Radioelektroniczna bańka Rosjan oślepiła NATO

Opublikowano: 11.11.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 838

„Przez ostatnie trzy dni samoloty rosyjskiej grupy lotniczej w Syryjskiej Republice Arabskiej odbyły 137 lotów, atakując 448 obiektów infrastruktury terrorystycznej w prowincjach Aleppo, Damaszek, Idlib, Latakia, ar-Rakka, Hama i Homs” — powiedział dziennikarzom rzecznik Ministerstwa Obrony Rosji generał-major Igor Konaszenow. W rezultacie nalotów został zniszczony punkt moździerzowy pod syryjskim miastem Latakia, magazyny amunicji w prowincjach ar-Rakka i Homs, których współrzędne wojskowi otrzymali od syryjskiej opozycji, magazyn z niesterowanymi pociskami domowej roboty w prowincji Damaszek a także obóz bojowy z czterema samochodami terenowymi. Poza tym, według słów Konaszenkowa, rosyjskie lotnictwo bojowe zaatakowało warsztat remontu sprzętu opancerzonego, należący do terrorystów, oraz zniszczyło hangar ze znajdującymi się w nim czterema czołgami i jednym bojowym wozem piechoty.

Rosyjskie Siły Lotniczo-Kosmiczne zniszczyły magazyn PI z niesterowanymi rakietami domowej roboty, którymi bojownicy ostrzeliwali dzielnice mieszkaniowe w syryjskiej stolicy — poinformował dziennikarzy rzecznik Ministerstwa Obrony Rosji generał-major Igor Konaszenkow. Wyjaśnił, że „w okolicach wzgórza Mgar w prowincji Damaszek został zniszczony magazyn niesterowanych rakiet domowej roboty jednej z formacji zbrojnych ISIL”. „Ten obiekt zaopatrywał bojowników w niesterowane pociski, którymi regularnie ostrzeliwano dzielnice mieszkaniowe w Damaszku” — oznajmił Konaszenkow.

Rosyjskie lotnictwo wojskowe zniszczyło duże magazyny z amunicją Państwa Islamskiego i Dżabhat an-Nusry w syryjskich prowincjach ar-Rakka i Homs — poinformował dziennikarzy rzecznik Ministerstwa Obrony Rosji generał-major Igor Konaszenkow. Według niego, współrzędne magazynu ugrupowania Ministerstwo Obrony FR otrzymało od syryjskiej opozycji. Atak przeprowadzono w rejonie miejscowości Mhin w prowincji Homs. „W dwóch hangarach bojownicy przechowywali broń strzelecką, ciężkie karabiny maszynowe, granatniki i amunicję. Ta broń była przeznaczona do zaopatrzenia terrorystów, przybywających do Syrii zza granicy. Podkreślę, że informację o tym obiekcie otrzymaliśmy od przedstawicieli syryjskiej opozycji” — oznajmił generał. Według niego, w wyniku nalotów magazyn został całkowicie zniszczony razem z całą zawartością. Poza tym, samoloty rosyjskich Sił Lotniczo-Kosmicznych zniszczyły cztery samochody terenowe, trafiając je bombami, warsztat remontu sprzętu opancerzonego ugrupowania terrorystycznego Dżabhat an-Nusra w syryjskiej prowincji Hama. „W okolicach miejscowości Kafer-Nbuda w prowincji Hama zaatakowano warsztat remontu sprzętu opancerzonego należący do ugrupowania Dżabhat an-Nusra. Hangar ze znajdującymi się w nim czterema czołgami i jednym wozem piechoty bojowej został doszczętnie zniszczony” — oznajmił Konaszenkow. Syryjscy terroryści zmieniają taktykę w kierunku obrony manewrowej, działają „mniej bezczelnie”, przerzucają broń w nocy i maskują się — poinformował dzisiaj dziennikarzy rzecznik Ministerstwa Obrony Rosji generał-major Igor Konaszenkow. „Odnotowujemy znaczną zmianę taktyki działań terrorystów na całym terytorium Syryjskiej Republiki Arabskiej. Zbrodnicze formacje działają nie tak bezczelnie, jak miesiąc temu” — powiedział Konaszenkow. Według niego, obecnie terroryści próbują realizować obronę manewrową, regularnie przemieszczając się i ukrywając zarówno przed wojskami rządowymi, jak i rosyjskim lotnictwem. „Ciągle zmieniają się trasy dostaw broni i amunicji. Jednocześnie robi się to przeważnie w nocy z użyciem elementów maskujących” — wyjaśnił generał.

