Demonstracja „Razem Przeciwko Nacjonalizmowi”

Opublikowano: 10.11.2013 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 354

W 75 rocznicę Nocy Kryształowej odbyła się demonstracja Razem Przeciwko Nacjonalizmowi. Przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego zebrało się znacznie więcej niż 1000 osób. Wznoszono hasła przeciwko rasizmowi, nietolerancji, neofaszyzmowi.

W przemówieniu Andrzej przypomniał walkę z gettem ławkowym w uniwersytetach prowadzoną przed II wojną światową i opowiadał o blokadzie wejścia ruchu narodowego na uniwersytet w ostatnim roku. Drugi z mówców, wiceprzewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski wyjaśnił wszystkim przyczyny wsparcia inicjatywy przez związek zawodowy.

Następnie uczestnicy przeszli tą trasą, jaką szedł Janusz Korczak i dzieci z Domu Sierot na Umschlagplatz. Na placu Grzybowskim Robert wspomniał robotnicze tradycje walk o wolną i sprawiedliwą Polskę sprzed ponad 100 lat. Na skrzyżowaniu ul. Żelaznej i Chłodnej przemówienie Owcy dotyczyło getta warszawskiego i odwiecznego problemu tolerancji. Pod Pawiakiem Ewa przypomniała dzieje więzienia kobiecego. Odbył się też koncert raperów Carpera i Freaka, którzy nawiązali do nietolerancji narodowców. Przed pomnikiem na Umschlagplatz Roger odczytał wspomnienia świadków ostatniej drogi dzieci i personelu z Domu Sierot. Jan odczytał wiersz Juliana Tuwima, który był wielkim przeciwnikiem polskich odmian faszyzmu.

Mimo deszczu marsz przebiegał w energetycznej atmosferze dzięki zagrzewającej do marszu muzyce. W demonstracji brało udział bardzo wielu Warszawiaków nie należących do żadnej organizacji. Uczestniczyła w marszu ekipa z Łodzi. Wzruszający był udział w pochodzie chłopaka o kulach i dziewczyny na wózku inwalidzkim.

Autor: Rafał Zieleniewski
Nadesłano do “Wolnych Mediów”

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. luzak1977 11.11.2013 11:14

  Nie jestem rasistą, ale jak tak patrzę z perspektywy czasu na to wszystko, to zaczynam jednak troszkę być nacjonalistą. Dlaczego zabierana jest nam suwerenność, kultura, tradycja, itp?
  Narzucane jest nam wszystko co może odciągnąć nas od korzeni. Kiedyś pod innym artykułem pisałem, że historia jest nam potrzebna, ale ta miła, dobra – w celu krzewienia właśnie patriotyzmu. Każda zła historia powinna być nauką – jednak my się niczego nie uczymy. Pozwalamy na powtórkę z rozrywki – widocznie nasz naród lubi być nękany przez obcych, włazić w tyłek jak tylko pokażą mu kasę – tylko nie ma nic za darmo. Teraz kosztem jest zabranie nam narodowości. Nie jestem Europejczykiem – jestem przede wszystkim Polakiem.

 2. pablitto 11.11.2013 11:39

  a co ma wspólnego nacjonalizm z wyższą świadomością? Nacjonalizm to forma przejściowa do umiłowania tej planety – tej dużej, i tej małej, wokół Twego domu.

  Wnerwia mnie, jak ludzie dają się dzielić przed kukiełkowym teartzykiem władzy. Problem w tym, że ludzie o poglądach prawicowych, lewicowych, anarchistycznych, czy nawet ultra-prawicowych widzą TO SAMO, co dzieje się z tą ziemią w rękach banko-korporato-kracji. Można być zadeklarowanym “Zeitgeistowcem”, czy osobą rozmawiającą z zaświatami i mówić to samo, co w/w – bo to się dzieje z naszym światem. Jestem w stanie podać każdemu rękę – od lewa do prawa, od góry do dołu, od Buddyzmu do wiary w Spaghetti-Potwora – i z nim porozmawiać. I wiem jedno – zawsze co najmniej w 50% zgadzam się z delikwentem. Jeśli ludzie to zrozumieją, zaczną rozwijać się intelektualnie i duchowo – nie będzie już potrzeby dla nacjonalizmów, jak i wszelkich innych -izmów. Będzie po prostu życie – i to w znacznie większej harmonii i zadowoleniu z niego.

