Rekordy nędzy na świecie wskutek obostrzeń covidowych

Opublikowano: 03.12.2020 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1769

ONZ wystosowała apel humanitarny o zebranie 35 miliardów dolarów na przyszły rok w związku z zahamowaniem gospodarek zachodnich, które powoduje bezprecedensowe po II wojnie światowej szerzenie się biedy w krajach południa planety: zatrzymał się ich skromny eksport. Chodzi już o setki milionów ludzi. Na horyzoncie pojawił się wielki głód.

Na razie szok gospodarczy zwiększył liczbę osób potrzebujących pomocy żywnościowej o blisko ćwierć miliarda, tzn. o 40 proc., co jest absolutnym rekordem, od kiedy istnieją takie statystyki. Fundusze, o które zwróciła się ONZ mają na celu pomoc choć części potrzebującym, w 56 krajach najciężej dotkniętych szybko postępującą biedą. „Obraz sytuacji światowej, który prezentujemy, jest najciemniejszy w naszej (ONZ) historii, jeśli chodzi o potrzeby humanitarne” – mówił na konferencji prasowej Mark Lowcock, rzecznik ds. kwestii humanitarnych organizacji, wzywając do solidarności międzynarodowej.

„Ci, którzy już przed pandemią żyli na ostrzu noża zostali mocno, nieproporcjonalnie uderzeni wzrostem cen żywności, obniżką dochodów, przerwaniem programu szczepień i zamknięciem szkół” – mówi dokument ONZ. Pierwszy raz od lat 1990. obserwuje się też wzrost skrajnej biedy (nędzy). Prawie wszędzie spada oczekiwana długość życia, zresztą nie z powodu choroby covid-19, lecz ruiny gospodarczej. Co do chorób, wzrasta liczba śmierci na AIDS, gruźlicę i malarię – do tej chwili prawie dwukrotnie.

Mark Lowcock alarmował też w sprawie szybkiego rozprzestrzeniania się głodu. Do końca tego (2020) roku 270 milionów ludzi będzie „mocno niedożywionych”, tj. 82 proc. więcej niż przed obostrzeniami covidowymi. „Jeśli przeżyjemy rok 2021 bez wielkiego głodu, to będzie wielki sukces” – mówił Lowcock.

Wśród najbardziej dotkniętych nieszczęściem krajów pierwsze miejsca zajmują ubogi Jemen, bombardowany przez sojusznika Zachodu – Arabię Saudyjską, i Syria, w stanie wojny obronnej od 9 lat, skazana przez USA i UE na sankcje gospodarcze i okupowana częściowo przez wojska amerykańskie, które zajęły jej pola naftowe. W zeszłym roku ONZ udało się zebrać na pomoc humanitarną 17 miliardów dolarów, na 29, o które się zwróciła.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Dgruzin 03.12.2020 18:36

    Roczny budżet armii chamerykańskiej to 750 mld $

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.