Radni PiS nie chcieli Zamenhofa, bo wybitny lekarz „miał podobne pomysły do tych, jakie stworzyły system totalitarny w XX wieku”

Opublikowano: 31.01.2017 | Kategorie: Historia, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 853

To już pewne, że rok 2017 będzie rokiem wybitnego okulisty, twórcy języka esperanto Ludwika Zamenhofa. Zadziwia jednak to, że taką uchwałę przyjęli radni Słupska, a nie Białegostoku, w którym słynny lekarz przyszedł na świat…

„Sam pomysł budowania tożsamości Białegostoku, promowania go na świecie w oparciu o idee Zamenhofa jest nad wyraz kuriozalnym” – tak m.in. radny Dariusz Wasilewski argumentował to, że Białystok nie zgodził się na ustanowienie 2017 “Rokiem Zamenhofa”.

Robert Biedroń, prezydent Słupska zaraz po decyzji swoich radnych napisał na “Twitterze”: „Rok 2017 będzie w Słupsku rokiem Ludwika Zamenhofa, wielkiego Polaka (…). Brawo radni! Mi estas tre fiera!”.

Decyzja Rady Miejskiej w Białymstoku zaskakuje, zwłaszcza, że patronat nad obchodami objęło samo UNESCO. Prawicowa większość (m.in. PiS) w Białymstoku na początku tego roku odrzuciła wniosek prezydenta miasta Tadeusza Truskolaskiego, by rok 2017 ustanowić “Rokiem Zamenhofa”. Wcześniej radni zadecydowali o włączeniu Centrum im. Ludwika Zamenhofa do Białostockiego Ośrodka Kultury, co w praktyce oznacza jego likwidację.

Radni ze Słupska postanowili jednak pokazać, że reprezentują otwarte i przyjazne miasto. Miasto ponad podziałami i wszelkimi uprzedzeniami. Uchwałę o ustanowieniu w tym mieście Roku Ludwika Zamenhofa przyjęto jednogłośnie.

W jej uzasadnieniu czytamy: „W 2017 roku przypada setna rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa – inicjatora uniwersalnego języka esperanto i wielkiego zwolennika dialogu międzykulturowego. W uznaniu dla zasług Zamenhofa setna rocznica jego śmierci będzie w 2017 roku obchodzona pod auspicjami UNESCO. Zaplanowano szereg wydarzeń służących uczczeniu pamięci człowieka, który nazywany jest Symbolem Braterstwa. Polska zamierza promować Ludwika Zamenhofa także za granicą poprzez szereg wystaw i publikacji rozpowszechnianych przez sieć ambasad, konsulatów i instytutów polskich. W związku z tym Miasto Słupsk planuje dołączyć do działań promujących dokonania Zamenhofa organizując różnorodne imprezy kulturalne i edukacyjne. Pokojowa, nastawiona na porozumienie postawa Ludwika Zamenhofa oraz język esperanto, którego powstanie zainicjował, zyskały na świecie niezwykłą popularność. Jest to najbardziej rozpowszechniony międzynarodowy język pomocniczy – neutralny i łatwy do nauki, przydatny do międzynarodowej komunikacji, nie zastępujący jednak innych, narodowych języków. Według językoznawców, język esperanto jest dziesięciokrotnie łatwiejszy do nauczenia się, niż jakikolwiek inny język. Dokonania urodzonego w Białymstoku Ludwika Zamenhofa doceniono także w Słupsku. W mieście znajduje się ulica jego imienia (od 1959 roku) a także obelisk ufundowany przez mieszkańców w 1960. Działania te zostały podjęte z inicjatywy prężnego w latach 1950-1960 słupskiego środowiska esperantystów. Pośród 200 tysięcy haseł Wikipedii opisane w języku esperanto zostało także miasto Słupsk”.

Radni z Białegostoku nie widzą jednak nic złego w tym, że nie przegłosowali ustawy o upamiętnieniu wybitnego mieszkańca. Lokalni politycy argumentowali to m.in. tym, że już wcześniej na patrona 2017 roku wybrano marszałka Józefa Piłsudskiego. Dariusz Wasilewski, radny Komitetu Tadeusza Truskolaskiego na swoim Facebooku napisał:

„Sam pomysł budowania tożsamości Białegostoku, promowania go na świecie w oparciu o idee Zamenhofa jest nad wyraz kuriozalnym. Jednak czego się nie robi, by płynąć w głównym nurcie modnego multikulturalizmu (…) Jeżeli do tego dorzucimy kolejne naiwne postulaty o zjednoczeniu państw, nadzorze prawnym i dyplomatycznym, by zapanował wieczny pokój, widzimy cudaczną ideologię, jakich było wiele. Utopie mają to do siebie, że ładnie brzmią, a są groźne w realizacji czego przykład dały inne utopijne programy, które na nieszczęście ludzkości były wdrożone (komunizm z ZSRR, Trzecia Rzesza promująca Mittel Europę czy unionizm eurokratów)”.

Na początku stycznia “Newsweek” w jednym ze swoich artykułów na ten temat napisał, że decyzja radnych w Białymstoku nie jest przypadkowa i wcale nie chodzi o to, że wcześniej wybrano Piłsudskiego. „Przez wielu białostocczan krok ten odbierany jest jako odwet na środowiskach pielęgnujących pamięć o wielokulturowej tożsamości miasta. Jest to o tyle uzasadnione, że decyzja rady miasta zapadła zaledwie kilka dni po premierze spektaklu „Biała siła, czarna pamięć” w białostockim Teatrze im. Węgierki. Przedstawienie oparte na głośnej książce Marcina Kąckiego o fali rasizmu w Białymstoku i zacieraniu pamięci po żydowskich mieszkańcach miasta wywołało protesty prawicy, która oskarżyła twórców o szkalowanie miasta. Pod teatrem odbyła się manifestacja Młodzieży Wszechpolskiej, a odwołania premiery żądali radni PiS”.

Setna rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa to za mało, żeby radni Prawa i Sprawiedliwości chcieli oficjalnie uhonorować najbardziej rozpoznawalnego na świecie białostocczanina. Mimo wszystko rok twórcy esperanto oraz zaplanowany wcześniej Ogólnopolski Kongres Esperantystów odbędzie się dzięki zaangażowaniu mieszkańców i wsparciu UNESCO.

Autorstwo: Ewelina Rubinstein
Źródło: MediumPubliczne.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Fenix 01.02.2017 10:59

    Taka jest prawda ,by potrafić się porozumiewać trzeba mieć wspólny język na świecie , 2 po własnym , takim językiem jest esperanto , spełnimy marzenie twórcy.
    Szybka nauka języka esperanto na świecie to linijka tekstu w TV,dla obrazu z głosem w ojczystym języku, lub TV obrazu a głosu esperanto , i linijką tekstu w ojczystym języku .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.