Reset w polsko-francuskich relacjach

Opublikowano: 04.02.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1214

Media zapowiadając wizytę francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona donosiły o jego chęci naprawy stosunków z naszym krajem. Według deklaracji francuskiej głowy państwa i jej polskiego odpowiednika, Andrzeja Dudy, udało się to ostatecznie osiągnąć. Nie wiadomo jednak dokładnie, czy jednym z kosztów wizyty Macrona w Warszawie nie będzie wysłanie polskich żołnierzy do Afryki.

Jeszcze przed wczorajszym przyjazdem francuskiego prezydenta spekulowano, jak będzie przebiegała jego wizyta w Polsce. Zdaniem komentatorów Macron postanowił po dwóch latach spotkać się z polskimi władzami, ponieważ w Paryżu panuje przekonanie, że Prawo i Sprawiedliwość oraz Zjednoczona Prawica będą jeszcze rządzić Polską przez dłuższy czas. Tymczasem to Francja przodowała w krytyce naszego kraju za szereg reform, w tym tych związanych z wymiarem sprawiedliwości.

O przełomowym charakterze wizyty Macrona miał świadczyć fakt, iż wraz z nim do polskiej stolicy przybyło kilku francuskich ministrów. Wzięli oni udział głównie w podpisaniu szeregu porozumień o współpracy, choćby w takich kwestiach jak wzmocnienie wspólnych wysiłków na rzecz cyberbezpieczeństwa. Dodatkowo Warszawa i Paryż zawarły porozumienie dotyczące partnerstwa strategicznego.

Duda komentując wizytę Macrona zauważył jej korelację z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Zdaniem polskiego prezydenta jego francuski odpowiednik dał w tej sytuacji wyraz swojego zainteresowania regionem Europy Środkowo-Wschodniej. Samą deklarację o partnerstwie strategicznym Duda uznał właśnie za wydarzenie przełomowe w polsko-francuskich relacjach.

Macron nie omieszkał jednak nawiązać do reformy wymiaru sprawiedliwości w naszym kraju. Miał on wyrazić nadzieję na wznowienie dialogu pomiędzy władzami Polski a Komisją Europejską, zachwalając jednocześnie polskie społeczeństwo jako jedno z najbardziej „proeuropejskich” spośród wszystkich państw członkowskich. Zdaniem Macrona konieczne jest ponadto wzmocnienie potencjału obronnego NATO i całej Europy.

Nie wiadomo jeszcze, jakie dokładnie rezultaty przyniesie wizyta francuskiego prezydenta w naszym kraju. Przed rozmowami media donosiły, że Wojsko Polskie może wysłać swoich żołnierzy na francuską misję w Afryce, aby w ten sposób możliwe było uzyskanie przez Polskę zwolnienia z przyjmowania imigrantów przybywających masowo do Unii Europejskiej.

Na podstawie: Prezydent.pl, Rmf24.pl, wPolityce.pl, LeFigaro.fr
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 7, średnia ocena: 2,29 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
LichoNiespi
Użytkownik
LichoNiespi

Nie zyje Francja. Francja i Anglia na Niemcy. Polska nie boi sie nikogo / nawet Putina/ gdyz ma najwierniejszego sojusznika Francje z jej prezydentem Makaronem….a co na to pani Maria la Pen i jej opozycja do Makarina.

Foxi
Użytkownik
Foxi

To taka nowoczesna kpina? WASP dalej walczy do ostatniego żywego Polaka, a potem się poddaje. Niech da broń uchodźcom z Afryki, tym inżynierom lekarzom a potem wyśle ich bronić francuskich rafinerii…

Dawid
Użytkownik
Dawid

“zachwalając jednocześnie polskie społeczeństwo jako jedno z najbardziej „proeuropejskich” spośród wszystkich państw członkowskich” chyba probiernych, bo to Polacy są jednym z najbardziej dymanych obywateli w UE a siedzą najciszej.

Fenix
Użytkownik
Fenix

A ci dwaj pierwsi na front w Afryce , powinni dać przykład ofiarą życia jak zwyciężać mamy?