Robot do zbioru malin zagrozi Polakom na Wyspach?

Opublikowano: 10.06.2019 | Kategorie: Gospodarka, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 9

W UK prowadzone są testy robota zajmującego się zbieraniem malin. Jak zapewnia producent maszyny, którą brytyjskie media zdążyły nazwać już “Robocropem”, jest to pierwsza tego typu konstrukcja, która perfekcyjnie naśladuje ludzki sposób zbierania owoców.

“Robocrop” potrafi rozpoznać czy malina jest dojrzała, dzięki specjalnemu zestawowi czujników i kamer oraz algorytmom sztucznej inteligencji. Obecnie zebranie jednego owocu zajmuje mu około minuty, ale wciąż trwają prace nad jego optymalizacją. Ostatecznie ma mu to zajmować tylko 10 sekund! Dzięki temu jego dzienna wydajność ma sięgnąć aż 25 tysięcy malin dziennie, zbieranych za pomocą czterech specjalnych ramion. Dla porównania przeciętnie człowiek podczas ośmiogodzinnej zmiany może zebrać tylko 15 tysięcy sztuk.

Zaprojektowany przez dr. Martina Stoelena i wyprodukowany przez Fieldwork Robotics, firmę związaną z University of Plymouth, “Robocrop” kosztuje – bagatelka! – 700 tys. funtów. Robot został opracowany we współpracy z firmą Hall Hunter, jednym z głównych brytyjskich producentów owoców, który zaopatruje takie sieci detaliczne, jak Tesco, Marks & Spencer i Waitrose. W szklarni na farmie Hall Hunter niedaleko Chichester w West Sussex trwają już pierwsze testy maszyny. Producent zapewnia, że wszystko idzie dobrze. Finalna wersja maszyny ma być gotowa już w przyszłym roku i wejść do masowej produkcji.

Wydaje się, że teraz, w obliczu Brexitu i dramatycznych braków siły roboczej koniecznej przy sezonowych pracach tego typu, takie urządzenie jest niezwykle potrzebne. We współczesnym świecie ludzie nie chcą wykonywać tak ciężkich i nisko płatnych prac. Dlaczego więc nie zastąpić ich zmechanizowaną siłą roboczą?

Wiadomo, że Polacy, Bułgarzy czy Rumuni niechętnie zatrudniają się przy zbiorze owoców – za kilogram malin płaci się im do 2 funtów. Pozwolenia na pracę wydane dla Ukraińców i Mołdawian również nie sprosta zapotrzebowaniom rynku, więc koniecznym i nieuchronnym wydaje się zastąpienie ludzkich rąk przez maszynowe chwytaki.

Źródło: PolishExpress.co.uk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 4,25 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
piokas
Użytkownik
piokas

Na tym filmie nie płacą mu chyba z akordu. Z tak leniwym podejściem do pracy nie zagrozi Polakom.