Rocznica katastrofy samolotu Tu-154 uczczona

Opublikowano: 12.04.2013 | Kategorie: Polityka, Publicystyka, Publikacje WM, Społeczeństwo

Liczba wyświetleń: 2

Mimo zimowej aury i widocznych wałów zepchniętego śniegu (tej wyjątkowej „wiosny”), na lotnisku Kętrzyn Wilamowo już wczesnym rankiem dało się zauważyć niezwykłe ale bardzo zrozumiałe okolicznościami ożywienie. To przecież pamiętny dla każdej Polskiej rodziny dzień 10 kwietnia, dzień przypominający szczególny dramat 96 rodzin ofiar niespotykanej w skutkach katastrofy samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem.

Mroźnym i trochę wietrznym ale słonecznym rankiem 10 kwietnia 2013 już o godzinie 8:20 przy obelisku upamiętniającym ofiary katastrofy pod Smoleńskiem pełna gotowość do uroczystości. Bardzo widocznym akcentem tego okolicznościowego i w pewnej powadze zgromadzenia była stojąca na placu Kompania Honorowa 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, przy obelisku warta honorowa, obok liczne poczty sztandarowe, orkiestra dęta przy Parafii Św. Katarzyny w Kętrzynie, delegacje (samorządów, instytucji, młodzieży oraz społeczeństwa) z wieńcami – wiązankami kwiatów a w dalszym planie czerwony sznur wozów bojowych PSP oraz OSP.

Uroczysty Apel rozpoczęto o godzinie 08 30 ceremonią podniesienia Flagi Państwowej (przy akompaniamencie Hymnu Państwowego), przeprowadzoną na prośbę Prezesa AKJ, z ceremoniałem wojskowym przez Dowódcę Kompanii Honorowej kpt. Marcin Hasiec. O godzinie 8:41, na minutę rozległ się przejmujący głos syren z kolumny wozów strażackich. Tym symbolicznym i głośnym akcentem,oddając hołd pamięci dla TYCH co zginęli, rozpoczęto właściwą część Apelu Pamięci – upamiętnienia ofiar katastrofy samolotu Tu-154 z przed 3 lat.

Prezes Aeroklubu Krainy Jezior Stanisław Tołwiński przystępując do odczytania listy ofiar, rozpoczął uroczystość zdaniem „Lecieli by uczcić ofiary mordu w Katyniu, a swoja tragiczną śmiercią rankiem dnia 10 kwietnia 2010r. nadali nowy światowy wymiar zagładzie Polskich Oficerów w 1940 r. (…)”

Po odczytaniu pełnej listy ofiar, bardzo wymownymi słowami: „Panie Prezydencie Kaczyński! Panie Prezydencie Kaczorowski! Wspominając Waszą ofiarę na „narodowym ołtarzu” nie pozwolimy szczególnie młodemu pokoleniu zapomnieć o tej trudnej do zaakceptowania narodowej tragedii, o ofiarach katastrofy, o potrzebie szacunku człowieka dla innego partnera i jego dokonań…” Po wygłoszeniu… Spoczywajcie w spokoju… przez Prezesa AKJ, nastąpił ponowny akcent syren wozów strażackich.

Następnie,w imieniu władz samorządowych, w krótkim wystąpieniu głos zabrał współorganizator Apelu Pamięci – Wicestarosta Powiatu Kętrzyńskiego – Pan Zbigniew Nowak, podkreślając powód obywatelskiego kultywowania pamięci o wydarzeniach z 10 kwietnia 2010 r.

Elementem bardzo podniosłym i religijnym uroczystości była modlitwa ekumeniczna zgromadzonych na Apelu Pamięci… duchownych za duszę ofiar. Przewodniczył ekumenicznej modlitwie ks. kanonik dr Kazimierz Żuchowski (proboszcz parafii w Karolewie i wicedziekan I Dekanatu w Kętrzynie), w imieniu kościoła prawosławnego ks. Bazyli Taranta (kapelan w W-MOSG), w imieniu wiernych wyznania augsbursko-protestanckiego ks. Paweł Hause (proboszcz w Kętrzynie) oraz ks. Dariusz Gliniewicz (kapelan w W-MOSG), który modlił się w imieniu kościoła grekokatolickiego. Nie zabrakło delegacji społeczeństwa, którzy chcąc oddać cześć ofiarom przybyli na lotnisko, symbolicznie złożyli kwiaty i ustawili znicze pod obeliskiem na znak pamięci o wszystkich, których Katastrofa Smoleńska dotknęła.

Po ostatniej delegacji składającej kwiaty, orkiestra kierowana – pod batutą kapelmistrza Mirosława Długiego wykonała wiązankę utworów patriotycznych a po niej nastąpiło podziękowanie organizatorów wszystkim obecnym przy obelisku Ofiar katastrofy samolotu Tu-134 i tym akcentem oficjalne zakończono Apel Pamięci w trzecią rocznicę tragicznych wydarzeń.

Ponieważ nie wszyscy mogą pamiętać wymowną symbolikę postawionego w 2010 roku Obelisku, więc ponownie przypominamy nasze intencje, wyrażone w zrealizowanym projekcie. Rozerwany samolot wykonany z surowego żeliwa, by rdzewiejąc symbolizował krwawienie. W celu podkreślenia istoty dramatycznych wydarzeń i narodowej tragedii, skrzydła opatrzono okolicznościowym tekstem oraz umieszczono srebrzyste godło narodowe w charakterystycznym miejscu nawiązującym do… ukrzyżowania.

Autorstwo: Zarząd AKJ i Zarząd Fundacji „Military Park”
Nadesłano do “Wolnych Mediów”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Seweryn
Użytkownik
Seweryn

POpaprancy POwinni za ten zamach odPOwiedziec, i nie wiezienie dla nich, lecz szubienica.

Czejna
Użytkownik
Czejna

Panie bos, zaproponuj Pan przeczytanie swego komentarza jakiemus znajomemu obcokrajowcowi, po uprzednim poproszeniu go, aby wyobrazil sobie identyczna “katastrofe” z udzialem swoich wladz. Takie doswiadczenie moze byc wielce pomocne w Pana postrzeganiu spraw tak prostych i zwyczajnie ludzkich.