Rewolucja w IPN?

Opublikowano: 10.03.2016 | Kategorie: Historia, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 795

Szykują się duże zmiany w związku z nagłym wzrostem rangi Instytutu Pamięci Narodowej. PiS uznało, że musi znowelizować ustawę o IPN. W tym tygodniu projekt nowelizacji ma trafić do Sejmu.

Do projektu dotarli dziennikarze „Rzeczpospolitej”. Okazuje się, że odtajnienie zbioru zastrzeżonego to nie jedyna zmiana, która szykuje się w Instytucie. Odkąd wyszła na jaw sprawa teczek „Bolka”, partia rządząca odczuła potrzebę zmian organizacyjnych wewnątrz swojego strategicznego organu.

PiS nie ma już zamiaru dłużej przeprowadzać konkursów na stanowisko szefa IPN. Za zgodą Senatu oraz Kolegium IPN, prezesa ma wybierać oraz odwoływać parlament – czyli de facto partia lub koalicja sprawująca władzę. „Szefem Instytutu będzie mogła zostać osoba niekarana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne ścigane z urzędu oraz mająca co najmniej stopień doktora”.

Kolegium IPN miałoby zastąpić dotychczasową Radę Instytutu. Liczyłoby ono 9 członków, pełniących funkcje doradcze i opiniotwórcze. Po 2 członków miałby powoływać Senat oraz prezydent RP, pięciu zaś wskazać miałby Sejm.

W dodatku IPN ma przejąć kompetencje Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Organ ten ma zostać wchłonięty przez Instytut i funkcjonować odtąd pod nową nazwą: Biuro Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej.

Mają zmienić się zasady ekshumacji ofiar totalitaryzmu (prace prowadzone będą w rozszerzonym zakresie – od 1917 roku), przechowywanie materiałów genetycznych (ofiar plus ich rodzin) ma być zlecone uczelniom medycznym. Zapowiedziano już badania nad zbrodniami radzieckimi na Kresach. Nowelizacja daje również szefowi IPN prawa, przysługujące do tej pory wojewodom: „prawo zarządzenia ekshumacji zwłok z grobu wojennego i przeniesienia ich do innego, prawo wyrażania zgody na przeprowadzanie robót ziemnych, wznoszenia pomników i innych urządzeń na grobach i cmentarzach wojennych”.

“Odpowiada to stanowi kultury politycznej w dzisiejszej Polsce. Brak konkursu osłabia pozycję i prestiż tego stanowiska” – komentuje zmiany w IPN historyk, prof. Antoni Dudek.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. obecny 13.03.2016 10:42

    “(prace prowadzone będą w rozszerzonym zakresie – od 1917 roku)” – chyba od 2017 roku.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.