Rewolucja na Majdanie nie przyniosła żadnych zmian

Opublikowano: 25.10.2014 | Kategorie: Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 325

Za niedługo minie rok od rewolucji i zamachu stanu, jaki miał miejsce na Ukrainie. Demonstranci domagali się nowych, lepszych władz, ale przede wszystkim chcieli aby ich kraj stał się lepszym miejscem do życia. Amerykańskie i europejskie media z zadowoleniem pisały o obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza, jednak rewolucja w rzeczywistości niczego nie zmieniła.

Mieszkańcy Ukrainy brali udział w protestach na Placu Niepodległości z nadzieją, że uda się zmienić system. Tymczasem zamiast systemu, zmieniły się jedynie władze a demonstranci którzy liczyli na lepsze życie, do dziś czekają na zmiany. Niestety wygląda na to, że zwykli mieszkańcy tego kraju zostali wykorzystani niczym narzędzie, które pozwoliło zaprowadzić kontrolowaną rewolucję.

Ukraina, przeciągnięta siłą na stronę Europy i Stanów Zjednoczonych, ma dziś szanse zostać członkiem Unii Europejskiej a w najbliższych dniach odbędą się wybory parlamentarne. Polityka polityką, ale ludzie którzy brali udział w demonstracjach na początku roku zauważają, że system polityczny na Ukrainie nie zmienił się.

Podobnie jak w 2004 roku w trakcie pomarańczowej rewolucji, protesty uderzyły w Wiktora Janukowycza, ówczesnego premiera który miał zostać prezydentem kraju. Ostatecznie powtórzono wtedy drugą turę wyborów i Janukowycz przegrał z Wiktorem Juszczenko. Z czasem nowe władze były oskarżane o korupcję, za co Julia Tymoszenko trafiła do więzienia a w 2011 roku, prezydentem i tak został Wiktor Janukowycz.

Sytuacja na Ukrainie w przeciągu ostatnich 10 lat to nic innego jak walka o władzę. Jedna strona chce przeciągnąć kraj na stronę Rosji, natomiast druga (obecna u władzy) na stronę Europy i USA. Mieszkańcy którzy brali udział w tegorocznej kontrolowanej rewolucji twierdzą, że polityka do dziś nie zmieniła się a w kręgach władzy wciąż ma miejsce korupcja.

Nawet burmistrz Kijowa i założyciel demokratycznej partii politycznej UDAR, Witalij Kliczko powiedział dla agencji Reuters, że ludzie liczą na gruntowne reformy, jednak większość z nich wie, że “zmieniły się twarze, ale system wciąż jest taki sam”. Niektórzy mieszkańcy twierdzą, że jeśli nie dojdzie do zmian, to w kraju wybuchnie kolejny Majdan.

Autor: John Moll
Na podstawie: Reuters
Źródło: Listy z naszego sadu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o