 3. Aida 11.11.2013 12:39

  Krótki filmik z demonstracji: http://www.youtube.com/watch?v=KYalNA4nEZw
  Najlepszy jest chłopak niosący transparent “Nikt nie rodzi się Polakiem”…

 4. pablitto 12.11.2013 12:06

  – wszyscy to rozumieją, tylko wiesz, jakoś w historii to za bardzo nie wychodziło, a i widząc współcześnie tą bandę łysych idi0tów na “Marszu” nie za bardzo to widzę, żeby nacjonalizm nie był w sprzeczności z tolerancją 😉
  Poznałem paru narodowców, jak i paru lewicowców (i nie nazwałbym ich “lewakami”, jak zapewne większość tolerancyjnych nacjonalistów) – a w ogóle to są to znakomite instrumenty do trzymania za m0rdę społeczeństw – co by zrobili ci biedni politycy, prawnicy, ba – policja, wojsko, urzędnicy… gdyby ludzie mogliby się po prostu ot tak dogadać w sprawach, które ich dotyczą… Tyle ludzi straciłoby prace, źródła utrzymania, sens życia wręcz – pomyślmy też o ich rodzinach – przecież nie można im tego zrobić 😉

  -dlatego… “narodowa duma! Precz z faszyzmem! Raz sierpem, raz młotem… No pasaran!” alleluja i do przodu!

  PS. a bezczelnie kraj to jest dość wyraźnie przerabiany wedle czyjegoś uznania od 20 lat… i to nie są miliony emigrantów przybyłych tu do raju robić tu szariat, nie są to też wywrotowe lewackie grupy, które cichcem przejęły władzę, a za fotelem prezydenckim ukryte są święte relikwie sierpa i młota, do których się modlą… najwyraźniej ten kraj zmieniany jest przez globalną bankorporatokrację (i bezpośrednio przez ich etatowych pracowników z partii politycznej POPiSLDPSLUWAWS…. )

  ale co tam – raz sierpem! Raz młotem… allelujaaa!

  aha zapomniałem – w imię Chrystusa!!! – precz z żydami i żydokomuną!!! 😉

  Rzeknę jeno, że jeśli przedstawiciele jakichś cywilizacji właśnie obserwują sobie spokojnie z orbity (a wiele na to wskazuje) co się dzieje na tej dziwnej planecie – to albo są nieźle skołowani, albo mają niezły ubaw.

 5. Joshua 14.11.2013 08:20

  Nacjonalizm (z łac. natio – naród) – postawa społeczno-polityczna, uznająca naród za najwyższe dobro w sferze polityki. Nacjonalizm uznaje sprawy własnego narodu za najważniejsze (egoizm narodowy), jednak istnieją grupy, które szanują także racje i poglądy innych narodów. Nacjonalizm przejawia się głoszeniem poglądów o zabarwieniu narodowym, szerzeniem myśli narodowej i pamięci o bohaterach danego narodu. Głosi solidarność wszystkich grup i klas społecznych danego narodu.

  No to d… , nawet nie wiedziałem, że jestem faszysta. Dziękuje kolejnemu autorowi-naciągaczowi prawdy. Zacznijcie w końcu rozróżniac łysych debili z pałą od nacionalistów i patriotów. Ta garstka, w porównaniu z tysiącami na ostatnim marszu na przykład…Żenująca manipulacja. Komunistyczna międzynarodówka działająca na potrzeby żydowsko-monarchistycznych elit ma się dobrze.
  ALOHA

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.