Rapid pomoże chronić nosorożce?

Opublikowano: 23.07.2015 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 212

Paul O’Donoghue i Christian Rutz z brytyjskiego University of St. Andrews opracowali urządzenie, które ma pomagać w ochronie nosorożców.

Rapid (Real-Time Anti-Poaching Intelligence Device) składa się z kamery, monitora pracy serca i nadajnika GPS. Kamera umieszczana jest w rogu nosorożca. Gdy do zwierzęcia zbliża się kłusownik, jego tętno rośnie, a sygnał alarmowy wraz z danymi GPS jest wysyłany do uzbrojonego patrolu, który śmigłowcem udaje się na pomoc nosorożcowi. Nawet jeśli nie uda się ocalić mu życia, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyłapie się kłusowników na gorącym uczynku, a kamera dostarczy odpowiednich dowodów. W ten sposób kłusownictwo ma się stać bardziej ryzykowne. Przeprowadzone dotychczas testy wykazały, że zwierzęta nie cierpią podczas nawiercania rogu i umieszczania w nim kamery.

Na świecie żyje około 25 000 nosorożców. W ciągu najbliższych 20 lat zwierzęta te mogą całkowicie wyginąć właśnie przez kłusowników. Coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie zawisło nad wieloma gatunkami. W obronę dzikich zwierząt zaangażowali się między innymi amerykańscy weterani, którzy założyli organizację Vetpaw i osobiście starają się ratować zwierzęta przed kłusownikami.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Phys.Org
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o