Radziecka konstytucja Związku Republik Ludowych

Opublikowano: 28.06.2014 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 515

26 czerwca w Doniecku uchwalony został „Akt konstytucyjny o powstaniu Związku Republik Ludowych”, w skład którego wchodzą doniecka i ługańska republiki ludowe. Konstytucja nowego związku zakłada udział systemu rad w wyłanianiu władzy ustawodawczej. Związek Republik Ludowych (ZRL) zdefiniowany został jako „demokratyczne, konfederacyjne państwo prawne”. Zgodnie z konstytucją, członkowie parlamentu związkowego pochodzić będą z dwóch grup: jedną trzecią deputowanych delegują republikańskie organy ustawodawcze, zaś pozostałą część parlamentu stanowić będą „przedstawiciele deputowanych rad lokalnych i (lub) kolektywów pracowniczych przedsiębiorstw, instytucji i innych organizacji”. Taka formuła ustrojowa nowego państwa jest odpowiedzią na postulaty programowe kierowanej przez lidera Pospolitego Ruszenia Donbasu Pawła Gubariewa partii „Noworosja”.

Akt konstytucyjny ZRL reguluje zagadnienia techniczne związane z funkcjonowaniem konfederacji, nie odnosząc się bardziej szczegółowo do kwestii aksjologicznych. Zostały tylko nakreślone ogólnie cele państwa: „zabezpieczenie podstawowych praw i swobód człowieka i obywatela” oraz „realizacja uzgodnionej polityki społecznej nakierowanej na stworzenie warunków zabezpieczających godne życie”. W sferze społeczno-gospodarczej dokument stwierdza, iż „uznaje się i chroni wszystkie formy własności, równe prawa i gwarancje dla podmiotów gospodarczych o dowolnych formach organizacyjno-prawnych”. Wspólne sfery podlegające władzom związkowym to system walutowy, przestrzeń ekonomiczna i rynek, system podatkowy oraz obronność. Związkowymi organami władzy mają być parlament i rząd, nie jest przewidziana wspólna głowa państwa. Związek Republik Ludowych został ogłoszony strefą bezatomową. Każdy z członów konfederacji będzie miał prawo weta w związkowym parlamencie.

Ponieważ ZRL pozostaje w fazie budowy i jest „otwarty dla innych państw, które podzielają wspólne wartości”, nie zostało określone miasto stołeczne. “Jeśli będzie rozpatrywana ta kwestia, to myślę, że Kijów by nam pasował” – zapowiedział jednak spiker związkowego parlamentu Oleg Cariow, lider Frontu Ludowego. Cariow podkreślił, że republiki doniecka i ługańska stanowią zaledwie trzon planowanego na terenie Ukrainy nowego państwa. “Otwarcie dążymy do tego, żeby dołączały do nas nowe regiony. Chcę dodać, że to będzie ludowa republika, uwolnimy się od oligarchów i damy swobodę regionom” – zapowiedział. Dodał, że związkowe państwo oficjalnie nie przyjęło na razie historycznej dla obszaru Południowego-Wschodu Ukrainy nazwy Noworosja. “Bardzo podoba się nam nazwa Noworosja, ale ona jest zbyt szumna dla dwóch republik. Jeśli przyłączą się do nas inne regiony Południowego-Wschodu, to Związek Ludowych Republik być może wróci do tej nazwy” – wyjaśnił.

Doniecka i ługańska republika ludowa zostały proklamowane 7 kwietnia 2014 r., wciąż pozostają nieuznane przez władze w Kijowie i toczą walki w obronie niepodległości. 23 czerwca odbyła się jednak pierwsza tura konsultacji pokojowych z udziałem przedstawicieli Kijowa i Doniecka/Ługańska. Proces tworzenia konfederacyjnego państwa rozpoczął się 24 maja, gdy w Doniecku podpisana została deklaracja „O powstaniu Związku Republik Ludowych”. Powołano wówczas Radę Związku, do której weszli Oleg Cariow, Walerij Bołotow i Alieksiej Kariakin z Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) oraz Paweł Gubariew, Denis Puszilin i Aleksandr Borodaj z Donieckiej Republiki Ludowej (DRL). Rada opracowała projekt Aktu konstytucyjnego, który przed ostatecznym zatwierdzeniem przez związkowy parlament został uchwalony 24 czerwca przez Radę Najwyższą DRL, zaś 25 czerwca przez parlament ŁRL. Dokument zawiera obecnie 20 artykułów i ma być jeszcze rozbudowany w toku dalszych prac konstytucyjnych.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał wczoraj w Brukseli ekonomiczną część ekonomiczną umowy o stowarzyszeniu z Unią Europejską, którą reprezentowali Manuel Barosso i Herman Van Rompuy. Analogiczne umowy z UE podpisały również Mołdawia i Gruzja. Umowa Ukrainy ekonomiczna dotyczy współpracy z Unią w dziedzinie gospodarki oraz wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. Część polityczna umowy została podpisana na marcowym szczycie UE. Na umowach Ukrainy, Gruzji i Mołdawii swoje podpisy złożyli również w Brukseli przywódcy 28 unijnych państw.

W Słowiańsku w obwodzie donieckim możliwy jest wzrost tła promieniowania z powodu działań nielegalnych grup zbrojnych – donosi przedstawiciel Informacyjno-Analitycznego Centrum przy Radzie Bezpieczeństwa i Obrony (RBO) Ukrainy, Andrij Łysenko. „Na terenie sanatorium „Jubilejny” w Słowiańsku w wyniku rozhermetyzowania przez terrorystów agregatu radonu możliwy jest gwałtowny wzrost tła promieniowania na terenie placówki” – oświadczył Łysenko. Powiedział on, że specjaliści określają obecnie poziom zagrożenia i ochrony ludności cywilnej i obiecują w ciągu dnia dać bardziej szczegółową odpowiedź na temat skutków tego incydentu.

