Quebec walczy z wokizmem i będzie bronić białych mężczyzn

Opublikowano: 13.12.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1645

Quebec zaczyna walkę z wokizmem. Zgromadzenie Narodowe jednogłośnie poparło uchwałę sprzeciwiającą się wykluczania białych mężczyzn z programów rządowych. W uchwale zawarto deklarację o zatrudnianiu pracowników uniwersytetów w oparciu o kryteria merytoryczne i odrzucono przymus obsadzania określonej liczby stanowisk osobami wybranej rasy lub orientacji seksualnej.

Uchwałę przedstawił minister ds. edukacji wyższej, Pascale Déry, prosząc zgromadzonych, by „wyrazili swój niepokój z powodu wykluczania niektórych kandydatów z programu Canada Research Chairs w oparciu o kryteria niezwiązane z ich kompetencjami”. Przypomniała o tym, jak ważna jest wolność akademicka.

Minister Déry, która jest pierwszą Żydówką na stanowisku ministra w historii Quebecu, opowiada się za bardziej rzeczowym podejściem do rozumienia różnorodności niż podejście rządu federalnego skupiające się na cechach fizycznych. W Government of Canada’s Canada Research Chairs Program jest mowa o osiąganiu celów różnorodności podczas zatrudniania, ale nie jest to różnorodność ideologiczna czy językowa, które cenią mieszkańcy Quebecu, wyjaśnia Déry. Mówi, że trzeba się przede wszystkim skupić na kompetencjach i na tej podstawie zatrudniać naukowców. Pani minister nie odrzuca całkowicie kryteriów DEI (diversity, equity, inclusion) i zauważa, że można by je zastosować, gdyby zgłosiło się dwóch kandydatów o takich samych kompetencjach. Wtedy można by było potraktować preferencyjnie osobę „bardziej różnorodną”.

Takie podejście jest zgodne z pierwotną logiką przepisów wprowadzanych w Kanadzie w latach 80. Wtedy różnorodność miała być brana pod uwagę, jeśli według pozostałych kryteriów kandydaci byli równoważni. Za rządów premiera Trudeau rząd odwrócił porządek rzeczy i zaczął narzucać w różnych programach kwoty różnorodnościowe, tak że najpierw patrzy się na rasę czy tożsamość seksualną kandydata, a dopiero potem na jego kompetencje.

W zeszłym miesiącu profesor historii w Dawson College w Montrealu, Frédéric Bastien, złożył skargę przeciwko Laval University i Canada Research Chairs Program dotyczącą dyskryminacji. Bastien uważa, że posiada odpowiednie kwalifikacje do programu, ale nie został przyjęty, ponieważ jest białym mężczyzną.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.