Rodzić po ludzku? Już nie

Opublikowano: 18.12.2016 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 466

Na wniosek Naczelnej Izby Lekarskiej Konstanty Radziwiłł postanowił, że rezygnuje z przyjętych jeszcze przez Zbigniewa Religę nowoczesnych standardów opieki okołoporodowej.

Jasne zapisy o prawach rodzącej oraz instrukcje postępowania medycznego w przypadku powikłań okołoporodowych czy urodzenia dziecka chorego, niezdolnego do samodzielnej egzystencji, czy dziecka martwego – pozwalają na egzekwowanie ich od lekarzy i personelu przez ciężarne i ich rodziny. Standardy opracowano jeszcze za poprzednich rządów PiS. Zajmował się tym prof. Zbigniew Religa, który powołał specjalny zespół ekspertów, aby zgodnie z wytycznymi WHO zapobiegać nadmiernej medykalizacji porodów oraz odpowiednio dbać o prawa pacjentek.

Ten dokument pozwalał kobiecie m.in. na przyjęcie swobodnej pozycji podczas porodu, kontakt “ciało do ciała” z nowo narodzonym dzieckiem, określał zasady nacinania krocza przy porodzie, zapewniał dostęp do znieczulenia.

Zobowiązywał konkretny personel do konkretnych działań. Jednak jego zapisy obowiązywać będą jedynie do końca 2018.

Jak alarmuje fundacja “Rodzić po ludzku”, minister zdrowia zataił planowane zmiany. Na tym, aby pozbyć się standardów, zależało Naczelnej Izbie Lekarskiej. Radziwiłl po raz kolejny stanął po stronie swojej grupy zawodowej. Rezygnacja z zapisu oznacza, że kobieta nie będzie miała jak pociągnąć do odpowiedzialności lekarza i położnych w przypadku, gdy jej prawa zostaną złamane podczas porodu. Jakość opieki będzie zależna wyłącznie od zarządzeń ordynatora oraz dobrych bądź złych praktyk panujących na oddziałach.

Tymczasem Rzecznik Praw Obywatelskich alarmował już w październiku o tym, że prawa rodzących nagminnie są w Polsce łamane przez utrudniony dostęp do znieczulenia zewnątrzoponowego.

Autorstwo: AR
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
kozik
Użytkownik
kozik

Mafia urzędnicza kryje mafię lekarską?… Biedna ta Polska…

ZIWK
Użytkownik

Znieczulenie – to sprzeczne z “boskim” prawem – “w bólu będziesz rodziła”.
Kobieta ma rodzić! I do diabła z lewackimi fanaberiami jak fizjologiczna pozycja przy porodzie… obecność kogoś bliskiego, kontakt z dzieckiem, pomoc w razie spodziewanych komplikacji…
Ma rodzić! – powiedział głupi męszczysna.

polach
Użytkownik
polach

Kobieta wcale w wielkim bólu rodzić nie musi, jak jest zdrowa odpowiednio podejdzie to sprawy to może sama urodzić pod przysłowiowym drzewem…stojąc nie leżąc.. i nie wbrew grawitacji tylko wykorzystując ją – wy nic nie wiecie..tak wam w głowach namieszano…