Raport o łupkach jest ewidentnie lobbingowy

Opublikowano: 14.09.2012 | Kategorie: Gospodarka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 615

Mariusz Orion Jędrysek jest profesorem nauk o Ziemi, byłym wiceminister środowiska i głównym geologiem kraju, a także posłem niezrzeszonym.

STEFCZYK.INFO: Komisja Europejska, po zapoznaniu się z raportem ekologów o szkodliwości wydobycia gazu z łupków orzekła, że konieczne będzie wprowadzenie zmian prawnych. Autorzy raportu uważają, że wydobycie gazu jest nieopłacalne i szkodliwe. Odważnie sugerują też Unii, by rozważyła „ograniczenie lub zakazanie” rozwoju projektów łupkowych. Powinniśmy się tego obawiać?

MARIUSZ ORION JĘDRYSEK: To brzmi oczywiście groźnie. Moja prywatna ocena jest taka, że ten raport jest ewidentnie lobbingowy. O tego typu niebezpieczeństwie pisałem w Nikkei Business Review trzy miesiące temu. Wskazywałem, że Rosjanie będą wszelkimi sposobami próbowali zablokować produkcję gazu w Europie, nie tylko w Polsce.

– Z takimi próbami mieliśmy do czynienia już wcześniej, jednak ten – na który wszyscy tak długo czekali – radykalnie przestrzega przed wydobyciem gazu z łupków. O czym to świadczy?

– Albo to jest raport, który dmucha na zimne – i oczywiście ja w to specjalnie nie wierzę, albo jest to raport będący efektem działań przeciwko zwiększeniu produkcji gazu w Europie. Ta druga opcja jest zdecydowanie bardziej prawdopodobna i jej waga jest dużo większa. Środowisko jest tutaj pretekstem. Oczywiście technologie można różnie dobrać i jesteśmy w stanie to zrobić, ale potrzeba na to wiele czasu, proces wydobycia się opóźni, a za kilka lat okaże, że potrzeba jeszcze czegoś innego.

Druga sprawą, która jest kluczowa i którą zawalił rząd Donalda Tuska jest to, że rozwiązania prawne i organizacyjne państwa, rozwój polskiej technologii, był gotowy już w 2007 roku. Gdy wydawałem koncesje w 2006 roku, przygotowywałem państwo prawnie i organizacyjnie do wszystkiego, również do rozwoju polskich technologii, na które przeznaczyłem 100 mln zł. Były to środki na rozwój polskiego “know how”, polskiego zaplecza intelektualnego. Przygotowana była baza ekspercka, powołana została komisja geoekologii ds. analitycznych, jedna z podkomisji zajmowała się tylko gazem łupkach. To wszystko zostało zniszczone. Panowie z PO poszli na żywioł i wydali koncesje, za które wzięli 40 mln zł, podczas gdy jedna jest warta – według moich uczniów – od 350 mln do 22 mld złotych. Takich koncesji wydano w sposób nieuzasadniony blisko 100. Widzimy więc jak wiele straciło już państwo. Zatrzymano przy tym wszelki rozwój polskich technologii. To podwójny błąd Donalda Tuska. Myślę, że tak duży błąd, jeśli chodzi o złoża, miał miejsce jeszcze tylko w przypadku oddania kopalni w Wieliczce. Tak dzisiaj liczy się dla rządu energia. Mamy ok. 30 proc. koncesji bez technologii. Mamy jeszcze gorsze prawo, niż było.

– “Nasz Dziennik” pisał ostatnio o nowatorskiej, ekologicznej metodzie wydobycia gazu łupkowego, opracowanej przez naukowców z WAT. Mamy potencjał do odparcia zarzutów ekologów?

– Oczywiście. Takich technologii będzie dużo. Jeszcze raz powołuję się na bazę ekspercką Gea. Zbierałem ludzi, którzy mają pomysły na różne rzeczy związane z geologią, nie tylko z technologiami. Niestety baza ta została rozwiązana w 2007 roku, natychmiast po tym jak PO przejęło władzę. Szefem tej komisji był wybitny profesor chemii, który ma pojęcie problemach środowiska i brał je pod uwagę. Tacy ludzie są w Polsce niepotrzebni. Oni jak widać rządowi przeszkadzają.

– Dlaczego rząd jest zainteresowany bardziej inwestowaniem potężnych środków w energetykę jądrową, a nie w łupki?

– Nie wiem co siedzi w głowie premiera Tuska, ale wiem, że to największy szkodnik w Polsce od czasów Jaruzelskiego. Tak oceniam jego działania. To, co dzieje się w gospodarce to tragedia. Nie było dotychczas człowieka, który działałby gorzej przeciwko Polsce.

– Wygląda więc na to, że gdy Komisja Europejska będzie debatować nad zmianą prawa, dotyczącego wydobycia gazu z łupków, kolejny raz nas nikt nie obroni?

– Nie, bo nie ma kto. Miała być służba geologiczna, którą powołałem, ale Platforma wyrzuciła tę ustawę do kosza. W tej chwili, po poprawkach, złożyłem ten projekt ustawy do Sejmu i ma być rozpatrywany na najbliższym posiedzeniu, ale mam wątpliwości czy dojdzie do drugiego czytania, ponieważ boją się żeby ktokolwiek ujawnił błędy, które popełniono.