Władze Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) poinformowały, że Kijów podjął próbę zatrucia terytorium i zbiorników wodnych w rejonie miejscowości Biriukowo. Jak zaznaczono na stronie internetowej ŁRL, wielokrotnie odnotowane zostały fakty ostrzału miejscowości z moździerzy. Jeden z pocisków trafił w strefę przybrzeżną i nie wybuchł. Pocisk był wypełniony kilkoma warstwami gazy, w których znajdowały się nieznane larwy, robaki i wełna. Władze ŁRL oczekują obecnie na oficjalne wnioski bakteriologów, jednak, jak twierdzą, „już teraz nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że wojska junty nie cofną się przed niczym, aby zdestabilizować sytuację w republice”.

Czterech obserwatorów Organizacji ds. Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), którzy prawie miesiąc temu zostali zatrzymani pod Donieckiem (wschód Ukrainy), zostało uwolnionych – poinformowali pracownicy samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. Premier DRL Aleksander Borodaj poinformował, że obserwatorzy zostali uwolnieni bez żadnych wstępnych warunków. Oświadczył on również, że jeszcze czterech obserwatorów zostanie uwolnionych w najbliższym czasie. Kontakt z pierwszą grupą, składającą się z czterech obserwatorów OBWE, przerwał się 26 maja wieczorem, gdy znajdowała się na wschodzie od Doniecka. Z drugą grupa, która składała się z 4 zagranicznych pracowników i jednego obywatela Ukrainy, łączność została stracona trzy dni później pod Ługańskiem.

Przywódcy państw członkowskich Unii Europejskiej wystąpili ze wspólnym oświadczeniem w sprawie sytuacji na Ukrainie. Przyjęto je wczoraj w Brukseli na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej. Tekst deklaracji został opublikowany na stronie internetowej Rady UE. Rada UE oczekuje między innymi do poniedziałku 30 czerwca rozpoczęcia rozmów między stronami ukraińskiego konfliktu w sprawie realizacji pokojowego planu prezydenta Petra Poroszenki. Rosja w oświadczeniu wspominana jest dwukrotnie. W pierwszym przypadku powiedziane zostało, że Rada „przyjęła do wiadomości” poparcie przez prezydenta Władimira Putina planu pokojowego uregulowania sytuacji na Ukrainie. W drugim przypadku Rada UE wskazuje na związek władz w Moskwie z siłami samoobrony południowego wschodu i wzywa Rosję do użycia swoich wpływów w celu deeskalacji kryzysu w kraju”.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podjął decyzję w sprawie przedłużenia zawieszenia broni na wschodzie kraju o 72 godziny – poinformowało dziennikarzy źródło w europejskich kręgach dyplomatycznych. Okres zawieszenia broni na Ukrainie, co do którego porozumiały się ukraińskie władze i proklamowane w trybie jednostronnym republiki w Doniecku i Ługańsku, miał wygasnąć wieczorem 27 czerwca. Wczoraj Poroszenko spotkał się w Brukseli z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Françoisem Hollandem. Przywódcy trzech państw omówili realizację pokojowego planu Poroszenki w zakresie zażegnania kryzysu na Ukrainie. W wyniku strony postanowiły, że stanowisko UE w sprawie naruszenia rozejmu na Ukrainie musi być bardziej zdecydowane.

Siły samoobrony proklamowanych w trybie jednostronnym Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej obiecują zawiesić broń do 30 czerwca – oświadczył w piątek po konsultacjach w Doniecku premier DRL, Aleksander Borodaj. „Dowiedzieliśmy się, że prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zdecydował o zawieszeniu broni do 30. My ze swojej strony zawieszamy broń na ten sam okres” – powiedział Borodaj. Zapewnił on również, że zobowiązuje się do uwolnienia w najbliższych dniach jeszcze czterech obserwatorów OBWE.

Druga tura konsultacji w sprawie pokojowego rozwiązania konfliktu między Kijowem i Donbasem rozpoczęła się w piątek w ukraińskim mieście Donieck – poinformowało źródło obecne na konsultacjach. „Na konsultacjach obecni są przedstawiciele proklamowanych w trybie jednostronnym Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej, a także grupa kontaktowa z Kijowa” – oświadczyło źródło. Według jego relacji, obecni są tam również przedstawiciele OBWE i rosyjskiej ambasady na Ukrainie. Pierwsze konsultacje w sprawie realizacji pokojowego planu rozwiązania konfliktu na wschodzie kraju odbyły się w Doniecku w poniedziałek. Po rozmowach siły samoobrony oświadczyły, że gotowe są do zawieszenia broni.

W obwodzie donieckim żołnierze ukraińskiej armii sformowali nowy batalion „Szachtarśk” – poinformował dowódca batalionu, Roman Oniszczenko. Powiedział, że w skład batalionu wejdą sprawdzeni żołnierze, którzy brali już udział w działaniach bojowych przeciw siłom samoobrony. „W pewnym sensie nie jest to nowy batalion. Zjednoczył on wszystkich chętnych z obwodu donieckiego i ługańskego, którzy już od dawna prowadzą walkę z rosyjskim zagrożeniem” – powiedział Oniszczenko. Obecnie na Ukrainie działa 30 jednostek specjalnego przeznaczenia MSW.

Autor: Jacek C. Kamiński (akapity 1-4), JW (5). redakcja GR (6-13)
Źródła: Lewica.pl, Niezależna.pl
Kompilacja 10 wiadomości na potrzeby “Wolnych Mediów”


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.