Rejestracja pre-paidów nie ma sensu

Opublikowano: 01.08.2017 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 341

Kolejny konflikt w rządzie? Tym razem Anna Streżyńska skrytykowała obowiązek rejestrowania numerów na kartę. Rozwiązanie zostało przeforsowane przed rokiem przez MSWiA przy sporej krytyce ze strony ekspertów. Według szefowej resortu takie obostrzenie jest przede wszystkim nieskuteczne.

Mija właśnie rok odkąd weszła w życie kontrowersyjna ustawa antyterrorystyczna, dająca możliwość inwigilacji obywateli na niespotykaną dotąd skalę, w tym monitorowanie rozmów telefonicznych i przepływu informacji w internecie. Minister cyfryzacji od samego początku poddawała krytyce niektóre jej zapisy, a w szczególności obowiązek rejestracji pre-paidów po zakupie starterów. Teraz Anna Streżyńska odpowiedziała na interpelację posła PiS Adama Ołdakowskiego, właśnie w tej sprawie. Oceniła, że jest to „pomysł o niskiej efektywności”.

„[Ustawa – red.] wymaga dużego wysiłku organizacyjnego i finansowego po stronie przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Co więcej, resort cyfryzacji podnosił, że rejestracja kart przedpłaconych może skutkować rozwojem wtórnego obrotu kartami tak, aby niejako obejść przepisy ustawy. Niektóre państwa członkowskie(np. Czechy) właśnie ze względu na identyfikowane konsekwencje i problemy wynikające z obowiązkowej rejestracji kart przedpłaconych, nie zdecydowały się na wprowadzenie takiego obowiązku” – czytamy w odpowiedzi minister Streżyńskiej.

Streżyńska zwraca uwagę, że każdy, kto chciałby uniknąć skojarzenia swojego nazwiska z danym numerem, ma ku temu mnóstwo możliwości. „Sprzedaż kart pre-paid zarejestrowanych na inne osoby jest działaniem dopuszczalnym i w pełni legalnym. Nawet w przypadku wprowadzenia zakazu wtórnego obrotu kartami dostawców funkcjonujących na polskim rynku, nie ma aktualnie możliwości wyeliminowania obrotu kartami dostawców zagranicznych” – czytamy w odpowiedzi członkini rządu.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
emigrant001
Użytkownik
emigrant001

Ciekawe ile kosztuje podatnika zatrudnianie takich „ekspertów” jak „geniusz”, który to wymyślił i kto płaci za jego „ochronę”?

bro
Użytkownik
bro

Jako antyterroryzm oczywiście nie ma to najmniejszego sensu, ale możliwość inwigilacji każdego obywatela to już zupełnie inna sprawa, a ta ustawa podała wszystkich na tacy. A tak na marginesie, od początku uważam Panią Streżyńską jako jedyną kompetentną osobę w tym rządzie