Roboty produkujące organoidy na masową skalę

Opublikowano: 28.05.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3

Naukowcy ze Szkoły Medycznej na Uniwersytecie Waszyngtońskim w Seattle opracowali zautomatyzowany system, który pozwala na masową produkcję organoidów. Roboty tworzą je z komórek macierzystych i są o wiele bardziej wydajne w swojej pracy od ludzi.

Twórcy nazwali swój system „nową tajną bronią” w walce z chorobami. Organoidy, czyli zminiaturyzowane i uproszczone wersje organów takich jak serce czy nerka, powstają w laboratoriach, aby można było na nich przeprowadzać badania i testować leki. Mogą one z powodzeniem zastąpić myszy i inne zwierzęta.

Jednym z problemów, jaki stał na drodze do masowego wykorzystania organoidów była ich produkcja na dużą skalę. Powstały na Uniwersytecie Waszyngtońskim zrobotyzowany system rozwiązuje ten problem. Nowa technologia potrafi hodować organoidy z komórek macierzystych – jest to wszechstronny typ komórek, które mogą przekształcać się w każdy rodzaj tkanki lub organ.

Roboty wprowadzały komórki macierzyste do płytek, które zawierały po 384 mikrostudzienki, gdzie w ciągu 21 dni przekształciły się w mini-nerki. Każda z mikrostudzienek zawierała po 10 lub więcej organoidów, zaś każda płytka zawierała tysiące organoidów.

Naukowcy wskazują na same korzyści, które wynikają z zastosowania tego systemu. Samo przygotowanie eksperymentu na taką skalę zajęłoby człowiekowi cały dzień, zaś roboty dokonały tego w zaledwie 20 minut. Co więcej, maszyny nie popełniają żadnych błędów i mogą nieustannie powtarzać te nudne czynności. Po raz kolejny przekonujemy się, jak wielkie korzyści wynikają z automatyzacji tak prostych procesów.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: EurekAlert.org
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