Termin zakończenia operacji Sił Lotniczo-Kosmicznych Rosji w Syrii zależy od działań syryjskiej armii na lądzie – oznajmił szef administracji prezydenta Rosji Siergiej Iwanow. „Co się tyczy Syrii, uważam, że operacja przez jakiś czas potrwa… Termin jej zakończenia zależy od skuteczności działań syryjskiej armii na lądzie” — powiedział Iwanow, odpowiadając na pytania dziennikarzy. Iwanow podkreślił, że na razie syryjska armia prowadzi ofensywę i trzeba poczekać na rezultaty. „Poza tym na początku mówiliśmy, że każda operacja zbrojna — dodam, że nasza jest najbardziej legalna ze wszystkich — powinna zakończyć się uregulowaniem politycznym, czym obecnie aktywnie się zajmujemy” — podkreślił Iwanow. Operacja Sił Lotniczo-Kosmicznych FR w Syrii, której celem jest wsparcie operacji lądowej wojsk rządowych Syryjskiej Republiki Arabskiej i zniszczenie infrastruktury ugrupowania terrorystycznego ISIL, rozpoczęła się 30 września. W tym czasie rosyjskie samoloty zniszczyły ponad 2 tys. obiektów terrorystycznych, w tym punkty dowódcze, magazyny i poligony wojskowe.

W rezultacie ostrzału artyleryjskiego syryjskiego portu Latakia zginęły co najmniej 23 osoby, 65 obywateli zostało rannych – poinformowało agencję RIA Novosti źródło w miejscowe policji. Według słów świadków, pociski przyleciały z przedmieść Latakii. Spadły około 600 metrów od głównego wejścia do uniwersytetu. Niedaleko także znajduje się obwodowy zarząd policji politycznej. Wskutek wybuchu ucierpieli przechodnie i samochody. Obecnie na miejscu zdarzenia znajduje się wiele karetek pogotowia. W poniedziałek do wiadomości publicznej podano, że wierni syryjskiemu prezydentowi żołnierze przy wsparciu rosyjskiego lotnictwa i miejscowych ochotników wyparli bojowników ze strategicznej miejscowości Gmam, 25 km na północny wschód od Latakii.

Ze strefy działań bojowych w północnej Syrii nadeszła wiadomość o wdrożeniu nowego rosyjskiego elektronicznego systemu zakłóceń, który jak poinformowano może oślepić radary, uszkodzić elektroniczne systemy naprowadzania, a także uniemożliwić obserwacje satelitarne. Razem z zamontowanym na rosyjskim krążowniku rakietowym systemem obrony przeciwrakietowej S-300, rozmieszczonym u wybrzeży Latakii, oba te systemy tworzą to, co głównodowodzący NATO generał Philip Breedlove opisuje jako „rosyjską bańkę” w Syrii, pisze “Daily OSNet”. W rezultacie NATO jest skutecznie oślepione wewnątrz bańki o średnicy 600 km z centrum w rosyjskiej bazie w Latakii. Autor artykułu próbuje zrozumieć, co za tajną broń Rosjanie rozmieścili w Syrii. Zakłada, że technologia jest podobna do systemu Richag, ale najwyraźniej z funkcjami na większą skalę. Taktyczna wersja tego systemu została zaprezentowana dziennikarzom w Rosji już w kwietniu 2015 roku. System Richag jest zamontowany na bazie śmigłowca Mi-8MT. Mówi się, że obecnie nie istnieje sposób, aby go powstrzymać. Jego elektroniczne środki oporu mają na celu oślepić radar, sonar i inne systemy wykrywania w celu ochrony samolotów, helikopterów, dronów, sił naziemnych i morskich a także innych systemów obronnych w promieniu kilkuset kilometrów. On może zostać zamontowany na pokładzie wszelkiego rodzaju sił zbrojnych, w tym na śmigłowcach i samolotach, a także siłach naziemnych i morskich. Według generał NATO Philippe’a Breedlove’a „oprócz Bałtyku i Morza Czarnego Rosjanie zamknęli nam dostęp do Morza Śródziemnego”. Nie zapomniano o niechlubnej misji „Donalda Cooka” na Morzu Czarnym. Polityczni i wojskowi sprawozdawcy zaznaczają, że w ostatnich latach nie słychać „ataków” na przedstawiciela Rosji w ONZ Witalija Czurkina ze strony jego amerykańskiego kolegi. Zmienił się ton i treść przemówień Johna Kerry’ego w stosunku do Syrii i Ukrainy. Nikt nie żąda natychmiastowego odejścia al-Asada, ale już upomniano reżim Poroszenki za naruszenie mińskich porozumień. Rosja daje spokojną i adekwatną odpowiedź na wyrządzoną zniewagę. Teraz amerykańskie media same przypomniały Obamie wszystko, co on mówił o „rozdartej na strzępy gospodarce” i o Rosji, jako o „regionalnym mocarstwie”. Komentarze czytników “Daily OSNet” są prawie takie same, jak na “Cenzurze”: „nie wierzymy”, „to wszystko bzdury”, „zniszczymy zwykłą rakietą”, „kremlowska propaganda”, choć można napotkać także sensowne myśli, takie jak Ameryka doszła do takiego punktu, w którym to wszędzie ją przeganiają.

