Reforma OFE zgoda z Konstytucją RP.

Opublikowano: 05.11.2015 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 660

Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie reformy Otwartych Funduszy Emerytalnych. Sędziowie orzekli, że rząd Platformy Obywatelskiej nie naruszył zapisów ustawy przenosząc część składek z OFE do ZUS.

Trybunał orzekał w sprawie dwóch wniosków – Rzecznika Praw Obywatelskich oraz byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Dziś poznaliśmy ostateczny wyrok. Wynika z niego, że:

1. Zgodny z konstytucją jest zakaz lokowania w państwowe obligacje przez Otwarte Fundusze Emerytalne;

2. Zgodne z konstytucją jest przekazanie części zgromadzonych składek z OFE do ZUS;

3. Zgodna z konstytucją jest możliwość ponownego wyboru między OFE a ZUS-em;

4. Częściowo niezgodny z konstytucją był przepis zakazujący reklamy Otwartych Funduszy Emerytalnych.

Ustawa o reformie OFE została przegłosowana w Sejmie na początku grudnia 2013 roku. Wkrótce potem podpisał ją prezydent Komorowski, jednak jednocześnie zgłosił zastrzeżenie co do zgodności z konstytucją zapisów o zakazie inwestowania prywatnych funduszy w obligacje i nakazie lokowania środków w akcje giełdowe. RPO natomiast nakazał zbadanie czy ustawa nie naruszyła zasady „prawo nie działa wstecz” oraz zaufania państwa do obywateli. Sędziowie orzekli jednak, że tylko jedna z kwestii – zakaz reklam OFE – narusza w pewnym stopniu zapisy konstytucji.

Wprowadzone przez rząd Donalda Tuska zmiany za konieczne uważają również eksperci. “Zeszłoroczna reforma OFE była słuszna i korzystna dla społeczeństwa, bo wcześniejszy system był nie do utrzymania; to nieprawda, że „ukradziono nam nasze pieniądze”. Pozwy w tej sprawie, czy to w TK, czy o odszkodowanie od Skarbu Państwa są bez szans” – mówił dla PAP ekonomista i analityk giełdowy Piotr Kuczyński.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.