Rekordowa liczba patentów na Politechnice Opolskiej

Opublikowano: 25.01.2021 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1917

W 2020 roku do Urzędu Patentowego RP naukowcy z Politechniki Opolskiej zgłosili 33 wynalazki. Dla porównania: rok wcześniej takich zgłoszeń było 17, a dwa lata temu tylko 9 – powiedziała Anna Kułynycz z biura prasowego uczelni.

Zdaniem Magdaleny Filipek, dyrektor Centrum Transferu Technologii (CTT) uczelni, zwiększenie liczby patentów zgłaszanych przez naukowców Politechniki Opolskiej jest dowodem na podniesienie poziomu naukowego jej pracowników oraz lepszego dostosowania kadry do potrzeb gospodarki.

„Czynimy starania w celu komercjalizacji wysiłku intelektualnego naszych naukowców nie tylko poprzez realizację całej gamy usług dla przemysłu, ale także poszukując nabywców gotowych rozwiązań i projektów wynalazczych powstałych w naszej uczelni. CTT promuje wynalazki już objęte ochroną patentową, a także te dopiero zgłoszone do Urzędu Patentowego RP celem uzyskania takiej ochrony, gdyż także one mogą być przedmiotem sprzedaży lub licencjonowania” – wyjaśnia dyrektor CTT Politechniki Opolskiej.

Wśród zgłoszonych przez naukowców Politechniki Opolskiej patentów jest kilka rozwiązań nowatorskich, które w ocenie ich autorów, mogą być wykorzystane na bardzo szeroką skalę. Wśród nich jest m.in. pad elektroadhezyjny, czyli urządzenie wykorzystujące pole elektrostatyczne do chwytania i przenoszenia różnego rodzaju przedmiotów, który można wykorzystywać w przemyśle lub rolnictwie.

Kolejny wynalazkiem zgłoszonym do ochrony patentowej jest układ mający na celu sterowanie światłem w pomieszczeniu, tak aby wpływało ono bezpośrednio na samopoczucie osoby w nim przebywającej, np. poprzez redukcję senności lub wzmożenie koncentracji czy też wprowadzenie w stan relaksu. Układ ten połączony jest z układem rejestrującym aktywność bioelektryczną mózgu (elektroencefalograf) w czasie rzeczywistym, który na bieżąco dostosowuje parametry oświetleniowe zgodnie z wybranym wcześniej przez użytkownika profilem.

Na liście zgłoszonych pomysłów znalazł się również sposób modernizacji odpylacza cyklonowego przeznaczonego do oczyszczania gazu z cząstek stałych, w szczególności z pyłu.

„To co charakteryzuje dobre rozwiązanie, to jego potencjał wdrożeniowy i możliwość przemysłowego zastosowania. Do pracy nad takimi wynalazkami szczególnie zachęcamy naukowców i jednocześnie zapraszamy ich do kontaktu z nami we wszystkich kwestiach dotyczących procesu spieniężania efektów ich pracy” – podkreśla Filipek.

Autorstwo: Marek Szczepanik
Źródło: NaukawPolsce.PAP.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.