Referendum ws. zmiany nazwy Macedonii jest nieważne

Referendum w sprawie podpisania międzyrządowej umowy z Grecją w sprawie zmiany nazwy Republiki Macedonii, które miało miejsce 30 września w bałkańskim kraju, zostało uznane za nieważne.

W poniedziałek na konferencji prasowej poinformował o tym przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Oliwer Derkoski po podliczeniu 100% głosów.

„Zgodnie z zatwierdzonym wynikiem głosowania w referendum w 2018 roku decyzja nie została podjęta, ponieważ połowa ogólnej liczby wyborców wymienionych na listach wyborczych nie zagłosowała” — zaznaczył.

Szef Państwowej Komisji Wyborczej poinformował, że dane dotyczące wyników głosowania w referendum zostaną opublikowane w Dzienniku Ustaw w ciągu 15 dni od daty jego przeprowadzenia. Zostaną również wysłane do parlamentu Republiki Macedonii i jednocześnie opublikowane na stronie internetowej Komisji Wyborczej.

Według Państwowej Komisji Wyborczej ostateczna frekwencja wyniosła 36,91%. Za międzyrządowym porozumieniem z Grecją głosowało 91,46% (ponad 609 tysięcy obywateli) z ogólnej liczby wyborców, przeciwko — 5,65%.

W referendum 30 września mieszkańcy zostali poproszeni o udzielenie odpowiedzi na jedno pytanie: „Czy popierasz członkostwo w UE i NATO, przyjmując porozumienie między Republiką Macedonii a Republiką Grecji?” Głosowanie odbyło się w ponad 3 tysiącach lokali wyborczych w 80 gminach i mieście Skopje. Referendum zostało zwołane, aby pomóc w rozwiązaniu 27-letniego sporu między Atenami a Skopje z powodu nazwy byłej jugosłowiańskiej republiki, która zbiega się z nazwą regionu w północnej Grecji.

Zdjęcie: D1_TheOne (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com