Będzie kolejna rewolucja w sądach?

Opublikowano: 13.12.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 533

Jak donosi „Rzeczpospolita” chodzi o gigantyczne zmiany proceduralne w postępowaniach cywilnych. Mają one doprowadzić do wydawania wyroków nawet w ciągu kilku dni. Obecnie systematyka procesualna właśnie w sprawach cywilnych jest symbolem nieudolności i niewydolności polskiego sądownictwa.

Model, nad wprowadzeniem którego pracuje w tej chwili ministerstwo sprawiedliwości stosowany jest m.in. w RFN i Wielkiej Brytanii. Zgodnie z nim postępowanie rozpoczynało się będzie od spotkania sędziego z adwokatami stron. W trakcie takiego posiedzenia zostaną omówione punkty sporne, przedstawione wnioski dowodowe oraz wyznaczane będą terminy rozpraw. Co ciekawe, sędzia uzyska prawo wyrażenia swojej wstępnej opinii, będzie mógł także proponować mediację lub skierować sprawę do postępowania sądowego. Oznacza to, iż wiele potencjalnych spraw może zostać zakończonych przed wejściem na wokandę. Jeśli jednak strony trafią już do sali sądowej, to – jak pisze portal “Onet” – „proces trwać będzie dzień po dniu od 9:00 do 16:00 aż do jego zakończenia”.

To zupełnie zmienia rolę sędziego, gdyż dotychczasowa praktyka polegała na absolutnym milczeniu sędziego do samego końca procedury, a strony walczyły ze sobą w przewlekłych procesach. Ewentualne wtrącenie się sędziego mogło skutkować nawet wnioskiem o jego wyłączenie i rozpoczęcie procesu od nowa.

Rozwiązanie, które proponuje resort Ziobry oznaczałby także wprowadzenie przymusu adwokackiego, ponieważ opisane wyżej ustalenia sędzia będzie mógł przeprowadzić jedynie z pełnomocnikami stron, którzy posiadają stosowną wiedzę prawną i doświadczenie procesowe. Ministerstwo sprawiedliwości argumentuje jednak, iż to nie podniesie kosztów per saldo, gdyż rozstrzyganie spraw ulegnie bardzo znacznemu przyspieszeniu, co również oznacza zmniejszone wydatki dla stron na poczet adwokatów.

„Rzeczpospolita” wskazuje, że swoje opory wobec projektu zgłaszają już adwokaci. Wątpliwości pojawiły się także po stronie sędziów. Konsultacje trwają, ministerstwo zapewnia, że wprowadzenie tej reformy oznacza, iż 80 proc. spraw, z którymi zmagają się polskie sądy, będzie można szybciej rozwiązać z korzyścią dla stron.

Autorstwo: BS
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.