Rejestry dłużników nie będą usuwać danych

Opublikowano: 24.07.2014 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 637

Biura Informacji Gospodarczej będą mogły w nieskończoność przechowywać informacje o ludziach – to pomysł Ministerstwa Gospodarki, które chce umożliwić BIG-om także profilowanie dłużników.

W kwietniu tego roku Ministerstwo Gospodarki przedstawiło projekt założeń do nowelizacji Ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Na pierwszy rzut oka jest to coś straszliwie nudnego, ale przecież chodzi o ustawę, która reguluje działanie rejestrów dłużników (dokładniej Biur Informacji Gospodarczej – BIG).

Ministerstwo Gospodarki ma różne pomysły dotyczące BIG-ów. Przykładowo w części III pkt 12 projektu założeń znalazła się propozycja, aby na BIG-i nałożyć obowiązek archiwizowania, ale nie usuwania danych! Innymi słowy BIG-i dostałyby informacje “na zawsze”.

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych wyraził opinię, że przyjęcie takich rozwiązań “stworzyłoby z biur informacji gospodarczej nieznane dotychczas polskiemu ustawodawstwu podmioty, które raz pozyskawszy określoną informację, są uprawnione do jej przechowywania w nieskończoność”.

To nie wszystko. Ustawodawca chce również, aby BIG-i zostały zobowiązane do usuwania danych o przedawnionych długach konsumentów. To dobrze, ale Ministerstwo Gospodarki proponuje, aby te dane usuwać dopiero rok po przedawnieniu(!). Szczegóły znajdziecie w części III pkt 2 projektu.

“Uważamy, że osoba, która (zgodnie z prawem!) może uchylić się od spłacenia długu, nie powinna również ponosić negatywnych skutków związanym z wpisem w rejestrze” – uważa Fundacja Panoptykon, która skrytykowała ten pomysł. Podobnego zdania jest Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Kolejny niepokojący pomysł dotyczy tzw. modeli predykcyjnych (część III pkt 8 projektu). Jest to rodzaj profilowania dłużnika, które ma na celu przewidzenie szansy wystąpienia takiego zjawiska jak np. zaniechanie spłat. Ustawodawca chce, by BIG-i mogły tworzyć modele na podstawie danych objętych definicją informacji gospodarczej oraz ogólnie dostępnych danych publicznych. Biura nie powinny profilować w oparciu o inne dane, np. dostarczone przez klientów biura.

Problem w tym, że ustawodawca chce przyznać BIG-om prawo do wytwarzania nowej i istotnej informacji o ludziach, a jakość tej informacji może być różna. Profilowanie zawsze stwarza ryzyko takiego “szufladkowania” ludzi, które będzie niesprawiedliwe wobec części osób. Ten sam problem pojawił się przy pomyśle dotyczącym profilowania bezrobotnych.

W omawianym projekcie jest więcej zmian, a niektóre z nich można śmiało uznać za korzystne (np. dotyczące ochrony przed nieprawdziwym wpisem – część III pkt 6 projektu). My postanowiliśmy zwrócić Waszą uwagę na kwestie najbardziej niepokojące, które będziemy dalej śledzić.

Kopia projektu założeń ustawy TUTAJ.

Autor: Marcin Maj
Źródło: Dziennik Internautów


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. adambiernacki 28.07.2014 09:59

    Nawołuję do masowego niespłacania lichwy! Jeśli obciąża tylko Ciebie przestań płacić! Założyłeś firmę i musiałeś się zadłużyć żeby zapłacić haracze mafii na usługach lichwiarzy niesłusznie nazywanej polskim rządem!? Nie płać! Zaliczasz się do “roszczeniowego pokolenia trzydziestolatków”, któremu skutecznie ograniczono warunki rozwoju!? Nie płać! Itd.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.