Retransmitujecie Sputnika? Stracicie licencję!

Opublikowano: 08.07.2015 | Kategorie: Media, Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 786

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozpoczęła procedurę anulowania licencji dla lokalnej rozgłośni Radio Hobby, która retransmitowała programy polskiej redakcji radia Sputnik. Margarita Simonian, główna redaktor MIA Rossiya Segodnya, w skład której wchodzi Sputnik powiedziała, że taka decyzja jej nie dziwi. Radio Hobby retransmituje programy radia Sputnik przez jedną godzinę dziennie od godz. 21.00 do godz. 22.00 na podstawie umowy podpisanej trzy lata temu z rozgłośnią „Głos Rosji”.

„W wyniku analizy dokumentacji Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uznała, że Radio Hobby łamie zapisy “Ustawy o telewizji i radiofonii”. Prawa licencji nie podlegają przekazowi, a sama licencja nie może być przedmiotem transakcji komercyjnych” – głosi oficjalne oświadczenie KRRiT. „W wyniku porozumienia z osobą trzecią, właściciel programu rozporządził się częścią praw, nadanych mu na mocy licencji i utracił wpływ na treść i sposób przekazu informacji w rozpowszechnianym programie” – głosi dokument.

Dyrektor Radia Hobby Tomasz Brzeziński powiedział, że w ciągu trzech lat od chwili podpisania umowy z rosyjską rozgłośnią polskie władze nie miały żadnych pretensji wobec retransmisji. „Do momentu konfliktu na Ukrainie ten eter nigdy nie był dla nikogo problemem. Nie mamy wpływu na te audycje, a transmitujemy materiał, który otrzymujemy na godzinę przed eterem, przesłuchujemy go. Jeśli byłoby tam wezwanie do urządzenia w Polsce rewolucji, to byśmy tego nie puścili. Nie jesteśmy rosyjskimi szpiegami” – powiedział Brzeziński. Według jego słów, radio Sputnik po polsku rozpowszechnia nie tylko informacje polityczne, które w Warszawie uznaje się za rosyjską propagandę, ale również wiadomości ze świata nauki, kultury, sztuki i audycje o współczesnej Rosji. „To polityczna gra. Ktoś na tym korzysta, że nazywa redakcję rosyjskimi szpiegami” – dodaje Brzeziński.

Główna redaktor MIA Rossiya Segodya Margarita Simonian powiedziała, że taka decyzja jej nie dziwi. „Polska nie zaskoczyła. Niestety. Bardzo szkoda, że ludzie, którzy zamykają rozgłośnię z powodu transmisji innego punktu widzenia nadal wierzą w to, że żyją w demokracji” – powiedziała Simonian.

„Programy radiowe Sputnika w Polsce są emitowane i będą emitowane w poprzednim zakresie i dostępne online na portalu agencji informacyjnej i Radia Sputnik Polska”. „Nie otrzymaliśmy powiadomienia o zawieszeniu kontraktu na nadawanie treści w pasmie FM” — podaje służba prasowa Sputnika. Agencja podkreśla, że „polityka redakcyjna Sputnika opiera się na fundamentalnych zasadach wolności słowa”. Sputnik prezentuje użytkownikom całą różnorodność opinii na aktualne tematy, włącznie z opiniami, o których inni nie mówią. Grono słuchaczy Sputnik Polska stabilnie rośnie, liczymy na to, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji RP (KRRiT) będzie działać w ścisłej zgodzie z normami prawa międzynarodowego” — podkreśla agencja.

Źródło: pl.SputnikNews.com
Kompilacja 2 wiadomości dla: WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.