Reforma OFE zgoda z Konstytucją RP.

Opublikowano: 05.11.2015 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1

Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie reformy Otwartych Funduszy Emerytalnych. Sędziowie orzekli, że rząd Platformy Obywatelskiej nie naruszył zapisów ustawy przenosząc część składek z OFE do ZUS.

Trybunał orzekał w sprawie dwóch wniosków – Rzecznika Praw Obywatelskich oraz byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Dziś poznaliśmy ostateczny wyrok. Wynika z niego, że:

1. Zgodny z konstytucją jest zakaz lokowania w państwowe obligacje przez Otwarte Fundusze Emerytalne;

2. Zgodne z konstytucją jest przekazanie części zgromadzonych składek z OFE do ZUS;

3. Zgodna z konstytucją jest możliwość ponownego wyboru między OFE a ZUS-em;

4. Częściowo niezgodny z konstytucją był przepis zakazujący reklamy Otwartych Funduszy Emerytalnych.

Ustawa o reformie OFE została przegłosowana w Sejmie na początku grudnia 2013 roku. Wkrótce potem podpisał ją prezydent Komorowski, jednak jednocześnie zgłosił zastrzeżenie co do zgodności z konstytucją zapisów o zakazie inwestowania prywatnych funduszy w obligacje i nakazie lokowania środków w akcje giełdowe. RPO natomiast nakazał zbadanie czy ustawa nie naruszyła zasady „prawo nie działa wstecz” oraz zaufania państwa do obywateli. Sędziowie orzekli jednak, że tylko jedna z kwestii – zakaz reklam OFE – narusza w pewnym stopniu zapisy konstytucji.

Wprowadzone przez rząd Donalda Tuska zmiany za konieczne uważają również eksperci. “Zeszłoroczna reforma OFE była słuszna i korzystna dla społeczeństwa, bo wcześniejszy system był nie do utrzymania; to nieprawda, że „ukradziono nam nasze pieniądze”. Pozwy w tej sprawie, czy to w TK, czy o odszkodowanie od Skarbu Państwa są bez szans” – mówił dla PAP ekonomista i analityk giełdowy Piotr Kuczyński.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o