RCMP używa oprogramowania szpiegującego
Federalna policja Kanady RCMP przyznaje, że używa oprogramowania szpiegującego do włamywania się do telefonów podejrzanych bez ich wiedzy. Według starszego rangą współpracownika badawczego z Laboratorium Obywatelskiego Uniwersytetu w Toronto, możliwość włamania się do telefonu w taki sposób jest „niesamowicie trudna do zauważenia”.
Według raportu „Politico” opublikowanego w zeszłym tygodniu, RCMP używa oprogramowania szpiegującego do włączania lub wyłączania kamery lub mikrofonu laptopa lub telefonu, aby podsłuchiwać czyjeś rozmowy.
Chociaż RCMP twierdzi, że używa takich technik tylko w poważnych sprawach dotyczących bezpieczeństwa narodowego, gdy wszystkie inne środki zostały wyczerpane, wiadomo jednak, że w latach 2018–2022 technika taka została wykorzystana w co najmniej 10 śledztwach. „Nowe metody są potrzebne w wyniku tak zwanych aplikacji zaszyfrowanych od końca do końca, które praktycznie uniemożliwiają włamanie” – stwierdza RCMP.
Możliwości oprogramowania szpiegującego są ogromne. Można uzyskać dostęp nie tylko do zdjęć danej osoby, ale także do jej kalendarzy, dokumentacji finansowej i filmów, a także „nagrywać audio z prywatnej komunikacji i inne dźwięki w zasięgu docelowego urządzenia”.
Jeszcze bardziej niepokojąca jest zdolność policji do korzystania z aparatu fotograficznego urządzenia w celu uzyskania „zdjęć osób, miejsc i czynności widocznych przez kamery wbudowane w urządzenie docelowe”.
Podczas kryzysu COVID-19 wyszło na jaw, że rząd kanadyjskiego premiera Justina Trudeau potajemnie szpiegował 33 miliony użytkowników telefonów komórkowych bez ich zgody.
Niedawno ujawniono również, że kanadyjskie siły specjalne przeprowadziły w lutym loty obserwacyjne nad konwojem wolności samolotem szpiegowskim zdolnym do podsłuchiwania rozmów telefonicznych i śledzenia niewielkich ruchów, w sprzeczności z wojskową dyrektywą zakazującą takich lotów.
Autorstwo: RPCM
Źródło: Goniec.net