Roboty uczynią nas bezrobotnymi?

Opublikowano: 16.02.2016 | Kategorie: Gospodarka, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1115

Jeszcze za naszego życia roboty mogą odebrać pracę połowie ludzkości. Tak uważa profesor Moshe Vardi z Rice University. Uczony, podczas dorocznego spotkania American Association for the Advancement of Science (AAAS) powiedział, że rozwój robotyki i sztucznej inteligencji doprowadzi do bezprecedensowej rewolucji na rynku pracy.

“Zbliżamy się do momentu, w którym roboty będą przewyższały ludzi w niemal każdym zadaniu. Uważam, że musimy się z tym zmierzyć. Moim zdaniem do roku 2045 maszyny będą w stanie wykonać znaczną część pracy wykonywanej obecnie przez ludzi. Rodzi się zatem zasadnicze pytanie: jeśli maszyny będą zdolne do wykonania niemal każdej pracy, to co będą robili ludzie?” – stwierdził profesor Vardi. “Słyszeliście o autonomicznym samochodzie Google’a. Miliony ludzi, jak kierowcy autobusów czy taksówek, utrzymuje się z kierowania pojazdami. Czym będą się zajmowali?” – pyta.

Oponenci profesora Vardi i jemu podobnych zwykle przywołują przykład luddystów, członków brytyjskiego radykalnego ruchu z początków XIX wieku. Obawiali się oni, że maszyny odbiorą ludziom pracę, napadli więc na tkalnie i niszczyli maszyny. Jednak, jak wiemy z historii, jedne zawody znikają, ale inne się pojawiają. Profesor Vardi odrzuca jednak takie porównanie mówiąc, że ci, którzy go używają, mylą trend z niezmiennym prawem ekonomicznym. “To jak mówienie, że nie ma czegoś takiego jak nadmierne połowy ryb, bo zawsze jest coraz więcej ryb w oceanach” – stwierdza. Zdaniem uczonego, tym, co ulega zmianie jest fakt, że w niedalekiej przyszłości maszyny będą w stanie wykonać prace wymagające ludzkiej inteligencji i zręczności. Nigdy wcześniej prace takie nie były maszynom dostępne.

“Czy technologia, którą rozwijamy, ostatecznie przysłuży się ludzkości?” – pyta Vardi. Oczywiście, można stwierdzić, że jeśli maszyny będą za nas pracowały, to my będziemy oddawali się odpoczynkowi i przyjemnościom. Perspektywa życia składającego się z przyjemności i odpoczynku nie jest pociągająca. Praca to zasadnicza część ludzkiego dobrostanu. “Ludzkość wkrótce stanie wobec swojego największego wyzwania, gdyż będzie musiała znaleźć sens w życiu po tym, jak przestaną obowiązywać słowa “W pocie więc oblicza twego będziesz musiał zdobywać pożywienie”” – dodaje uczony.

Profesor Vardi przypomina, że od początku historii USA mieszkańcy tego kraju stawali się coraz bogatsi, a ich wzrost zamożności szedł w parze ze wzrostem mocy produkcyjnych. Jednak około roku 1980 trend został odwrócony i gospodarstwa domowe stają się coraz uboższe, gdyż coraz więcej pracy wymagającej wysokich umiejętności przejmują maszyny. “Doszło do rozdźwięku pomiędzy PKB a przychodami gospodarstw domowych i są powody, by przypuszczać, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest automatyzacja” – mówi. Naukowiec przypomina, że około 10% stanowisk pracy w USA jest związanych z prowadzeniem pojazdu. Tymczasem można się spodziewać, że w ciągu najbliższych 25 lat wszystkie pojazdy w USA zostaną zautomatyzowane.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Independent.co.uk
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

12 komentarzy

  1. adambiernacki 16.02.2016 11:25

    Czy przysłużą się ludzkości? Oczywiście, że nie. Odpowiedź jest prosta i jedyna.

  2. niewolnik 16.02.2016 12:15

    Ciekawe komu będą sprzedawać to co wyprodukują te roboty, chyba robotom.

  3. Fenix 16.02.2016 12:40

    @niewolnik , kto i co ma sprzedać gdy nie będzie chętnych by kupić?
    Bo każdy ma swojego robota i drukarkę 5:D samowystarczalny. Świadome zaspokojenie materii ciała , poszukujemy ducha ?

  4. kriskros 16.02.2016 12:50

    wydajność robotów jest większa niż ludzi dlatego w niedalekiej przyszłości zastąpią one ludzką pracę całkowicie bo pracują bez przerw na papierosa urlopów i nie strajkują, dlatego już we Francji Szwajcarii i Finlandii mówi się o bezwarunkowym dochodzie podstawowym czyli zasiłku dawanym wszystkim by bezrobotni nie wychodzili na ulicę i nie rozbijali sklepowych witryn, najlepsze rozwiązanie to takie że państwo przejmuje zautomatyzowane zakłady i za darmo rozdaje ich wyroby a ludzie nareszcie zajmują się swoimi zainteresowaniami, jeśli ludzkość nie pójdzie tą drogą to czeka nas krwawa wojna o przetrwanie

  5. BrutulloF1 16.02.2016 13:25

    W razie czego wszyscy uciekniemy do Afryki. Tam nas robotyzacja nie dopadnie.

