Rekordowa ilość wniosków o pobyt w Polsce

Opublikowano: 08.10.2016 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1533

Urzędy sobie nie radzą. Cudzoziemców, którzy składają wnioski u wojewodów jest tak dużo, że czekają na rozpatrzenie swoich spraw wiele miesięcy. Urzędnicy skarżą się, że rząd zostawił ich samym sobie.

Według danych z MSW postępowań mających na celu legalizację pobytu cudzoziemców toczy się w tej chwili około 54 tys., z czego 51 tysięcy rozpatrują wojewodowie. W ciągu ostatnich trzech lat do Polski wjechała rekordowa ilość cudzoziemców – głównie obywateli Ukrainy (w tej chwili ważne zezwolenie na pobyt posiadają 84 tys. Ukraińców).

W 2014 roku zliberalizowano przepisy umożliwiające przekroczenie granicy i podjęcie w Polsce zatrudnienia, natomiast – jak twierdzą urzędnicy – nikt nie przewidział takiej fali imigracji. Cudzoziemcy szturmują biura – brakuje etatów na obsługę i pieniędzy na finasowanie toczących się postępowań. Wojewodowie występują do ministerstwa o nowe etaty, a kolejka czekających się wydłuża. Na Mazowszu od początku roku przekroczono aż dwukrotnie przewidywaną ilość złożonych wniosków. Na ich rozpatrzenie czeka się nawet dotrzech miesięcy – w tym czasie cudzoziemcy zmuszeni są przebywać na terenie Polski półlegalnie – na podstawie potwierdzenia złożenia wniosku. Modlą się, żeby nie zaczęła im się przyglądać Straż Graniczna lub ABW.

W dodatku kwitnie handel wizami wjazdowymi – NIK alarmuje, że Polska coraz częściej staje się po prostu krajem tranzytowym na zachód, otwierającym strefę Schengen dla pracowników. Kontrola NIK w województwie podkarpackim wykazała, że ponad 80 proc. imigrantów zarejestrowanych i deklarujących chęć podjęcia zatrudnienia w Polsce wyjechała do Francji i Niemiec.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. sandvinik 08.10.2016 10:33

    ponad 80%??? no to jest dobra wiadomość.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.