Rasa, imigracja i tożsamość seksualna

Opublikowano: 25.09.2022 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 714

Badanie NatCen pokazuje gwałtowne zmiany postaw w brytyjskim społeczeństwie na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. Teraz na Wyspach dominują bardziej liberalne poglądy.

Równość rasowa, imigracja, tożsamość seksualna – obecnie większość mieszkańców Wielkiej Brytanii ma na ten temat raczej wolnościowe poglądy. Choć wydawałoby się, że brytyjskie społeczeństwo charakteryzuje się silnym konserwatyzmem, analiza badania nastrojów społecznych z ostatnich ponad 10 lat wskazuje na istotne zmiany.

Najnowsze badanie nastrojów społecznych w Wielkiej Brytanii, przeprowadzone co roku przez NatCen, pokazuje, że coraz mniej osób deklaruje poglądy konserwatywne pod kątem światopoglądowym. W ankiecie, opisanej przez The Guardian, zadano badanym szereg pytań dotyczących kwestii narodowościowych i kulturowych (m.in. w zakresie imigracji czy równości).

Wśród najważniejszych wyników badania wskazano, że o ile większość Brytyjczyków ma silne poczucie „brytyjskości”, to jednak ponad połowa (54 proc.) stwierdziła, że kluczowym wyznacznikiem owej „brytyjskości” nie jest urodzenie się w Wielkiej Brytanii. Dla porównania, w 2013 roku podobnego zdania był tylko co czwarty badany (25 proc.).

Co również ciekawe, przez ostatnie 10 lat mocno zmieniła się kwestia brytyjskiej dumy narodowej. Jeszcze w 2013 roku 54 proc. badanych twierdziło, że Wielka Brytania jest „lepsza” niż większość innych krajów świata. Dla porównania, w najnowszym badaniu odsetek takich odpowiedzi spadł do 34 proc.
Nastawienie do imigracji i kwestie równościowe

W kwestii nastawienia do imigracji, w 2011 roku 42 proc. badanych twierdziło, że jest ona „zła dla gospodarki” Wielkiej Brytanii. Z kolei w 2021 roku odsetek takich poglądów spadł do 20 proc. Dla kontrastu, odsetek osób uważających, że imigracja jest dobra wzrósł w tym samym czasie z 21 proc. do 50 proc.

Pod kątem równościowym w kwestii zarówno rasy, jak i tożsamości płciowej, również uzyskano ciekawe wyniki. Jak się okazuje, obecnie 45 proc. Brytyjczyków jest zdania, że zapewnienie równych praw dla ludności czarnoskórej oraz azjatyckiej „nie zaszły wystarczająco daleko”. Dla porównania, w 2000 roku podobnego zdania było tylko 25 proc. badanych.

Autorstwo: Jakub Mróz
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.