Radość w Afganistanie

Opublikowano: 01.09.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1353

W Kabulu i innych miastach kraju, na wieść o ucieczce ostatnich okupantów, mieszkańcy powychodzili z domów, by celebrować pokonanie imperium amerykańskiego i jego wasali. Ludzie ściskali ręce żołnierzom nowej, niepodległej armii afgańskiej, bratali się z nimi, przynosili herbatę i posiłki. Nad Kabulem wybuchły fajerwerki, było słychać wystrzały w powietrze. Radość była jednak zmieszana z żałobą.

W Kabulu pogrzebano sześcioro dzieci i cztery osoby dorosłe – ostatnie, niewinne ofiary „pomyłki” Amerykanów zabite w niedzielę z drona, w ramach „odwetu” za zamach z 25 sierpnia, w którym zginęło m.in. 13 amerykańskich żołnierzy. Podobnie w prowincji Nangarhar na wschodzie, gdzie według komunikatów amerykańskich rakiety miały zabić dwóch członków organizacji Państwa Islamskiego, trwała żałoba po zabitych rodzinach lokalnych rolników.

Ostatni Amerykanie przed ucieczką wysadzili w powietrze swój pozostały na kabulskim lotnisku sprzęt, by nie wpadł w ręce władz niepodległego Afganistanu, lecz było to nic w porównaniu do olbrzymiej liczby sprawnej broni, samochodów bojowych, czołgów, śmigłowców i samolotów, którą okupanci pozostawili w kraju. Zresztą zaraz defilowali tam afgańscy wojskowi z amerykańską i zachodnią bronią. Pojawili się tam też przywódcy niedawnego ruchu oporu, z szerokimi uśmiechami.

Rzecznik nowych władz Zabihullah Mudżahid nie krył dumy: „Niech żyje Afganistan! To zwycięstwo należy do całego naszego bohaterskiego narodu. To wielka lekcja dla innych najeźdźców, naszych przyszłych pokoleń i całego świata. Pokonaliśmy barbarzyńskich okupantów – to historyczny dzień, historyczny moment, z którego cała nasza ojczyzna może być dumna na wieki”. Radość z zakończenia okupacji i wojny była widoczna w wielu innych miejscowościach kraju. W Kandaharze odbył się olbrzymi wiec ludowy, chyba największy w Afganistanie – na ulice wyszły setki tysięcy mieszkańców.

W Waszyngtonie szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken przyznał, że Amerykanom nie udało się wywieźć wszystkich kolaborantów i nawet własnych obywateli, lecz zapowiedział „wspólną pracę” z nowymi władzami Afganistanu, które obiecały dać zielone światło na wyjazd wszystkim, którzy dostaną wizy. Amerykanie wysyłają teraz wywiezionych Afgańczyków głównie do Ugandy i Rwandy w Afryce oraz do Kosowa w Europie. Według obliczeń amerykańskiego Brown University, Amerykanie wydali w ciągu 20 lat wojny 2313 miliardów dolarów, by w końcu wymienić w Afganistanie rząd talibów na rząd talibów.

Autorstwo: Jerzy Szygiel
Źródło: Strajk.eu

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 12 , średnia ocena wartości wpisu: 3,83 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.