23.03.2014 22:47

  Zawsze byłem przekonany że te warchoły z wyrachowaniem lub też z perwersyjną
  przyjemnością łupią nas do granic wytrzymałości żeby skutecznie trzymać plebs za mordę przy samej ziemi

  bo gdzie by tam się ktoś za jakąś wolnością rozglądał czy innymi abstrakcjami jak tu ma realny problem z zapełnieniem brzuszka

  należy jednak rozważyć czy ci kolesie czasami w ogóle zdają sobie sprawę w jakim kraju żyją ? no bo niby z kąt by mieli wiedzieć ? przecież prawdziwy świat oglądają jedynie przez przyciemnioną szybę limuzuny w drodze na lotnisko

  żaden z tych kabotynów ( od prawa do lewa ) nie mieszka na blokowisku nie posyła dzieciaków do osiedlowej szkoły nie czeka w kolejce u lekarza nie jeździ tramwajem nie grilluje z nauczycielami i nie pije piwka z robotnikami

  jedyną ‘rzetelną’ wiedzę na temat kołchozu w którym od 20 lat urządzają sobie hucpę na koszt abonenta jest telewizja i badania GUS-u ( naciągnięte jak baranie jaja )

  może oni naprawdę wierzą że statystyczny Polak zarabia cztery tysie że nieustannie spada bezrobocie a życie przeciętnej polskiej rodziny kręci się wkoło koperkowych problemów serialowej rodzinki pl. I że w ogóle wszyscy się kochają i trzymają za ręce jak w reklamie cocacoli

  bardzo mi się podobało jak mama chorego dziecka zaprosiła tuska do domu żeby spróbował się nim po opiekować żeby w ogóle zobaczył z czym oni przychodzą

  i to świetny pomysł

  żeby sprowadzić próżniaczą klasę z olimpu na ziemie trzeba by było stworzyć taki program przygotowawczy dla polityków i innych wysokiego szczebla darmozjadów żeby przed koronacją byli zobowiązani przez choćby miesiąc przeżyć jak większość ludzi za marne 1500 pln

  albo zrobić taki telewizyjny szoł jak wielki brat gdzie by można śledzić jak dzielny poseł zasuwa na kasie 10 godzin dziennie a później trwoni uczciwie zarobioną fortunę na rarytasy z dyskonta
  kolosalna oglądalność gwarantowana

 5. kocbeat 24.03.2014 06:29

  Na szczepionki żeby truć dzieci były pieniądze ale żeby teraz je leczyć i pomagać to już nie ma. Dziękujemy p. półTusku

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.