Rocznica likwidacji obozu dla Romów w Birkenau
2 sierpnia na terenie byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego kilkaset osób wzięło udział w uroczystościach poświęconych 69. rocznicy likwidacji tzw. obozu rodzinnego dla Romów(Zigeunerfamilienlager) w Auschwitz II-Birkenau. Uczestnicy, m.in. Romowie z Polski i z zagranicy, a także byli więźniowie Auschwitz, złożyli wieńce przed pomnikiem upamiętniającym zagładę Romów
W nocy z 2 na 3 sierpnia w 1944 roku w komorze gazowej V Niemcy zgładzili 2897, wszystkich żyjących jeszcze w obozie więźniów romskich. Od 1997 roku 2 sierpnia czczony jest jako Dzień Pamięci o Zagładzie Romów. W 2011 r. Sejm uznał dzień 2 sierpnia za Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti.
„Nie potrafię wyrazić, jak istotne dla nas wszystkich jest to, żebyście zrozumieli i zapamiętali historię naszych przodków, żebyście potrafili przeciwstawić się nienawiści i szanowali różnorodność. Tylko my wspólnie możemy ochronić przyszłe pokolenia przed powtórką gorzkiej i traumatycznej historii II wojny światowej. Niechaj pamięć o zbrodniach nazistowskich dokonanych na Romach i Sinti trwa przez pokolenia” – powiedział Roman Kwiatkowski, prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce.
Ogółem w Auschwitz więzionych było około 23 tysięcy Romów, z czego zabito około 21 tysięcy, zaś pozostałych przeniesiono do innych obozów. Pracowali w przemyśle, lecz byli także ofiarami eksperymentów medycznych. W KL Buchenwald na Cyganach badano skutki picia wody morskiej. W wyniku prześladowań i terroru w latach panowania III Rzeszy śmierć poniosła około połowa populacji, zamieszkującej obszary okupowane przez Niemców.
Romowie, których w Polsce mieszka obecnie 20-30 tysięcy, mają status mniejszości etnicznej. Według różnych szacunków liczba wszystkich Romów w Europie wynosi od 8 mln do około 15 milionów.
Autor: Jarosław Klebaniuk
Źródło: Lewica