Robotnicy gotowi wysadzić się razem z fabryką

Opublikowano: 15.05.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 708

Strajk okupacyjny robotników jednego z podwykonawców koncernów samochodowych PSA (Peugeot) i Renault – GM&S w miejscowości La Souterraine w środkowej Francji – przybiera coraz groźniejsze formy.

Na początku miesiąca blisko 300 pracowników postanowiło zacząć niszczyć niektóre wielkie maszyny (kilka, wartości pół miliona euro, zostało uszkodzonych) a 3 dni temu porozmieszczali w fabryce butle gazowe połączone z kanistrami benzyny i zapalnikami własnej roboty. Grożą, że wysadzą wszystko w powietrze, jeśli likwidacja ich miejsc pracy nie zostanie wstrzymana.

Większość z nich przepracowała w GM&S 25-30 lat. Ich fabryka jest w 5-tysięcznym miasteczku głównym pracodawcą generując tam łącznie zatrudnienie dla ponad 800 osób. Związki zawodowe podejrzewają, że koncerny samochodowe prowadzą tzw. ukrytą delokalizację, z zamiarem trwałego przeniesienia produkcji za granicę. W zeszłym roku zaczęły ograniczać zamówienia i kupować gdzie indziej, co doprowadziło fabrykę w La Souterraine na skraj bankructwa. Robotnicy chcą je zmusić do rozmów, na razie bez rezultatu.

„Chodzi o nasze życie, życie naszych rodzin. Zostanie nam tylko trwałe bezrobocie. Wszyscy pilnujemy fabryki dzień i noc. Gdyby kt0ś zechciał wysłać do nas policję, to się bardzo źle skończy. I zrobimy co trzeba, jeśli dalej nikt nie zechce z nami rozmawiać” – mówił wczoraj jeden ze związkowców. Do strajku dołączyli miejscowi kolejarze. Związki zawodowe wzywają do solidarnościowych manifestacji 16 maja.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. sandvinik 15.05.2017 10:55

  cała France-robić to im się nie chce ale strajkować…

 2. Fenix 15.05.2017 11:43

  Powtarzający się kalejdoskop dziejów na świecie,przenoszonych fabryki dla zysków korporacji, wyzyskiem ludzi w pracy dla taniej siły roboczej .
  DOK, jednym wyjściem na świecie dla ludzi .
  Dochód Odnawialnym Kredytem ,równym udziałem dla ludzi na wszystkich kontach na życie .
  Tak twórczej pracy ludzi dla ludzi dla życia w dobrobycie.

 3. Krokodylowy 15.05.2017 12:22

  A czy drugim dnem tej sprawy nie jest to, że PSA przymyka fabrykę w związku ze spadkiem produktywności pracowników, którym kilka razy dziennie zachciewało się przerywać pracę na modlitwy? Takie cuda już miały miejsce w koncernie PSA, ale napoleon Macron pewnie będzie bredził francuskiemu motłochowi, że to wina tych złych i niedobrych krajów (jak np Polska i Whirlpool), gdzie przenosi się produkcję ze względu na tańszą siłę roboczą.

 4. Jurasaik 15.05.2017 21:28
 5. sandvinik 16.05.2017 16:03

  @atos

  mieszkałem…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.