Radovan Karadżić skazany na 40 lat więzienia

Opublikowano: 25.03.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 830

Były prezydent Republiki Serbskiej w Bośni i Hercegowinie, Radovan Karadżić, został skazany na czterdzieści lat więzienia. Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze uznał go winnym zbrodni przeciwko ludzkości w czasie konfliktu w byłej Jugosławii.

Karadżić był poszukiwany przez Trybunał w Hadze od 1997 r., natomiast aresztowano go dopiero jedenaście lat później w autobusie podmiejskim w Belgradzie. Międzynarodowy sąd oskarżał go o udział w zbrodniach przeciwko ludzkości w czasie wojny w byłej Jugosławii, w tym o przyczynienie się do śmierci kilkunastu tysięcy osób w trakcie oblężenia Sarajewa w latach 1992-1996, a także masakry w Srebrenicy w 1995 r. Ogółem Serbowi postawiono blisko jedenaście zarzutów i w jego sprawie zgromadzono blisko 11 tys. dowodów i przesłuchano 600 świadków.

Ostatecznie haski trybunał uznał byłego prezydenta Republiki Serbskiej winnego części stawianych zarzutów, ale nie zarzutu dotyczącego ludobójstwa. Karadżić miał więc odpowiadać za oblężenie Sarajewa i doprowadzenie do wydarzeń w Srebrenicy, ale mimo wielu zbrodni na muzułmańskiej ludności Bośni, nie można przypisać im znamion ludobójstwa. Wyrok może zostać zaskarżony.

Na podstawie: Onet.pl, Danas.rs
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.