Według słów ministra obrony Francji Jeana-Yvesa Le Driana, francuskie siły powietrzne zaatakowały przedwczoraj obiekt petrochemiczny bojowników na wschodzie Syrii, niedaleko granicy z Irakiem — podaje agencja France Presse. Pod koniec września siły powietrzne Francji po raz pierwszy przeprowadziły naloty na pozycje bojowników PI w Syrii. Premier kraju Manuel Valls podkreślił, że naloty były potrzebne i „miały na celu samoobronę”.

Stany Zjednoczone mogą podjąć decyzję o wysłaniu dodatkowej liczby żołnierzy do Syrii w celu koordynacji z lokalnymi siłami w walce z grupą terrorystyczną Państwo Islamskie (ISIL), poinformował szef amerykańskiego Departamentu Obrony Ashton Carter w wywiadzie dla “ABC News”. Wcześniej informowano, że Stany Zjednoczone wysyłają do Syrii do 50 komandosów w celu koordynacji z miejscowymi siłami operacji przeciwko PI. Poinformowano również, że wojskowi nie planują udziału w działaniach zbrojnych. „Jeśli znajdziemy inne grupy, gotowe do walki z ISIL, gotowe do tego i mające takie życzenie, wyślemy więcej. Prezydent (USA Barack Obama) wyraził gotowość do tego, zdecydowanie polecam to zrobić, ale potrzebne są zdolne (do walki) lokalne siły” — powiedział Carter w wywiadzie. Dodał on również, że w celu wysłania przez Stany Zjednoczone większej liczby żołnierzy miejscowe grupy powinny „wykazać zdolność do walki z ISIL”. Komentując krytykę, którą spowodowało wysłanie zbyt małej liczby żołnierzy, Carter podkreślił, że głównym zadaniem wojskowych są szkolenia i koordynacja lokalnych grup, składających się głównie z Kurdów i syryjskich Arabów, którzy są gotowi walczyć z ISIL, a nie działania militarne.

Syryjska armia wspierana przez rosyjskie lotnictwo przy udziale miejscowych powstańców przejęła kontrolę nad osadą strategiczną Gmam, 25 km na północny wschód od Latakii – donosi korespondent RIA Novosti. Do zniszczenia podziemnych umocnień lotnictwo bojowe wykorzystało 250-kilogramowe bomby. Osada Gmam na północy prowincji Latakia ma znaczenie strategiczne. Znajduje się w górach, 25 km na północny wschód od Latakii. Stamtąd bojownicy ostrzeliwali centrum obwodowe. Poza tym z osady można kontrolować drogę prowadzącą do tureckiej granicy i syryjskiego miasta Dżisr asz-Szughur, który także ma strategiczne znaczenie. Dalej ta droga prowadzi do dużych miast Idlib i Aleppo. Na początku października syryjska armia przejęła kontrolę nad osadą Gmam, lecz później bojownicy z ugrupowania Dżabhat an-Nusra (miejscowa filia Al-Kaidy) ponownie ją zajęła. Trzy dni temu wojskowym udało się ponownie wyprzeć bojowników, obecnie armia buduje tu umocnienia i przygotowuje się do dalszego ruchu. Zajęcie osady utrudniają głębokie tunele, wykopane przez bojowników w jego okolicach. Jednak rosyjskiemu lotnictwu za pomocą potężnych 250-kilogramowych bomb lotniczych udało się poważnie uszkodzić fortyfikacje terrorystów. Wskutek rosyjskiego lotnictwa ucierpiała także artyleria bojowników. Poza tym rosyjskim samolotom udało się przeszkodzić przerzuceniu do Gmam zasiłków wojska, broni i prowiantu dla bojowników z sąsiedniego miasteczka Rabbia. Po nalocie syryjscy wojskowi ponownie zaatakowali Gmam. Obecnie Gmam jest poważnie zniszczony, nie ma w nim cywilów ani całych budynków. Na przykład, mury minaretu miejscowego meczetu zostały całkowicie zniszczone. W samym meczecie napisane są nazwiska poległych w tym miejscu wojskowych i powstańców. Z osady artyleria wojskowa prowadzi ostrzał sąsiedniego wzgórza, gdzie pozostają bojownicy Dżabhat an-Nusry a także obszaru między dwoma wzgórzami.

Egipska policja zlikwidowała jednego z przywódców komórki ISIL w Kairze. Zlikwidowany terrorysta Aszraf Ali Ali Hasanein al-Garabli był uważany za jednego z najniebezpieczniejszych przestępców w Egipcie. Uważa się, że jest związany z serią zamachów na egipskie siły bezpieczeństwa i egipskich polityków. MSW Egiptu poinformowało w poniedziałek o likwidacji w Kairze Jednego z przywódców ugrupowania terrorystycznego Beit al-Maqdis będącego komórką ISIL w Egipcie i działającego na północy Półwyspu Synajskiego. Według danych ministerstwa, zlikwidowany terrorysta Aszraf Ali Ali Hasanein al-Garabli był uważany za jednego z najniebezpieczniejszych przestępców w Egipcie. Twierdzi się, że jest związany z serią zamachów na egipskie siły bezpieczeństwa i egipskich polityków.

Źródło: pl.SputnikNews.com
Kompilacja 10 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.