Referendum ws. zmiany nazwy Macedonii jest nieważne

Opublikowano: 02.10.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1752

Referendum w sprawie podpisania międzyrządowej umowy z Grecją w sprawie zmiany nazwy Republiki Macedonii, które miało miejsce 30 września w bałkańskim kraju, zostało uznane za nieważne.

W poniedziałek na konferencji prasowej poinformował o tym przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Oliwer Derkoski po podliczeniu 100% głosów.

„Zgodnie z zatwierdzonym wynikiem głosowania w referendum w 2018 roku decyzja nie została podjęta, ponieważ połowa ogólnej liczby wyborców wymienionych na listach wyborczych nie zagłosowała” — zaznaczył.

Szef Państwowej Komisji Wyborczej poinformował, że dane dotyczące wyników głosowania w referendum zostaną opublikowane w Dzienniku Ustaw w ciągu 15 dni od daty jego przeprowadzenia. Zostaną również wysłane do parlamentu Republiki Macedonii i jednocześnie opublikowane na stronie internetowej Komisji Wyborczej.

Według Państwowej Komisji Wyborczej ostateczna frekwencja wyniosła 36,91%. Za międzyrządowym porozumieniem z Grecją głosowało 91,46% (ponad 609 tysięcy obywateli) z ogólnej liczby wyborców, przeciwko — 5,65%.

W referendum 30 września mieszkańcy zostali poproszeni o udzielenie odpowiedzi na jedno pytanie: „Czy popierasz członkostwo w UE i NATO, przyjmując porozumienie między Republiką Macedonii a Republiką Grecji?” Głosowanie odbyło się w ponad 3 tysiącach lokali wyborczych w 80 gminach i mieście Skopje. Referendum zostało zwołane, aby pomóc w rozwiązaniu 27-letniego sporu między Atenami a Skopje z powodu nazwy byłej jugosłowiańskiej republiki, która zbiega się z nazwą regionu w północnej Grecji.

Zdjęcie: D1_TheOne (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.