Reset w polsko-francuskich relacjach

Opublikowano: 04.02.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1410

Media zapowiadając wizytę francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona donosiły o jego chęci naprawy stosunków z naszym krajem. Według deklaracji francuskiej głowy państwa i jej polskiego odpowiednika, Andrzeja Dudy, udało się to ostatecznie osiągnąć. Nie wiadomo jednak dokładnie, czy jednym z kosztów wizyty Macrona w Warszawie nie będzie wysłanie polskich żołnierzy do Afryki.

Jeszcze przed wczorajszym przyjazdem francuskiego prezydenta spekulowano, jak będzie przebiegała jego wizyta w Polsce. Zdaniem komentatorów Macron postanowił po dwóch latach spotkać się z polskimi władzami, ponieważ w Paryżu panuje przekonanie, że Prawo i Sprawiedliwość oraz Zjednoczona Prawica będą jeszcze rządzić Polską przez dłuższy czas. Tymczasem to Francja przodowała w krytyce naszego kraju za szereg reform, w tym tych związanych z wymiarem sprawiedliwości.

O przełomowym charakterze wizyty Macrona miał świadczyć fakt, iż wraz z nim do polskiej stolicy przybyło kilku francuskich ministrów. Wzięli oni udział głównie w podpisaniu szeregu porozumień o współpracy, choćby w takich kwestiach jak wzmocnienie wspólnych wysiłków na rzecz cyberbezpieczeństwa. Dodatkowo Warszawa i Paryż zawarły porozumienie dotyczące partnerstwa strategicznego.

Duda komentując wizytę Macrona zauważył jej korelację z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Zdaniem polskiego prezydenta jego francuski odpowiednik dał w tej sytuacji wyraz swojego zainteresowania regionem Europy Środkowo-Wschodniej. Samą deklarację o partnerstwie strategicznym Duda uznał właśnie za wydarzenie przełomowe w polsko-francuskich relacjach.

Macron nie omieszkał jednak nawiązać do reformy wymiaru sprawiedliwości w naszym kraju. Miał on wyrazić nadzieję na wznowienie dialogu pomiędzy władzami Polski a Komisją Europejską, zachwalając jednocześnie polskie społeczeństwo jako jedno z najbardziej „proeuropejskich” spośród wszystkich państw członkowskich. Zdaniem Macrona konieczne jest ponadto wzmocnienie potencjału obronnego NATO i całej Europy.

Nie wiadomo jeszcze, jakie dokładnie rezultaty przyniesie wizyta francuskiego prezydenta w naszym kraju. Przed rozmowami media donosiły, że Wojsko Polskie może wysłać swoich żołnierzy na francuską misję w Afryce, aby w ten sposób możliwe było uzyskanie przez Polskę zwolnienia z przyjmowania imigrantów przybywających masowo do Unii Europejskiej.

Na podstawie: Prezydent.pl, Rmf24.pl, wPolityce.pl, LeFigaro.fr
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 7, średnia ocena: 2,29 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
LichoNiespi
Użytkownik
LichoNiespi

Nie zyje Francja. Francja i Anglia na Niemcy. Polska nie boi sie nikogo / nawet Putina/ gdyz ma najwierniejszego sojusznika Francje z jej prezydentem Makaronem….a co na to pani Maria la Pen i jej opozycja do Makarina.

Foxi
Użytkownik

To taka nowoczesna kpina? WASP dalej walczy do ostatniego żywego Polaka, a potem się poddaje. Niech da broń uchodźcom z Afryki, tym inżynierom lekarzom a potem wyśle ich bronić francuskich rafinerii…

Dawid
Użytkownik
Dawid

“zachwalając jednocześnie polskie społeczeństwo jako jedno z najbardziej „proeuropejskich” spośród wszystkich państw członkowskich” chyba probiernych, bo to Polacy są jednym z najbardziej dymanych obywateli w UE a siedzą najciszej.

Fenix
Użytkownik
Fenix

A ci dwaj pierwsi na front w Afryce , powinni dać przykład ofiarą życia jak zwyciężać mamy?