Rocznica likwidacji obozu dla Romów w Birkenau

Opublikowano: 03.08.2013 | Kategorie: Historia, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 525

2 sierpnia na terenie byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego kilkaset osób wzięło udział w uroczystościach poświęconych 69. rocznicy likwidacji tzw. obozu rodzinnego dla Romów(Zigeunerfamilienlager) w Auschwitz II-Birkenau. Uczestnicy, m.in. Romowie z Polski i z zagranicy, a także byli więźniowie Auschwitz, złożyli wieńce przed pomnikiem upamiętniającym zagładę Romów

W nocy z 2 na 3 sierpnia w 1944 roku w komorze gazowej V Niemcy zgładzili 2897, wszystkich żyjących jeszcze w obozie więźniów romskich. Od 1997 roku 2 sierpnia czczony jest jako Dzień Pamięci o Zagładzie Romów. W 2011 r. Sejm uznał dzień 2 sierpnia za Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti.

“Nie potrafię wyrazić, jak istotne dla nas wszystkich jest to, żebyście zrozumieli i zapamiętali historię naszych przodków, żebyście potrafili przeciwstawić się nienawiści i szanowali różnorodność. Tylko my wspólnie możemy ochronić przyszłe pokolenia przed powtórką gorzkiej i traumatycznej historii II wojny światowej. Niechaj pamięć o zbrodniach nazistowskich dokonanych na Romach i Sinti trwa przez pokolenia” – powiedział Roman Kwiatkowski, prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce.

Ogółem w Auschwitz więzionych było około 23 tysięcy Romów, z czego zabito około 21 tysięcy, zaś pozostałych przeniesiono do innych obozów. Pracowali w przemyśle, lecz byli także ofiarami eksperymentów medycznych. W KL Buchenwald na Cyganach badano skutki picia wody morskiej. W wyniku prześladowań i terroru w latach panowania III Rzeszy śmierć poniosła około połowa populacji, zamieszkującej obszary okupowane przez Niemców.

Romowie, których w Polsce mieszka obecnie 20-30 tysięcy, mają status mniejszości etnicznej. Według różnych szacunków liczba wszystkich Romów w Europie wynosi od 8 mln do około 15 milionów.

Autor: Jarosław Klebaniuk
Źródło: Lewica


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.