Rekordowo ciepła woda wymusiła wyłączenie elektrowni atomowej

Opublikowano: 06.08.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 38

Bałtyk jest rekordowo ciepły. Temperatura jego wód w niektórych miejscach przekracza 25 stopni Celsjusza. Skutkiem tego było wyłącznie jednego z reaktorów w należącej do szwedzkiego koncernu Vattenfall elektrowni atomowej Ringhals.

Do zdarzenia doszło już w zeszły poniedziałek. Od tego czasu temperatura wody w Morzu Bałtyckim jeszcze wzrosła. Na polskim wybrzeżu, w okolicach Międzyzdrojów, temperatura wody dochodzi do 26 stopni Celsjusza! Takie temperatury są typowe dla Morza Śródziemnego albo Czerwonego, ale nie Bałtyku!

Woda w Morzu Bałtyckim jest obecnie tak ciepła jak nigdy w historii. Skutkuje to licznymi rekordowymi zakwitami sinic, skutecznie uniemożliwiających kąpiele osobom spragnionym ochłody podczas trwającej jednocześnie fali afrykańskich upałów.

W Szwecji, gdzie doszło do wyłączenia części mocy elektrowni Ringhals, trwa bezprecedensowe lato. Już teraz wiadomo, że pomiary temperatury wskazują na to, że obecne lato będzie najcieplejszym w historii pomiarów meteorologicznych, prowadzonych od 1756 roku.

To właśnie przez upały w Szwecji, doszło do rozległych pożarów lasu, które były tak niebezpieczne, że wymagały pomocy międzynarodowe. Ofiarą fali gorąca jest również największa w Szwecji elektrownia atomowa Ringhals.

W zakładzie tym pracują 4 reaktory, dwa starego typu i dwa nowego. Woda morska jest wykorzystywana zwykle do ich chłodzenia. W przypadku reaktora Ringhals 2 ta temperatura wynosi 25 stopni Celsjusza. Osiągnięcie tego poziomu przez Bałtyk oznaczało konieczność jego wyłączenia.

Pozostałe reaktory pozostają włączone tylko dlatego, że ich limity temperatury wody Bałtyku są jeszcze wyższe niż te, które nastały. Nie wiadomo jednak jak długo to potrwa. Następne kilka dni zapowiada się bardzo upalnie i nie można wykluczyć, że padną kolejne rekordy temperatury powietrza jak i wody w obrębie Morza Bałtyckiego.

Zdjęcie: Tubaist (CC BY-SA 3.0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o