Rada UE przyjęła cenzorski tekst dyrektywy ACTA2

Opublikowano: 22.02.2019 | Kategorie: Prawo, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 9

Publikujemy nadesłany do “Wolnych Mediów” komunikat prasowy ruchu społecznego StopACTA2. Wygląda na to, że cenzura internetu w imię daleko posuniętych praw autorskich stanie się faktem, bo większość społeczeństwa ignoruje i bagatelizuje zagrożenie nie zdając sobie sprawy, jak bardzo zostanie ograniczona ich wolność słowa.

Komunikat prasowy #StopACTA2

Rada Unii Europejskiej przyjęła cenzorski tekst dyrektywy – sprzeciw 5 krajów (w tym Polski) odrzucony – uruchamiamy nową kampanię informacyjną – przed nami głosowanie w PE i masowe demonstracje!

20 lutego 2019 odbyło się posiedzenie przedstawicieli krajów członkowskich Unii Europejskiej przy Radzie UE w Brukseli (Coreper), na którym omawiano niesławną dyrektywę o prawach autorskich na rynku cyfrowym, znaną jako ACTA2. Zgodnie z naszymi obawami, tekst w najostrzejszym brzmieniu, ustalony w ramach trilogu, został zaakceptowany przez większość państw UE – przeciwne były jedynie Finlandia, Holandia, Luksemburg, Polska i Włochy.

W ich wspólnym oświadczeniu o odmowie poparcia ACTA2 czytamy, iż rządy tych krajów „popierają cele dyrektywy” (poprawa funkcjonowania rynku wewnętrznego), jednak ich zdaniem jej ostateczna wersja „nie zapewnia osiągnięcia zakładanych celów” ani „równowagi między ochroną właścicieli praw autorskich, a interesem obywateli UE” i w istocie jest „raczej krokiem w tył, niż do przodu”. Zwrócono także uwagę na zagrożenia dla wolnej konkurencji na rynku cyfrowym oraz na liczne wątpliwości natury prawnej.

Mimo sprzeciwu, tekst został przyjęty i wkrótce ma trafić do Parlamentu Europejskiego, gdzie w walnym głosowaniu europosłowie podejmą ostateczną decyzję. Jeśli dyrektywa zostanie zaakceptowana, nie będzie już odwrotu i stanie się ona obowiązującym prawem UE!

UWAGA: Z nieoficjalnych doniesień wiadomo nam, iż pojawiają się naciski, aby głosowanie odbyło się jeszcze przed 23 marca, zatem przed ogólnoeuropejskim dniem protestu i demonstracji przeciwko cenzurze Internetu!

Inicjatywa #StopACTA2 nie ma zamiaru bezczynnie przyglądać się, jak niszczona jest wolność komunikacji i naruszane są interesy obywateli UE, znacznej części twórców oraz przedsiębiorców. W związku z tym w dniu dzisiejszym rozpoczynamy kampanię skierowaną do posłów do Parlamentu Europejskiego.

Wszyscy europosłowie ze wszystkich krajów otrzymają od nas zapytanie następującej treści:

“W związku z planowanym głosowaniem nad dyrektywą w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym zwracamy się z prośbą o udzielenie informacji dotyczącej Pana/Pani stanowiska oraz jak będzie Pan/Pani głosować w tej sprawie:

– TAK – popieram przyjęcie dyrektywy, w tym art. 11 i art. 13.

– NIE – jestem przeciwny/przeciwna przyjęciu dyrektywy.

– Wstrzymuję się od głosu.

– Odmawiam odpowiedzi.

Uprzejmie informujemy, iż Pana/Pani stanowisko (lub informacja o braku odpowiedzi) zostanie podane do publicznej wiadomości. Jeśli ulegnie ono zmianie, prosimy o wiadomość w celu aktualizacji naszych danych.”

Otrzymane informacje zamierzamy opublikować 28 lutego w formie stale aktualizowanej tabeli na naszej stronie internetowej www.stopacta2.org oraz w mediach, aby wszyscy wyborcy w UE mieli na bieżąco dostęp do informacji, czy ich przedstawiciele w Europarlamencie udzielili nam odpowiedzi, oraz jak zamierzają głosować w sprawie ACTA2.

Jeśli termin głosowania zostanie wyznaczony przed 23 marca – my wyznaczymy nowe terminy kolejnych demonstracji, aby z odpowiednim wyprzedzeniem móc przeciwdziałać zagrożeniu. Będziemy Was o tym informować na bieżąco – zachęcamy tym samym do śledzenia naszych kanałów informacyjnych.

Wkraczamy w decydujący etap batalii skierowanej przeciwko planom ocenzurowania i filtrowania Internetu przez instytucje europejskie na zlecenie lobbystów koncernów wydawniczych i syndykatu prawnoautorskiego. Jeżeli podzielasz nasze obawy, że nowe prawo doprowadzi do nieodwracalnych i bardzo niebezpiecznych konsekwencji dla Internetu w Europie, oraz jesteś skłonny do poświęcenia swojego czasu w słusznej sprawie – przyłącz się do nas! Potrzebujemy Cię bardziej, niż kiedykolwiek!

Jednocześnie apelujemy do wszelkich mediów, a także do youtuberów, blogerów i właścicieli serwisów internetowych o pomoc w nagłośnieniu tego problemu oraz o aktywny udział w debacie publicznej, ponieważ w naszej ocenie procedowane prawo bezpośrednio i w negatywny sposób wpłynie na życie każdego z nas.

Bądźcie z nami! Działajmy razem dla wspólnego dobra!

Autorstwo: Grzegorz Jastrzębski ze StopACTA2
Źródła: StopACTA2.org, WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 6, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
MarcinL
Użytkownik
MarcinL

Powiem szczerze, że nie wiem czy płakać czy się cieszyć. Niby to źle, ale taki drastyczny ruch w końcu obudzi internautów jak zobaczą że komentarze się im wyłącza. Powinno to dać dużego kopa dla internetu 2.0 i zwiększenie korzystania z serwisów opartych na blockchainie gdzie nikt już nic nie będzie mógł cenzurować.

south wind
Użytkownik
south wind

Niedługo po wojnie badania socjologów pokazały, że 20% społeczeństwa dość łatwo ulega propagandzie i tyle samo 20% nie ulega jej. Zejście do deepwebu zamknie drogę do prawdy dla tych 60% po środku i moim zdaniem to właśnie jest główny cel rządów. Kto z tych 60% korzysta z Tora? Podejrzewam, że i wśród tych 20% myślących ludzi niewiele osób będzie schodzić do internetu 2. 0 aby być na bieżąco.

MarcinL
Użytkownik
MarcinL

właśnie nie chodzi o deepweb, masz teraz kilka serwisów co bardziej działają jako prrof of concept z wykorzystaniem blockchaina jak np seemit zamiast youtuba, teraz to jest niszowe ale jakby ludzie nie mogli np wrzucać na yt co popadnie to by zmuszeni byli do szukania alternatyw jak ten steemit. Docelowo internet 2.0 ma być na tyle rozproszony że nikt nie będzie w stanie go zamknąć więc co najwyżej będą w stanie takie strony wywalić z DNSa ale jeśli taka strona będzie popularna to wywalenie z DNSu nic nie da