Rakotwórcze odpady z Ukrainy w Gdańsku

Opublikowano: 15.05.2012 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2

Tysiące ton Heksachlorobenzenu (HCB), rakotwórczej substancji przywiezionej z Ukrainy, zrzucono pod płotem spalarni odpadów w Gdańsku. Substancja może uszkadzać wątrobę, system immunologiczny i ograniczać wzrost liczby urodzeń. Hałda worków z niebezpieczną substancją zalega zaledwie 100 metrów od Bałtyku, poinformowała TVN24.

Telewizję o tym poinformował mieszkaniec Gdańska, który zaobserwował setki ukraińskich ciężarówek zwożących śmierdzące materiały chemiczne do spalarni odpadów. Część leżących worków było otwartych a Heksachlorobenzen wyciekał na powierzchnię. Dziennikarz zapytał: dlaczego spalarnia nie zabezpieczyła środowisko od trującej substancji? Właściciel spalarni Krzysztof Pusz, były wicewojewoda gdański i pomorski, a także urzędnik w kancelarii prezydenta Lecha Wałęsy, odpowiedział, że wszystko jest zgodne z prawem i ma wszelkie potrzebne pozwolenia.

HCB to jest jedna z najbardziej trujących i niebezpiecznych substancji na świecie. „To jedna z 22 takich substancji na świecie. Spośród dziesiątek tysięcy chemikaliów są tylko 22, których stosowanie jest zakazane przez konwencję międzynarodową. HCB może uszkadzać wątrobę, system immunologiczny i ogranicza wzrost liczby urodzeń. To bardzo agresywna substancja: jeśli umieścimy ją w normalnej beczce skoroduje ją i przedostanie się na zewnątrz” – wyjaśnił John Vijgen, dyrektor międzynarodowej organizacji zajmującej się likwidacją przeterminowanych pestycydów oraz HCB.

Źródło: PL Delfi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

10
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
JamiroQ
Użytkownik
JamiroQ

Jełopy chcą jeszcze budować w tym kraju elektrownię atomową?
Nie minęłaby dekada, a okazałoby się, że odpady radioaktywne trzyma szwagier Adamowicza w garażu swojej firmy.

MamDosc
Użytkownik
MamDosc

Wszystko gra. Już nawet wschód zwozi syfy do naszego obozu . Zachód czeka na przeforsowanie atomu i otwarcie furtki dla ich odpadów atomowych .Teraz rozpoczęła się wielka kampania zakłamania-pikniki naukowe dla dzieci .W tym roku prawie w każdym z miast pod hasłem “Energia”. Młodych łatwo urobią przez szkołę i takie imprezy,starszych zaś już mają w kieszeni nadchodzącą podwyżką za energie elektryczną (w planach 40% w górę). Podwyżka plus bajka o taniej,czystej i olbrzymiej ilości energii z atomu da swój efekt .Media też od kilku dni trąbią o tym jak to mało mamy prądu i że niebawem grozi nam brak i czasowe pozbawianie energii odbiorców . Nawet jak dojdzie do referendum to mają to w kieszeni . Widzę co sądzą np. rodzice lub znajomi .Argumenty na poziomie:wszyscy mają i jak u nich będzie awaria to i tak nas zatruje,wiec mogę mieć ją za domem ,albo …bez tego będziesz przy świeczce siedział wieczorem . Ludzie nie mają najmniejszego pojęcia czym jest energia pochodząca z atomu i że najmniej zasługuje ona na miano “czystej energii” . Czystość energii nie mierzymy tylko stopniem emisji substancji do atmosfery . Mierzymy całość odpadów i produktów użytych w procesie pozyskania . Otrzymujemy :
1- materiał rozszczepialny którego zasoby na świecie zaczynają się kurczyć i ceny galopują w górę .
2-obsługa i przebieg reakcji nie pozwala na błędy (czynnik ludzki,zewnętrzny-trzęsienie ziemi itp)
3-odpady są śmiertelnym koktajlem który nie podlega utylizacji,pozostaje składowanie i modlenie się “zalewanie szkłem i zatapianie ” by spadek dla mieszkańców planety na kilka tysięcy lat nie postanowił się rozszczelnić .
Podejście do energii w sposób jaki dziś jest powszechny : energia z eksplozji i agresji reakcji pierwiastków jest elementem niszczenia i nigdy nie da czystego paliwa .pozdrawiam

senseimarcel
Użytkownik
senseimarcel

Jakim cudem to przejechało przez granicę?

devilan1410
Użytkownik

@senseimarcel

Tuskobusem.

shuang
Użytkownik
shuang

@devilan1410: ha, ha, ha….
@MamDosc: “Widzę co sądzą np. rodzice lub znajomi”
Nie jesteś sam. Ja ten model postaw w rodzinie i nie tylko przerabiałem już wcześniej. Mam smutną satysfakcję z bycia “słusznym idiotą” (wymyśliłem sobie taki termin na własny użytek). Ja im mówiłem, że: “nie mówię wam tego, że w to uwierzycie ale po to byście nie mieli wymówek, że nie wiedzieliście”. Możesz im to “walnąć”.
Ale nie jestem złośliwy, no nie? :)

shuang
Użytkownik
shuang

Przeciwnicy gdy są w większości zazwyczaj zapominają o tym, że aby się sprzeciwić większości czy obowiązującemu “słusznemu myśleniu” trzeba być w takiej sytuacji dobrze przygotowanym do sporu. I zazwyczaj mniejszość starannie się przygotowuje, bo wie, że w razie najmniejszej wpadki będzie pośmiewiskiem. A oni zazwyczaj nie myślą tylko wierzą.

Il
Użytkownik

Ukraina nie ma swojej spalarni ?

Podobnych odpadów w Polsce bardzo, bardzo dużo, a inspekcje ochrony środowiska i sanepidy oraz wojskowe służby do spraw ochrony środowiska są mało skuteczne. Woda w kranach wielu miejscowości również jest rakotwórcza a urzędnicy kupując wodę mineralną za pieniądze podatników uważają, że wszystko jest w porządku.

Yezior
Użytkownik
Yezior

Widać pomylili polskie wybrzeże z wybrzeżem Somalii :)
A może w Polsce już jest taniej składować niż w Somalii?

Jutro ktoś odpowiedzialny za bezpieczeństwo na granicach siedząc obok Premiera powie, że HCB to ulepszacz dodawany przy pieczeniu chleba i że nie ma zagrożenia :)

Pola
Użytkownik
Pola

Skoro przywożą te świństwa to najprawdopodobniej jest podpisana umowa polsko-ukraińska w tej sprawie. Warto byłoby sprawdzić kto ją podpisywał.

bobik111
Użytkownik
bobik111

Niech: zwożą więcej odpadów.
Niech: zabiją służbę zdrowia.
Niech: edukacja będzie na poziomie średniowiecza.
Niech: bezczelność,buta i chamstwo władzy będzie jeszcze większa.
Niech: dziennikarze będą gadać po stokroć bzdury i farmazony którzy ŁYKAJĄ zwykli ludzie.
Niech: politycy dalej będą twierdzić że ZABIJANIE w obronie demokracji
jest COOL i zajebiste, bo co tam sto tyś ludzi zabitych przez
sponsorowanych “rebeliantów”
A ŚWIAT NA PEWNO BĘDZIE L E P S Z Y!!