Rocznica mordu Ukraińców na Polakach

Opublikowano: 23.04.2022 | Kategorie: Historia, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2228

W nocy z 22 na 23 kwietnia minęła 79 rocznica banderowskich zbrodni na Polakach dokonany we wsi Janowa Dolina. Według relacji historyków i świadków banderowcy podpalili domostwa, a także strzelali z broni do cywilów. Żołnierze Ukraińskiej Powstańczej Armii w bestialski sposób mordowali również kilkuletnie dzieci.

„W nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 r. (w Wielki Piątek) oddziały UPA, pod osobistym dowództwem „Dubowyja” Iwana Łytwyńczuka, spalili wieś Janowa Dolina” – przypominają organizatorzy akcji “Wołyń na Powązki”.

Według Grzegorza Motyki Janowa Dolina została ostrzelana z broni maszynowej i ręcznej; osobne grupy szturmowe podpalały kolejne domy lub wrzucały do nich granaty. Uciekający Polacy byli zabijani strzałami z broni palnej lub siekierami, być może również widłami, według wspomnień Janiny Pietrasiewicz-Chudy także nożami, zaś część dzieci wbito na pale. Inni zginęli w płomieniach lub udusili się dymem w piwnicach, gdzie usiłowali się schronić.

Następnie banderowcy podpalili szpital, po uprzednim wyniesieniu z niego pacjentów narodowości ukraińskiej. Trzyosobowy personel szpitala został zamordowany siekierami, natomiast polscy pacjenci zginęli w płomieniach, lub według innej wersji również zostali zabici przed budynkiem

Łącznie w zbrodni banderowców zginęło 600 mieszkańców wioski.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: Twitter.com
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. vannamond 23.04.2022 20:27

    To samo robią teraz u siebie. Nic nowego pod słońcem. Podziękujmy władzom rp i mediom za upamiętnienie tej rocznicy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.