Rejestracja prepaidów, niszczenie dronów i co jeszcze?

Opublikowano: 23.04.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 713

Projekt ustawy antyterrorystycznej najwyraźniej został opublikowany przez Fundację Panoptykon. Pomysły ministerstwa są ciekawe i zastanawia nas tylko jedno – dlaczego MSWiA trzyma to w tajemnicy?

Pod koniec marca minister Błaszczak tak jakby przedstawił projekt ustawy antyterrorystycznej. Tak szczerze mówiąc to nic nie przedstawiono. Odbyła się tylko konferencja prasowa, na której powiedziano o pewnych założeniach ustawy, ale nie ujawniono żadnego konkretnego dokumentu nawet dotyczącego założeń. Zapowiedziano, że prace nad ustawą są zaawansowane, ale jak dotąd nie ujawniono projektu.

Fundacja Panoptykon opublikowała dokument, który jest projektem tej ustawy. Jest opatrzony datą 20 kwietnia, ma 45 stron i jest to sam projekt przepisów, bez uzasadnienia. Później projekt pojawił się na stronie BIP MSWiA, ale z uzasadnieniem.

W projekcie czytamy m.in., że szef ABW może zarządzić wobec osób niebędących obywatelami polskimi kontrolę polegającą na nagrywaniu rozmów takich osób, kontrolowaniu przesyłek i utrwalaniu danych z urządzeń telekomunikacyjnych. Taka niejawna kontrola może trwać 3 miesiące. Służby zyskają też możliwość utrwalania wizerunku twarzy i linii papilarnych osoby niebędącej obywatelem RP, jeśli np. będą wątpliwości co do tożsamości tej osoby.

Artykuł 9 (strona 7) wspomina o możliwości uzyskiwania przez ABW dostępu do danych z rejestrów państwowych, a także obrazów zdarzeń zarejestrowanych przez urządzenia do monitoringu. Dane będą uzyskiwane w celu “przetwarzania”.

Ujmujące są “stopnie alarmowe”, jakie ma wprowadzić ustawa. Będą one miały nazwy jak z filmów – ALPHA, BRAVO, CHARLIE, DELTA. Stopnie alarmowe będzie zmieniał i odwoływał premier po zasięgnięciu opinii ministra spraw wewnętrznych i szefa ABW. Rozporządzenie określi jakie przedsięwzięcia będą musiały podjąć urzędy i służby w razie wystąpienia danego rodzaju alarmu. Domyślam się, że projekt tego rozporządzenia to dopiero będzie ciekawa lektura.

W razie wprowadzenia alarmu trzeciego lub czwartego stopnia (Chalie lub Delta), możliwe będzie zakazanie odbywania zgromadzeń publicznych. Jeżeli w takich sytuacjach użycie oddziałów Policji będzie niewystarczające, może dojść do użycia oddziałów sił zbrojnych.

Ustawa wspomina też, że jeśli będzie to niezbędne do przeciwdziałania gwałtownym zamachom, dopuszczone będzie specjalne użycie broni. Chodzi o takie użycie broni, którego skutkiem będzie śmierć lub poważne zranienie, a nie tylko możliwie najmniejsze uszkodzenie celu.

Artykuł 24 wspomina o możliwość zamykania przejść granicznych w przypadku drugiego lub wyższego stopnia alarmu.

Artykuł 32c wspomina, że w celu zapobiegania i wykrywania terroryzmu szef ABW może zarządzić zablokowanie systemu teleinformatycznego, lub może tego zażądać od administratora na czas określony nie dłuższy niż 30 dni (zob. str 29 i dalsze). Artykuł 32d wspomina, że szef ABW prowadzi centralny rejestr zdarzeń naruszających bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych.

Jest też projekt zmian w Prawie lotniczym mówiący o tym, że bezzałogowy statek powietrzny lub model może zostać przejęty lub zniszczony gdy np. przebieg jego lotu zagraża życiu ludzkiemu.

Artykuł 34 (strona 35) zawiera przepisy dotyczące prepaidów. Abonent ma dostarczać dostawcy usług takie dane jak adres zameldowania czy numer dowodu. Niech nie zmyli was słowo “abonent” bo to dotyczy także “abonentów usług przedpłaconych”. Takie osoby mają przekazywać dane za pomocą formularza udostępnionego na stronie dostawcy usług lub w inny sposób określony przez dostawcę. Dostawca ma zweryfikować dane i dopiero potem zacząć świadczenie usług.

Projekt ustawy znajdziecie TUTAJ.

Autorstwo: Marcin Maj
Źródło: DI.com.pl


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.