Renta socjalna – zmiany na lepsze i gorsze

5 października 2011 r. prezydent podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Jednak nowelizacja ta wprowadza, oprócz pewnych korekt na lepsze, zmiany zdecydowanie na gorsze.

Prawo do renty socjalnej mają osoby pełnoletnie całkowicie niezdolne do pracy z powodu niesprawności, która powstała albo przed ukończeniem 18. roku życia, albo w trakcie nauki w szkole lub szkole wyższej (przed 25. urodzinami), albo w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej, wyjaśnia „Rzeczpospolita”.

Plusem zmiany jest to, że do 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia będą mogły zarobić bez utraty świadczenia osoby pobierające rentę socjalną.

W myśl noweli osoby korzystające z renty socjalnej będą mogły dorobić dokładnie tyle samo, ile inne grupy uprawnione do rent i emerytur.

Ale w tym roku – 14 dni po opublikowaniu tejże nowelizacji – zaczną obowiązywać zmienione zasady ustalania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Zgodnie z nowymi zasadami zmniejszy się liczba osób uprawnionych do pobierania świadczenia.

Po zmianie na świadczenie alimentacyjne nie będzie mogła liczyć m.in. osoba sprawująca opiekę nad niepełnosprawnym, który:

– ma ustalone prawo do renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego (czyli emerytury albo renty z ZUS lub KRUS),

– ma małżonka, chyba że małżonek orzeczony ma znaczny stopień niepełnosprawności.

Rentę socjalną pobiera ok. 251 tys. osób. Średnia wysokość tego świadczenia to ok. 608 zł, to najniższe świadczenie przyznawane przez ZUS.

Źródło: Nowy Obywatel