  6. Rozbi 16.02.2016 15:36

    Czuje się jakbym się cofnął o 200 lat wstecz i był świadkiem Luddyzmu – czyli tego jak ludzie przeklinają parową i niszczą maszyny tkackie bo “pozbawia ich to pracy”…
    A później jakoś nikt nie narzekał że płaci 2 razy mniej za ubrania.
    Masakryczna głupota. Teraz i zawsze i na wieki wieków.

  7. Dorota Nawigatorka 16.02.2016 17:46

    To jeden z postulatow Nawigatorow Jutra: przyjmijmy do wiadomosci, ze maszyny po to sa, by nas ludzi wyreczac. Tak- dla przyjaznej czlowiekowi technologii wspierajacej zycie. Nie walczmy z tym! Ale zeby mozna bylo kupowac produkty i uslugi robotow najprosciej jest wprowadzic tzw. dywidende narodowa- czyli cos, co testuje teraz Finlandia pod nazwa bezwarunkowy dochod gwarantowany.
    Wiecej o Nowej Ekonomii jest tu:
    https://www.youtube.com/watch?v=LGDSKDsJnoI
    a konkretnie o nowym systemie finansowym tu:
    https://www.youtube.com/watch?v=lD8I6H44BTs

    Potrzeba oczywiscie zmiany swiadomosci… Zrozumienia, ze jestesmy wszyscy polaczeni, jestesmy jednym. To juz sie dzieje i dobrze byc gotowym na Nowe. Przypomina mi sie taka scena z filmu ‘Ja, Robot’:
    nienawidzacy ‘tego zlomu’ policjant zmuszony walczyc ramie w ramie z robotem nowej generacji przeciwko ‘zlym’ robotom mowi w koncowej scenie…
    Nie, najpierw robot mowi: wykonalem juz zadanie do ktorego zostalem stworzony przez Ojca. I CO JA TERAZ BEDE ROBIL? Na co policjant klepie go po ramieniu i odpowiada: TO SIE NAZYWA WOLNOSC. Bedziesz sie musial jakos odnalezc. Jak my wszyscy.
    Prorocze slowa ;).

  8. Wadera 16.02.2016 18:55

    @Rozbi, tylko jakim kosztem…
    A co do ubrań, to coś co nazywasz ubraniami 2 razy tańszymi… niezły szajs.
    Kiedyś można było w takiej np. konopnych spodniach chodzić latami i się nie podarły. Teraz założysz 3 razy na tyłek i pruje się wszędzie. G….no.

  9. Rozbi 16.02.2016 20:26

    No to oświeć mnie jakim kosztem.
    Wiesz ile ubrania kosztowały przed rewolucją przemysłową (wtedy kiedy Ci wspomniani luddyści niszczyli napędzane parowo maszyny tkackie?) A wiesz ile kosztowały 50 lat później?
    A teraz też można dobre spodnie kupić i wcale nie trzeba wydawać na to miesięcznej pensji żeby chodzić w nich 10 lat. Gdybyś teraz miał np kupić spodnie które są takiej samej jakości (czyli wycierają się po 3-im założeniu- albo porządne jeansy w których można chodzić 10 lat) – ale byłyby one wytwarzane tradycyjnymi metodami z XVII wieku – to kosztowałyby 10 razy tyle. A ludzie pracujący przy produkcji zarabialiby o wiele mniej.
    Poczytajcie ludzie o rewolucji przemysłowej – dlaczego ludzie masami ciągneli ze wsi żeby pracować po 12-14 godzin dziennie i jakie były warunki życia na początku XIX wieku i pod koniec XIX – a także jak kształtowały się ceny / popyt i podaż w tym okresie.
    Analogia jest ta sama. Informatyzacja i robotyka teraz jest tym samym czym maszyna parowa 200 lat temu

  10. Balcer 16.02.2016 21:07

    Nadal będzie zapotrzebowanie na myślących pracowników, udoskonalających i tworzących nowe rodukty. Wiecej będzie przedmiotów typu “nice to have” a mniej ” must have” … czyli mniej kartofli a wiecej frykasów.

    Jeśli nie będzie co robić, to może każdy będzie mógł uczyć w domu swoje dzieci … Czy rządzący odpuszcza okazję do wpajania jynie słusznych idei w szkolach?

    Kto coś wiecej wie o uniwersytetach w USA, ten wie, że tam dominują idee lewicowe, a wywdy prof Moshe mogą być dobrą zasłoną dymna, by ludzie nie połapali się, że mniej zarabiaja z powodu kreacji pieniedzy w bankach, a nie dzięki rozwojowi techniki. Wszak w dzisiejszych czasach kapitał skupiony w rekach najbogatszych braci prof Moshe wciąż puchnie … i to jak na drożdżach.

  11. Wadera 16.02.2016 21:45

    ” A ludzie pracujący przy produkcji zarabialiby o wiele mniej.”
    A da się zarabiać mniej niż miska ryżu w Chinach, Bangladeszu czy Indiach gdzie szyją nawet 9 letnie dzieci?

    Każdy kij ma dwa końce. Informatyzacja i robotyka a także nanotechnologia prowadzą do masowej inwigilacji o takiej skali, że jeszcze będziemy tęsknić za XX wiekiem.

  12. Wadera 16.02.2016 22:14

    @atos
    Każdy kij ma dwa końce 🙂
    Pozwól mi być sobą.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.