Radni kanadyjskiego miasta zakażą gotowania na gazie

Opublikowano: 10.08.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1245

Victoria (miasto w zachodniej Kanadzie, stolica Kolumbii Brytyjskiej) zabroni od 2025 roku stosowania paliw węglowodorowych w nowo budowanych budynkach. Radni chcą, aby nowe budynki wykorzystywały energię odnawialną, prawdopodobnie w postaci elektryczności, zamiast gazu ziemnego lub innych paliw do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody.

Prawie wszystkie nowe budynki w Victorii w Kolumbii Brytyjskiej – od domów jednorodzinnych po biurowce i wieżowce mieszkalne – do 2025 r. będą musiały mieć „zero emisji dwutlenku węgla”, co oznacza, że nie będą mogły być ogrzewane paliwami kopalnymi, takimi jak gaz ziemny, propan lub olej opałowy. Powołując się na zaniepokojenie zmianami klimatycznymi i zanieczyszczeniem, rada miasta podjęła decyzję o przyspieszeniu redukcji gazów cieplarnianych w nowych budynkach na pięć lat przed wejściem w życie wymogów prowincji.

Victoria jest jedną z pierwszych gmin w prowincji, które w przypadku budownictwa zdecydowały się przejść z paliw kopalnych na energię odnawialną. W przypadku większości projektów będzie to prawdopodobnie oznaczać wykorzystanie energii elektrycznej do zasilania urządzeń do ogrzewania pomieszczeń, podgrzewania wody, gotowania i suszenia ubrań. Rady Saanich i Central Saanich rozważają podobny ruch.

„Budynki odpowiadają za prawie połowę całego zanieczyszczenia gazami cieplarnianymi generowanego w mieście” – stwierdza burmistrz Lisa Helps. „Każdy nowy budynek przetrwa ponad 50 lat, więc podniesienie poprzeczki teraz ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia naszych długoterminowych celów klimatycznych i przygotowania przyszłych podatników na mniejsze koszty związane z walką klimatem w przyszłości”.

Laura Berndt, kierownik ds. działań na rzecz energii i klimatu w mieście Wiktoria, powiedziała, że wymóg zrezygnowania z paliw kopalnych w nowych budynkach jest częścią planu redukcji gazów cieplarnianych o 80% i przejścia na 100% energii odnawialnej do 2050 roku. Powiedziała, że środek ten jest jednym z czterech priorytetowych działań – obok mobilności, redukcji odpadów i działań komunalnych – w celu zmniejszenia emisji. Rada Wiktorii ogłosiła w 2019 roku kryzys klimatyczny.

Raport pracowników miasta stwierdza, że dyskusje z branżą budowlaną i deweloperską wywołała kilka obaw dotyczących elektryfikacji nowych budynków, w tym dostępności odpowiedniego sprzętu i wiedzy, wzrostu kosztów, wyzwań projektowych i dostępu do wystarczającej ilości energii elektrycznej. Oprócz kwestii związanych z kosztami i dostawami energii elektrycznej, pojawiły się również obawy dotyczące restauracji w nowych budynkach, które nie będą w stanie gotować na gazie ziemnym, a ludzie nie mogą dokonywać własnych wyborów dotyczących rodzaju energii, którą chcą kupować.

Niektóre stany, w tym Teksas, starają się zakazać wszelkich praw ograniczających wykorzystanie gazu ziemnego. Do tego dochodzi mieszany przekaz dotyczący zakazu gazu ziemnego w stolicy prowincji, która stara się zostać głównym światowym producentem i eksporterem gazu ziemnego. Prąd elektryczny również jest w większości produkowany w elektrowniach gazowych, co stawia pod znakiem zapytania kwestie zero emisyjności budynków gdzie jest wykorzystywany.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Zdjęcie: Maklay62 (CC0)
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Minotaur 10.08.2022 13:40

    Przecież zamiary rządu/władzy widac na przeswit: uzależnic wszystkich od prądu a potem podniesc cenę lub racjonowac wedle partyjnych/społecznych przydziałow. W przyszłosci (niedalekiej) gdy zabraknie prądu (black-out) Kanadyjczyk nie ogrzeje sie bez kominka (czy pieca na stałe paliwo).
    Tak zabierają ludziom prawo wyboru do stanowienia o samym sobie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.