Rada Europy zajmie się ukraińską ustawą o edukacji

Opublikowano: 14.09.2017 | Kategorie: Edukacja, Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 649

Budapeszt nie będzie wspierać żadnych ukraińskich inicjatyw międzynarodowych, a to z racji uchwalonej przez Kijów ustawy o edukacji – informuje węgierskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Szef MSZ Węgier Peter Szijjarto wezwał ambasadorkę Ukrainy Liubowę Nepop, żeby osobiście powiadomić ją, że przyjęta ustawa to „wstyd i hańba”. Jak zauważa rzeczniczka prasowa resortu Tamas Menczer, Węgry będą dopóty niweczyć ukraińskie inicjatywy międzynarodowe, dopóki do dokumentu nie zostaną wniesione poprawki.

Rada Najwyższa zatwierdziła ustawę o edukacji na początku września. Ustawa przewiduje pełne odejście od wykładania przedmiotów w językach obcych do 2020 roku.

Szijjarto krytykował już ustawę za to, że uderza w Węgrów żyjących na Ukrainie. Jak mówi, Kijów narusza prawa mniejszości, pozbawiając ich prawa do zdobywania wiedzy w języku ojczystym. Dla kraju, który chce zbliżyć się do Europy, to zupełnie nie do przyjęcia — zauważył węgierski dyplomata.

Zaniepokojenie z powodu przyjętej ustawy wyraziła też Rumunia, mówiąc, że godzi ona w prawa mniejszości narodowych.

Przyjęty przez parlament dokument wywołał niejednoznaczną reakcję na samej Ukrainie. Blok Opozycyjny zażądał nałożenia na dokument weta, bowiem jego normy „naruszają podstawowe prawa obywateli Ukrainy i grożą rozpadem państwa”. O odrzucenie dokumentu poprosił gubernator obwodu zakarpackiego Gennadij Moskal. Według niego wiele zapisów ustawy przeczy dwustronnym umowom Ukrainy z sąsiednimi krajami, w szczególności z Mołdawią, Rumunią i Węgrami.

Z kolei Rada Europy czeka na ostateczny tekst nowej ustawy o edukacji od ukraińskich władz w celu poddania go analizie ekspertów w zakresie karty języków regionalnych lub mniejszościowych — poinformowała Ria Novosti służba prasowa Rady Europy. Niedawno Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła nową ustawę o edukacji, która wprowadza ostre ograniczenia w wykorzystywaniu języków mniejszości narodowych z perspektywą ich pełnego wycofania z systemu oświaty do 2020 roku.

„Rada Europy czeka na ostateczny tekst nowej ustawy od ukraińskich władz w celu przekazania go komisji ekspertów ds. Europejskiej karty języków regionalnych lub mniejszościowych, która przeanalizuje jego zapisy, ich zgodność ze zobowiązaniami przyjętymi przez Ukrainę w momencie ratyfikacji Konwencji w 2005 roku” — wyjaśnia służba prasowa Rady Europy i przypomina, że „rosyjski, rumuński i węgierski odnoszą się do języków mniejszości narodowych, na które rozciągają się zapisy Konwencji”. „Jeśli będzie to konieczne, eksperci Komisji rozpoczną dialog z ukraińskimi władzami, naświetlą problemy i poproszą o wyjaśnienia w kwestiach potencjalnie problematycznych związanych ze zastosowaniem nowej ustawy” — dodała Rada.

Według słów rozmówcy agencji „ustawa powinna być zgodna z “Europejską konwencją praw człowieka”, w szczególności tej jej części, która odnosi się do niedyskryminacji (artykuł 14)”.

Źródło: pl.SputnikNews.com
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.