Rekomepsaty Monsanto dla mieszkańców skażonych terenów

Opublikowano: 09.07.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 563

Mieszkańcy stanu West Virginia, w którym niegdyś mieściły się fabryki firmy Monsanto produkujące wysoce szkodliwe, rakotwórcze substancje, mogą niedługo rozpocząć pobieranie odszkodowań za działalność firmy, które były im obiecane już w 2012 roku.

Biuro, które ma rozstrzygać jakie rekompensaty należą się poszczególnym mieszkańcom zostało w końcu otworzone w mieście. Informacje udzielane będą do 31 października. Biotechnologiczny gigant Monsanto, lider w produkcji genetycznie modyfikowanych nasion i chemikaliów do ochrony roślin, zamknął swoje zakłady w West Virginia w 2004 roku. W fabrykach tych produkowane były dioksyny używane podczas wojny wietnamskiej do wypalania lasów. Tam produkowana była słynna substancja z czasów wojny znana pod nazwą Agent Orange. Produkcja tych substancji wpłynęła na zdrowie mieszkańców miasta, w którym były one wytwarzane, wielu z nich zachorowało na raka.

W związku z groźbą procesu sądowego firma zgodziła się wydać miliony dolarów na pomoc poszkodowanym mieszkańcom miasta. Lokalne media poinformowały mieszkańców, że ludzie, którzy pracowali lub uczęszczali do szkół w obszarach skażonymi dioksynami mogą zgłaszać się do biura w celu rejestracji do otrzymywania świadczeń medycznych i odszkodowań. W wyniku gody Monsanto zgodziła się przekazać 84 miliony dolarów na 30-letni program monitorowania skutków produkcji dioksyn, 21 milionów dolarów na dodatkowe badania, a jeśli będzie trzeba zrobić więcej ma przeznaczyć na ten cel dodatkowe 63 miliony dolarów. Dodatkowe 9 milionów ma być przeznaczone na oczyszczanie obszarów skażonych. Według mediów firma ma oczyścić ok. 4500 domów skażonych pyłem z produkcji dioksyn.

Aby ubiegać się o świadczenia mieszkańcy muszą wykazać, że mieszkali i pracowali w obszarze objętym skażeniem w latach pomiędzy 1948-2010. Rzecznik Monsanto powiedział, że firma jest zadowolona z pomyślnego rozwiązania sprawy zakładów w Nitro w West Virginia.

Tymczasem najnowsze badania wykazują, że produkowany przez Monsanto środek ochrony nasion modyfikowanych o nazwie Roundup może być przyczyną śmiertelnej choroby nerek. Badania przeprowadzone na początku roku w Międzynarodowym Ośrodku Badań Środowiska i Zdrowia Publicznego mówią, że glifosat, podstawowy składnik herbicydu Roundup wchodzi w silne reakcje ze składnikami gleby – arsenem i kadmem. Glifosat został opatentowany przez Monsanto w roku 1970 i jest używany do ochrony roślin.

Na podstawie: RT
Źródło: Autonom


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szaman 10.07.2014 00:38

    “produkujące wysoce szkodliwe, rakotwórcze substancje,”
    “w latach pomiędzy 1948-2010”
    “Aby ubiegać się o świadczenia mieszkańcy muszą wykazać, że mieszkali i pracowali w obszarze objętym skażeniem”

    no tak tylko pytanie: skoro były rakotwórcze to ilu mieszkańców mieszkających w tym obszarze tak pomiędzy 1948 a 2000 (kiedy produkcja byłą pewno najgorliwsza) jeszcze żyje i może się o to ubiegać? odpowiedz = prawie żaden ;] tak wiec pozostaje pewno pula tych z ostatnich 10 lat o ile nie mniej.

    pomijając fakt że:
    ” lub uczęszczali do szkół w obszarach skażonymi dioksynami”

    OMG! zdrowie dziecka zrąbane na całe życie!

    Polityka wielkich korporacji:
    Poczekamy aż wyzdychają a potem powiemy że mogą wziąć odszkodowania żeby “oczyścić” swój wizerunek.

    patrz>>> koszta ew odszkodowań nie większe niż koszta reklamy a media i tak rozpropagują na szeroką skale wiec efekt ten sam.

    A koszta sprzątania i tak były pewno od początku wliczone w cenę czekano tylko na dogodny moment żeby przy tym jeszcze zyskać.

    MASAKRA…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.