– Jak możemy się przed tymi zagrożeniami obronić?

– Możemy się obronić, są na to metody – bardzo trudne, wymagające ogromnej współpracy. Napisałem kiedyś napisałem sprawozdanie ze swojej działalności jako wiceminister środowisko i główny geolog kraju. Potem metodycznie, zgodnie z tym sprawozdaniem wszystko niszczono. Cokolwiek powiem, zostanie zniszczone. Trzeba Donalda Tuska odsunąć od władzy i oddać w sprawy w ręce kogoś mądrego, kto będzie chciał tworzyć coś dobrego. Na razie przy tym człowieku można jedynie czekać aż to nadejdzie.

Notował: kop
Źródło: Stefczyk.info


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9 komentarzy

 1. shuang 14.09.2012 10:53

  Wszyscy wszystko napiszą a zostanie “po staremu”. I tak już 70 lat. To jak obchody Wielkiej Rewolucji Październikowej. Lenin wiecznie żywy.

 2. ariosto 14.09.2012 12:43

  A polska inteligencja siedzi jak mysz pod miotłą.
  Jedynie nieliczni odważni wyrażają publicznie swoją opinię i poparcie.

 3. hashi 14.09.2012 13:07

  Najpierw należy zlikwidować upartyjnienie rządu, bo obecnie jak wódz każe tak reszta towarzyszy wykona. I na wyższych stanowiskach zostają najbardziej wierni wodzowi.

 4. onelove 14.09.2012 15:21

  Najbardziej mnie rozwalilo to jak trole mowily ze za filmem Gasland stoi rosyjski Gazprom. Te wszystkie reczy staja sie tak absurdalne w swoijej nikczemnosci ze zaczynam sie smiac zamiast plakac. I to nie jest smiech szyderczy tylko bardziej ah te zycie 🙂

 5. 8pasanger 14.09.2012 17:04

  http://marek-kryda.blog.ekologia.pl/gaz-z-lupkow-zagrozil-istnieniu-polskich-uzdrowisk,968
  Zanieczyścić wodę i zniszczyć miejsca pracy w rozlewniach wody mineralnej oraz w rolnictwie jest bardzo łatwo.Obejrzyjcie sobie Poison Fire film co prawda o wydobyciu ropy w Nigerii ale w jakim kraju chcielibyśmy żyć w nieprzestrzegającej praw ekologicznych i ludzkich Nigerii czy Norwegii gdzie też mają ropę ale nie niszczą środowiska?
  http://www.youtube.com/watch?v=PmuvZZ46RM4
  http://poisonfire.org/poison-fire-movie
  Jarosław Niewielki to niby nie szkodnik?Jego na wakacje na Syberię Wschodnią a Donka na wkacyjne opalanie na Kamczatce .Tylko musimy się z Władimirem dogadać-my weźmiemy te Pussy Riot.A on na wymianę Donka z Jarkiem.

 6. amateo 15.09.2012 07:19

  @8pasanger

  co ma piernik do wiatraka?
  Akurat Oriona znam osobiscie i to lebski chlop i ambitny. Ochrona srodowiska na UWr to miedzy innymi jego inicjatywa.

 7. Boruta 15.09.2012 09:06

  Przecież to zwykły śmieć na żołdzie amerykańskich koncernów.

 8. pasanger8 16.09.2012 15:07

  Polska ma jedne z najniższych rezerw wody pitnej w przeliczeniu na głowę mieszkańca.Jeśli ktoś ochronę środowiska(czyli również mojej Ojczyzny)traktuje tak lekko to mam spore wątpliwości czy wyznaje jakieś normy moralne oprócz zapachu pieniędzy.Jego będzie stać na przeprowadzkę -za jedną ekspertyzę dla koncernów kupi sobie mieszkanko w Lizbonie.Czyli jest zwyczajnym sprzedawczykiem a nie patriotą.Wątpię aby był tak głupi ,że robi to nieświadomie.Woda jest najcenniejszym zasobem jakoś nie chce mi się wierzyć ,że taka Francja wprowadziła u siebie zakaz wydobycia gazu łupkowego tylko po to by zrobić dobrze Rosji.Raczej obawiam się ,że typowo PiSiorski antyrosyjski pierdolec mógłby doprowadzić do zanieczyszczenia środowiska.Czy musimy koniecznie zrobić z naszego kraju pustynię?
  http://teledyski.info/teksty/key-teksty-id_akcja-harcerskie,jezior-blekit,tekst-piosenki___.php.html
  Brak zaufania do ,,ekspertów” mam we krwi-jakoś ciągle tym krajem rządzą wykształceni eksperci i rożni mądrale a w kraju tylko od tego coraz gorzej.

 9. Wentyl 16.09.2012 21:19

  Polska jest gęsto zaludniona i ma jeszcze miejsca atrakcyjne przyrodniczo – nie tylko parki, ale ogólnie obszary z dala od miast. Nie ma miejsca na wydobycie gazu z łupków. Jeśli chcą wydobywać i twierdzą, że to takie bezpieczne, to niech postawią wiertnie w centrach dużych miast zamiast paskudzić krajobraz wsi. Tam i tak już jest hałas, a skoro wydobycie jest nieszkodliwe to czemu nie?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.