Rewolucja w budownictwie – domy z butelek

Opublikowano: 13.11.2011 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 901

W Nigerii powstaje dom z plastikowych butelek. Czy ten fenomenalny pomysł oczyści ulice i da schronienie ludziom z kraju Trzeciego Świata?

Organizacje ekologiczne i pozarządowe wspierające Afrykę wpadły na pomysł, by połączyć dwa problemy nękające wiele tamtejszych miast, w tym między innymi Nigerię. Postanowiły stworzyć projekt przyjazny środowisku, który oczyści ulice z zalegających śmieci i zapewni schronienie wielu ludziom. Chodzi konkretnie o budowanie domów z butelek.

Jak wygląda konstrukcja takiego domu? Około 3-kilogramowe „cegiełki”, czyli wypełnione piaskiem plastikowe butelki łączy się za pomocą cementu. Yahaya Ahmad, koordynator programu budowy plastikowego domu twierdzi, że jest on odporny na ogień i trzęsienia ziemi. Oprócz bezpieczeństwa budynek zapewnia wyjątkowy komfort – utrzymuje bowiem stałą temperaturę około 18 stopni Celsjusza. Jest to duża zaleta w tak ciepłym kraju jak Afryka. Fenomen pomysłu polega na tym, że dzięki temu będzie mniej śmieci zalegających na ulicach. Dziennie ląduje tam 3 mln zużytych butelek, które nie są poddawane przetworzeniu i ponownemu wykorzystaniu.

Ekonomiczny materiał butelkowy wykorzystywany jest w budownictwie już od jakiegoś czasu. Jako pierwsi użyli go tajscy mnisi w 1984 roku.

Czy materiały typu PET zrewolucjonizują budownictwo? Wszystko jest możliwe. Jak na razie takie budowle dobrze się sprawdzają: chronią przed hałasem, są wytrzymałe i stanowią dobrą izolację termiczną.

W Nigerii trwa obecnie zbiórka butelek do wybudowania szkoły, która ma zostać oddana do użytkowania już w przyszłym roku. Miejmy nadzieję, że pomysł sprawdzi się i ułatwi życie wielu Nigeryjczykom.

Opracowanie: Martyna Ruszczak
Zdjęcie: Katrin Macmillan and Center for Water and Environment Development (CWED)
Źródło: Ekologia.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

  1. narajana 13.11.2011 11:48

    tak domy z butelek łączone cementem ciekawe kto to wymyślił przecież takie domy się ekspresowo rozsypią jedno od deszczu a drugie od temperatury ponieważ rozkurczalność zaprawy cementowej (chodź to co na zdjęciu widzę to raczej glina) jest inna niż plastiku poza tym nie ma tu żadnych wiązań, ani zbrojeń ani połączenia chemicznego cementu z plastikiem. Ja to bym się kilka razy zastanowił wchodząc do takiego domu.

  2. nikt 13.11.2011 12:32

    Ekologiczna brednia. 33 takie butelki to w skupie od 1do 2 zł . Za te pieniądze dokupić cementu i postawić solidny dom który przetrwa lata, a nie taki który za lat kila trzeba będzie budować od nowa i marnować ponownie materiały

  3. rumcajs 13.11.2011 16:31

    Witam
    Kolego “NIKT”, problem tylko w tym, iż wielkie koncerny sprzedając im te napoje, nie interesuja sie skupem pustych butelek… Zarobili tez miedzy innymi na nich… Zatem nie jest jak piszesz. Nawet w podobno cywilizowanym kraju jak nasz, koncerny maja gdzies skup, a przykładem sa butelki ze szkła bezzwrotne, które potem szlajaja sie po lasach, a za które ludzie kupujacy w takich butelkach juz za nie zapłacili..
    W imie ich zysków, ułatwienia technologii, naszym kosztem potem odbywa sie zbieranie tych opakowań, z ulic, lasów itd, bo nie wszędzie sa segregowane śmietniki. Zreszta, dlaczego to nas klientów ma się obciązac segregacja smieci, w imie “ekologii”, a nie korporacje które zaśmiecaja???
    Przecież wyprodukowanie butelki wielorazowego użytku, i bezzwrotnej kosztuje srodowisko praktycznie tyle samo!!!!Zwrotnej butelki, nawet nieekologiczny tzw “żul” nie wyrzuci, bo to realne kilkadziesiąt groszy…
    Są regiony świata, gdzie domy budowane sa z róznych materiałow dostepnych tubylcom… Zatem nie widze problemu z takim zagospodarowaniem tych odpadów. A opracowaniem takich technologii nie zjamują się sami amatorzy w tej materii, ale tez ludzie którzy maja wiedze na ten temat, zatem spokojnie potrafia przewidziec problemy technologiczne tych materiałow.

  4. jedrek 13.11.2011 16:54

    To że niema motywacji do zbierania surowców wtórnych jest winą ekip sprawujących władzę.Za wszystkie afery w których pieniądze podatników znikały jak woda po deszczu na pustyni.Gdyby taka kasa się znalazła to byśmy wy budowali rezerwat dla aferzystów a sobie zapewnili dostatnie życie dla wielu pokoleń mielibyśmy domy mieszkania dosłownie wszystko.

  5. SL 13.11.2011 16:56

    Nie jestem przekonany co do zdrowotnych wlasciwosci takich konstrukcji.
    To niczym umieszczanie smieci w pustych przestrzeniach pomiedzy scianami, niezbyt zdrowe rozwiazanie.
    Ciekawe jak beda wygladaly statystyki zachorowan na raka w takich budynkach, azbest tez byl swietnym, niemal “cudownym” budulcem.

  6. VV0jCIECH 17.11.2011 01:39

    Wojownik pośród śmieci (Garbage Warrior)

    http://www.iplex.pl/filmy/wojownik-posrod-smieci,4344

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.