Rocznica ludobójstwa Ormian

Opublikowano: 28.04.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 224

24 kwietnia w stolicy Armenii, Erywaniu, tysiące ludzi przeszło w marszu upamiętniającym Ormian pomordowanych w Imperium Osmańskim. Demonstranci domagali się, aby Turcja uznała masakry Ormian sprzed 96 lat za ludobójstwo. Podobne manifestacje i inne uroczystości przypominające o tym wydarzeniu historycznym odbyły się w wielu innych krajach w których istnieje ormiańska diaspora – m.in. w Stanach Zjednoczonych, Francji, Szwecji czy Polsce. Poparcie dla Ormian wyrazili także liderzy mieszkających w tym kraju społeczności kurdyjskiej i jezydzkiej.

Własne uroczystości rocznicowe zorganizowała opozycja w Armenii. Członkowie Armeńskiego Kongresu Narodowego (AKN) skupiającego 16 partii politycznych i organizacji społecznych, na czele z jej liderem byłym prezydentem Lewonem Ter-Petrosjanem, odwiedzili Cicernakaberd (orm. “Twierdza Jaskółki” Ծիծեռնակաբերդ), kompleks pomnikowy w stolicy kraju, poświęcony pamięci ofiar ludobójstwa z 1915 roku. W swoim przemówieniu koordynator AKN Lewon Zurabjan stwierdził, że przyznanie się przez Turcję do zbrodni jest tylko kwestią czasu.

W Turcji grupa manifestantów zgromadziła się przed Muzeum Sztuki Tureckiej i Islamskiej w Istambule. Byli wśród nich m.in. Arat Dink, syn zamordowanego przez tureckiego nacjonalistę dziennikarza Hranta Dinka, założyciela i wydawcy tygodnika “Agos” (ukazywał się w dwóch językach: tureckim i ormiańskim) oraz działacz na rzecz praw człowieka Ragıp Zarakolu. Podczas uroczystości prawniczka i działaczka kurdyjska Eren Keskin odczytała listę zamordowanych w Turcji ormiańskich pisarzy, poetów i dziennikarzy.

Ludobójstwo Ormian (orm.: Մեծ Եղեռն – Medz Jeghern, tur. Ermeni Soykırımı) miało miejsce w Imperium Osmańskim w czasie I wojny światowej w latach 1915-1917. Ocenia się, że w jego wyniku zginąć mogło około 1,5 mln ludzi (głównie Ormian, choć dotknęło też społeczność asyryjską). Turcja do dzisiaj nie uznaje swojej odpowiedzialności za tę zbrodnię, choć walczą o to niektórzy tureccy intelektualiści, w tym laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Orhan Pamuk czy historyk Taner Akçam. Za ludobójstwo wydarzenie to uznały Urugwaj, Rosja, Francja, Litwa, Watykan, Włochy, Grecja, Cypr, Argentyna, Belgia, Walia, Szwajcaria, Polska, Kanada, Białoruś, Chile, Niemcy, Holandia, Liban, Słowacja, Szwecja, Wenezuela, a także Kraj Basków, Katalonia, Autonomiczna Republika Krymu, Nowa Południowa Walia, Południowa Australia, Quebec, Szkocja, Walia, 43 z 50 stanów USA, Parlament Europejski i Światowa Rada Kościołów.

Opracowanie: Szymon Martys
Źródło: Lewica

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
fm
Użytkownik

gdyby uwzględnić wszystkie ludobójstwa władzy… mielibyśmy pewnie rocznice codziennie…
władza się specjalizuje w ludobójstwach.
Oglądnąłem film “Dolina wilków – Irak” – jasno tam przedstawiono wątek zabijania cywilów. Zapewne wszystkie te “wypadki” wojsk dotyczą handlu na zamówienia narządów do transplantacji. Wszystko na to wskazuje…

Dobrodziej
Użytkownik
Dobrodziej

Prawo karmy działa zawsze i wszędzie, winnych to nie ominie.