Religijne powody odmowy szczepień na COVID-19 są zasadne

Rada ds. Pracy z Kanady orzekła, że decyzja federalnej agencji o nieprzyznaniu zwolnienia z obowiązku szczepień przeciwko COVID-19 ze względu na wyznanie stanowi „znaczną ingerencję” w wolność wyznania pracowników i narusza prawa określone w konstytucji.

Federalna Rada ds. Stosunków Pracy i Zatrudnienia w Sektorze Publicznym powołała się na Narodową Radę ds. Badań Naukowych, która dwukrotnie odrzuciła wnioski o zwolnienie złożone przez pracowników Kościoła, sprzeciwiających się pochodzeniu komórek wykorzystywanych w produkcji szczepionek przeciwko COVID-19.

„Bycie wysłanym na urlop bez wynagrodzenia z powodu szczerze wyznawanych przekonań religijnych stanowi ingerencję w wolność wyznania w sposób, który jest czymś więcej niż błahym lub nieistotnym” – napisała sędzia Patricia Harewood w swojej decyzji z 14 maja, o której jako pierwszy poinformował „Blacklock’s Reporter”. Harewood orzekała w dwóch sprawach, stwierdzając naruszenie wolności pracowników, i zauważyła, że rada ma do rozpatrzenia „ponad 350 takich spraw”.

W pierwszym przypadku meteorolog, katolik, został zawieszony bez wynagrodzenia po odmowie zaszczepienia się, powołując się na obawy dotyczące szczepionek Johnson & Johnson i AstraZeneca, opracowywanych przy użyciu linii komórek płodowych. Szczepionki te zostały opracowane z wykorzystaniem takich linii, jednak same nie zawierają DNA komórek płodowych.

W drugim przypadku zielonoświątkowiec, analityk IT, odmówił podporządkowania się nakazowi szczepień z powodów religijnych, argumentując, że szczepionki zostały opracowane i przetestowane przy użyciu linii komórek płodowych. Pracownik oświadczył, że sprzeciwia się aborcji i że wykorzystywanie tkanki płodowej do badań medycznych, „bez względu na to, jak bardzo jest to odległe”, narusza Boże przykazanie „Nie zabijaj”.

W październiku 2021 r. Sekretariat Rady Skarbu Kanady wdrożył politykę wymagającą od pracowników federalnych zatrudnionych w głównej administracji publicznej szczepień przeciwko COVID-19, jednak zawiesił ją w 2022 r.

Wielu Kanadyjczyków, którzy ubiegali się o zwolnienie z obowiązku szczepień przeciwko COVID-19, nie odniosło sukcesu w sądzie, choć niektórzy doczekali się orzeczeń na swoją korzyść.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net