Raport OECD o klinie podatkowym

Opublikowano: 22.04.2015 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 696

OECD przedstawiło raport na temat wysokości podatków dochodowych w krajach rozwiniętych. Dane mierzą udział procentowy podatków w łącznych kosztach pracy (zwany też klinem podatkowym) w sektorze prywatnym i dotyczą 2014 roku.

Średnie obciążenie podatkowe dochodów średnio zarabiających bezdzietnych singli w krajach OECD w 2014 roku wyniosło 36,0% i było wyższe o 0,1 pkt proc. niż rok wcześniej i o 1,0 pkt proc. wyższe niż w 2010 roku.

Najwyższe średnie obciążenia podatkowe dla bezdzietnych pojedynczych pracowników zarabiających średnią płacę rok temu były w Belgii – 55,6%, Austrii – 49,4%, Niemczech – 49,3%, i na Węgrzech – 49,0%. Najniższe podatki były w Chile – 7,0%, Nowej Zelandii – 17,2%, Meksyku – 19,5% i Izraelu – 20,5%. W Polsce podatki były nieco niższe niż średnia OECD i wynosiły 35,6%. Z krajów Unii Europejskiej niższe obciążenia od Polski miały tylko Wielka Brytania i Irlandia.

OECD podało też dane dla bezdzietnych pracowników zarabiających 67% i 167% średniej płacy. Dla osób zarabiających 67% średniej płacy klin podatkowy wynosił 32,2%. W tej grupie najwyższe podatki płacili Belgowie – 49,9% i Węgrzy – 49,0%, a najniższe Chile – 7,0% i Nowa Zelandia – 13,4%. Ponad średnią OECD płacili polscy niskoopłacani pracownicy – 34,8%.

Inaczej wygląda sytuacja dla podatników zarabiających 167% średniej. Tutaj klin podatkowy w OECD średnio wynosił 40,4%. Najwyższy był w Belgii – 60,8% i we Francji – 54,3%, a najniższy w Chile – 7,9% i w Meksyku – 22,5%. W Polsce wynosił on 36,2% i był najniższy ze wszystkich krajów UE.

OECD przedstawiło też dane dla par z dwójką dzieci, z których pracuje jeden żywiciel rodziny i zarabia średnią krajową. Tutaj średnia OECD wynosi 26,9%. Najwyższy klin podatkowy dla tej grupy rok temu był w Grecji – 43,5 % i Belgii – 40,6%. Najniższe obciążenie w stosunku do kosztów pracy było w Nowej Zelandii – 3,8% i Chile – 7,0%. W Polsce klin podatkowy wynosił 30,0%.

OECD przedstawił też dane dotyczące pary z dwójką dzieci, z których jeden opiekun zarabia średnie wynagrodzenie, a drugi 67% średniej płacy. Tutaj średni klin podatkowy w OECD rok temu wynosił 31,3%. Najwyższy był w Belgii – 48,4% i Francji – 43,7%, a najniższy w Chile – 6,6% i Izraelu – 14,7%. W Polsce wynosił 32,6%.

Inaczej wygląda sytuacja dla pojedynczych opiekunów wychowujących dwójkę dzieci zarabiających 67% średniego wynagrodzenia. Tutaj klin podatkowy w OECD rok temu średnio wynosił zaledwie 17,9%. Najwyższy był w Grecji – 37,5% i Francji – 36,7%. W kilku krajach takie osoby mają ujemny podatek, czyli otrzymują dodatkowe środki od państwa. Dotyczy to w największym stopniu Irlandii – 18,9% i Nowej Zelandii – 15,8%. W Polsce podatki dla biednych osób samodzielnie wychowujących dzieci rok temu wynosiły 29,6% więc były znacznie wyższe niż wynosi średnia państw rozwiniętych.

We wszystkich krajach OECD, z wyjątkiem Meksyku, Chile i Grecji klin podatkowy dla rodzin z dziećmi jest niższy niż dla pojedynczych osób bez dzieci. Różnice są szczególnie duże w Czechach, Niemczech, Irlandii, Luksemburgu i Słowenii.

Autorstwo: Piotr Szumlewicz
Źródło: Lewica.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. niewolnik 22.04.2015 16:17

    Ciekawe wyliczenie bo w Polsce samego ZUS jest ponad 40%, a chyba nikt nie uważa że jest to ubezpieczenie.

  2. sandvinik 22.04.2015 17:00

    nie wiecie czy łatwo o wizy do tego Chile? brzmi obiecująco…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.