Referendum w sprawie broni w Szwajcarii

13 lutego Szwajcarzy zdecydowali w referendum, czy nadal będzie można trzymać w domu broń palną. Związane z wielowiekową tradycją szwajcarskie prawo dotyczące posiadania broni palnej należy do najbardziej liberalnych na świecie. Każdy mężczyzna, który ukończył 18 lat i jest objęty służbą wojskową, ma prawo trzymać broń w domu. Ponad 2 miliony obywateli w tym kraju posiada więc w mieszkaniu karabin lub pistolet. Musi być on odpowiednio zabezpieczony i nie może być przechowywany razem z amunicją. Jednak, według ostatnich badań Ministerstwa Zdrowia, aż 49 proc. samobójstw w Szwajcarii popełnia się z broni wojskowej. To właśnie te badania spowodowały poddanie pod głosowanie nowej ustawy o zaostrzeniu reguł przechowywania broni.

Według propozycji nowego prawa broń wojskowa miała być zdeponowana w koszarach. Inne rodzaje broni miały zostać objęte obowiązkiem ścisłe rejestracji przez państwo. Inicjatorzy zmian domagali się też, aby ubiegający się o pozwolenie udowodnili, że broń jest im potrzebna i że potrafią się nią posługiwać. Nie miało być wymagane zezwolenie na broń myśliwską, sportową czy stare karabiny; niezbędne natomiast – pozwolenie na posiadanie pistoletów, rewolwerów, karabinów półautomatycznych.

Jak podała Informacyjna Agencja Radiowa, obecnie w niektórych kantonach wystarczy wysłać pocztą wypełniony formularz o posiadaniu broni wraz z oświadczeniem o niekaralności. Inicjatorzy głosowania twierdzą, że to należałoby zmienić. Także cudzoziemcy posiadający pozwolenie na pobyt stały – za wyjątkiem pochodzących z krajów bałkańskich, Turcji, Sri Lanki i Algierii – mogą kupić w Szwajcarii broń.

Szwajcarzy opowiedzieli się za pozostawieniem w niezmienionej postaci liberalnych zasad dotyczących posiadania i nabywania broni palnej, o których zaostrzenie zabiegała lewica, a także organizacje kobiece i pacyfistyczne.

Według ostatecznych wyników większość kantonów (14 z 26) odrzuciła projekt, który miał zmienić tradycję istniejącą od roku 1874 – możliwości przechowywania broni palnej w domu.

Opracowanie: Jarosław Klebaniuk
Źródło: Lewica